Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak přelstít zloděje? O dovolené nepište na web

Česko

  14:04
PRAHA - Těšíte se na dovolenou? Abyste si nezkazili náladu hned po návratu domů, přinášíme vám rady, jak předejít vykradení vašeho bytu. Termín dovolené prozraďte jen lidem, kterým skutečně důvěřujete, nepište ho na Facebook a zařiďte si, aby vám někdo v té době vybíral schránku. Pořiďte si pořádný zámek na dveřích a nezapomeňte zavřít okna, radí policie.
Vloupání - ilustrační foto.

Vloupání - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Příležitost dělá zloděje
Základní chybu, kterou lidé často dělají, je to, že kvůli spěchu nebo roztržitosti před odjezdem na prázdniny zapomenou zamknout vchodové dveře či nechají otevřená okna v přízemním patře. Kvalitní bezpečnostní zámek je dobrá obrana před nenechavci. Než vyrazíte, raději několikrát zkontrolujte, že jste skutečně zamkli, připomínají policisté.

Plná schránka – jasné znamení pro zloděje, že je byt prázdný
Z přeplněné schránky napěchované dopisy a týden starými novinami zloděj snadno zjistí, že se v bytě už nějakou dobu nikdo neukázal. "Před odjezdem na dovolenou požádejte sousedy, či někoho z příbuzných, aby vám na byt dohlédl a vybíral pravidelně poštovní schránku," radí policie.

Pořiďte si elektrospínač
Dobré je také nastavit elektrospínač, aby se v domě čas od času rozsvítilo světlo nebo třeba zapnula televize. Tipaře, kteří vybírají vhodná místa k vykradení, pak nečekaný rozruch v bytě od krádeže odradí.

Zloděj (ilustrační foto)

Nechlubte se majetkem ani vysokoškolskými tituly
Bezpečným lákadlem pro zloděje je to, když lidé dávají přehnaně na odiv svůj majetek. Pokud celoročně parkují před domem luxusní vozy, snadno si pozorný zloděj spočítá, že i uvnitř rezidence bude spousta hodnotných věcí. Policie také doporučuje nevypisovat na zvonky jména i s tituly. "Nejlépe je pouze společné příjmení v množném čísle," upozorňují policisté na svých internetových stránkách.

O dovolené na Facebook nepište 
Častou chybou je také to, že se lidé chlubí svou dovolenou na internetových sociálních sítích. Nikdy nevíte, kdo se k vašim stránkám dostane a kdo navštíví váš byt v době, kdy budete obdivovat krásy norských fjordů.

Pozor na upovídané děti
Rodiče by měli vysvětlit svým dětem, že nemají o odjezdu na dovolenou vyprávět na každém kroku. Policie doporučuje, že je lepší přesný termín odjezdu i návratu dětem vůbec neříkat. Rodiče by jim neměli prozrazovat ani to, kde mají doma uložené cennosti. Nikdy se nedá odhadnout, kdo využije dětské důvěřivosti.

Schovejte žebřík
Nechat před domem povalovat žebřík je jako kdybyste zloděje do domu rovnou pozvali. Dobré je také schovat všechny věci, které by vniknutí do domu nezvané návštěvě zjednodušily.

zloděj - ilustrační foto.

Fotografujte už před dovolenou
Fotoaparát vytáhněte dřív než při západu slunce nad útesy. Ještě než nasednete do taxi směr letiště, vyfotografujte si doma všechny své cenné věci. Když už vás přeci jen vykradou, s fotografiemi vašeho stříbrného starožitného servisu bude policie po kradených věcech daleko lépe pátrat. Zvyšujete tak šanci, že se vám vaše věci vrátí. Snímky ukradených cenností vám také usnadní jednání s pojišťovnou.

Do bytu s vylomenými vchodovými dveřmi vůbec nevstupujte
Pokud se vrátíte z dovolené a první, co uvidíte, budou vylomené vchodové dveře, do bytu vůbec nevstupujte a okamžitě volejte linku 158. Zloděj může být ještě uvnitř. Pokud byste se ho snažili sami dopadnout, můžete ohrozit i svůj život. A kdyby tam už nikdo nebyl, tím, že do bytu vstoupíte, můžete zničit důležité stopy.

Autor:
Témata: policie, Facebook

Mohlo by vás zajímat