Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Jak neplatit v Německu školné

Česko

Cesta na německou univerzitu vede přes dobré známky na českém maturitním vysvědčení. Podmínkou je také doložení jazykových znalostí.

Ze všech českých vysokoškolských studentů, kteří se vydávají za vzděláním do zahraničí, jich nejvíce míří do Německa. Počet v této zemi studujících Čechů je téměř dvojnásobný i ve srovnání s například druhou nejpočetnější českou studentskou „enklávou“ ve Francii.

Nepříznivou zprávou proto pro mnohé je, že od letošního školního roku bylo hned v sedmi spolkových zemích (Bádensko-Württembersko, Bavorsko, Hamburk, Hesensko, Dolní Sasko, Severní PorýníVestfálsko a Sársko) zavedeno na státních vysokých školách školné. Podle oficiální terminologie jde o „všeobecné poplatky za studium“, jež se pohybují ve výši kolem 500 eur za semestr.

Zaplatíte semestrální poplatek Naopak dobrou zprávou v této souvislosti je, že od tohoto školného jsou plně osvobozeni všichni zahraniční studenti, kteří vycestovali do Německa v rámci evropského programu Erasmus nebo dostali některé stipendium z německých veřejných zdrojů.

Za příspěvek z veřejných zdrojů jsou přitom pokládána i stipendia poskytovaná například Německou akademickou výměnnou službou (DAAD - Deutscher Akademischer Austausch Dienst) či nadacemi, jako je třeba GFPS nebo Českoněmecký fond budoucnosti a další.

Čemu se ovšem pravděpodobně čeští studenti nevyhnou, je tzv. semestrální poplatek. Ten se nejčastěji pohybuje od 120 do 250 eur. Jeho výše i oficiální název se liší podle konkrétní vysoké školy.

Zaplacením povinného poplatku získají však studenti mnohé výhody, jako je například bezplatný přístup ke školním počítačům, do knihovny, a mnohdy třeba i přeprava městskou hromadou dopravou zdarma nebo s podstatnou slevou.

V Německu lze studovat na celkem 268 státních, 41 církevních a 63 soukromých vysokých školách. Systém studia je u západních sousedů v zásadě podobný jako v České republice. V současnosti zde fungují jak tradiční pětileté studijní programy zakončované tituly Magister a Diplom, tak i nové, strukturované podle jednotné evropské úmluvy jako bakalářské a navazující magisterské programy. Studium v pětiletých oborech je rozděleno na dvě části, na tzv. Grundstudium a Hauptstudium. První, zpravidla šestisemestrální, je zakončena postupovou zkouškou. Druhá část studia se zaměřuje především na prohloubení a rozšíření znalostí z prvního cyklu.

Podmínky přijetí Základními předpoklady pro přijetí na vysokou školu v Německu je maturita na českém gymnáziu a dostatečné jazykové znalosti. Ty je nutné doložit potvrzením o složení některé z mezinárodně uznávaných zkoušek. Tato povinnost se nevztahuje na ty, kdo maturovali na některé z německých škol v zahraničí či bilingvním gymnáziu.

Pro studenty, kteří maturovali na střední odborné škole, je další podmínkou také úspěšně zvládnuté přijímací řízení na českou vysokou školu a jeden ukončený semestr. V Německu lze potom studovat jen ve stejném nebo příbuzném oboru jako na české škole. Rovnocennou alternativou je také absolvovaná příprava na studium v Německu v rámci Studienkolleg.

Přijímací zkoušky na většině německých veřejných vysokých škol neexistují. U oborů, u kterých počet uchazečů převyšuje nabídku, platí tzv. numerus clausus. V tom případě je stanovena požadovaná průměrná známka z maturitního vysvědčení. Pokud má zájemce průměr stejný nebo lepší, je přijat.

Další informace na straně II

Kde shánět

stipendium

www.daad.cz

česká pobočka Německé

akademické výměnné služby

www.funding-guide.de

vyhledávač stipendií

německých nadací

www.ghst.de

Gemeinnützige Hertie-Stiftung

www.toepfer-fsv.de

Stipendium Alfreda Toepfera

pro studenty ze střední Evropy

www.fes.de

Nadace Friedricha Eberta

www.copernicusstipendium.de

studium práv, ekonomie apod.

Autor: