Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Jak odstřelit zloděje a konec zločinu v Česku

Česko

DENNÍ HLÍDKA Čistka ve státním zastupitelství utěšeně pokračuje. Nový „nejvyšší“ Pavel Zeman se činí, když ve středu navrhl ministrovi Jiřímu Pospíšilovi odvolání pražského vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly. O Rampulově osudu se nyní bude rozhodovat ve správním řízení. Pravděpodobnost, že zůstane, není příliš velká, a to nehledě na skutečnost, že se jej mediálně zastal ministr vnitra Radek John.

Léta utlačovaná Podzemní osvobozenecká fronta proti Vesecké (POFPV) může slavit. Možná však předčasně, mučedníci POFPV totiž Rampulovi sami ukázali, jak na věc. Stačí podat žalobu a prokázat, že důvody odvolání byly chabé. Přesně tak uspěl staronový olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan, odvolaný kvůli nesouhlasu se zametením kauzy Čunek pod koberec. Podobně je na tom i krajský státní zástupce v Ústí Jan Jakovec, kterého soud nedávno reinstaloval do jeho bývalé funkce. O tu se však musí zatím dělit se svým nástupcem a „koněm“ Vesecké Jiřím Křivancem.

Rampula o své křeslo zatím nepřišel, tím méně mohl podat žalobu. Pokud tak však učiní, mohl by se stát dalším průkopníkem nové tradice – zdvojování či ztrojování vedoucích funkcí na státním zastupitelství. V takovém případě by už zločin neměl ani tu nejmenší šanci. *** Na právním blogu Jiné právo se David Kosař z New York University School of Law věnuje soudcovským platům. Dochází k závěru, že Ústavní soud je „jako celek v platových otázkách soudců nestranný“. Pouze čtyři z 15 zdejších soudců jsou totiž kariérními soudci a budou se dříve či později na svá předchozí působiště vracet. Zbylých 11 naopak o svých budoucích platech nerozhoduje. Podle Kosaře by se přesto Ústavní soud měl více snažit tišit konflikt mezi soudci a zákonodárci a podílet se na hledání trvale udržitelného řešení. Takových řešení je podle něj více. Například „kanadský model“, ve kterém má co se týče soudcovských platů rozhodující slovo nezávislá komise, tedy „jakýsi nestranný třetí“. S tématem se autor loučí téměř optimisticky, když připomíná, že v Česku ještě není tak zle jako na Slovensku, kde si soudci navzájem „doslova přes chodbu přiznávají doplatky v řádu desetitisíců eur“. Co není, může být.

*** Nejvyšší soud se ve sjednocujícím stanovisku pokusil vysvětlit, kdy zastřelení zloděje přestává být zabitím a začíná být vraždou. Moc se mu to nevyvedlo. Po úterní tiskové zprávě začala některá média spekulovat, jestli ještě vůbec existuje nutná obrana. O den později proto Nejvyšší soud začal vysvětlovat nanovo a upřesnil, že odstřelení prchajícího zloděje je mstou, a tudíž i vraždou. Ani to nestačilo, a Nejvyšší soud proto na pátek svolal tiskovou konferenci, kde o střílení zlodějů promluvil sám předseda trestního kolegia Stanislav Rizman. Snad už bude jasno. Pokud ne, padne část viny za lidi, kteří se radši nechají sprostě okrást, i na hlavy nejvyšších soudců.

***

O střílení zlodějů promluvil na páteční tiskové konferenci i sám předseda trestního kolegia Stanislav Rizman. Snad už bude jasno. Pokud ne, padne část viny za lidi, kteří se radši nechají sprostě okrást, i na hlavy nejvyšších soudců.

O autorovi| VÁCLAV DRCHAL, redaktor LN

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...