Středa 15. května 2024, svátek má Žofie
130 let

Lidovky.cz

Jak přežít koupání v rybníku

Česko

Koupání v bazénech či rybnících nemusí být pro ženy zrovna zdravé. Ne každá ale odchází s infekcí. Větší riziko zánětu intimních partií přitom podstupují těhotné ženy.

Do bazénů už nechodím několik let a z koupání v rybníce mám přímo hrůzu,“ svěřuje se devětadvacetiletá Jarmila z Prahy. Před třemi lety chodila do bazénu pravidelně a začala trpět vaginální mykózou. Infekce se i přes léčbu stále vracela skoro dva roky.

Koupání v bazénech skutečně vliv na rozvoj této infekce má. Vzhledem k tomu, že je voda dezinfikovaná chlorem nebo i jinými přípravky, nakazit se přímo z vody ale podle odborníků nemůžete.

„Je sporné, zda je možné chytit vaginální mykózu v bazénu. Svou roli hraje pravděpodobně hlavně pobyt v mokrých plavkách a vlhká zapářka jako taková. Na vině je také vysoký obsah chloru ve vodě, který působí dezinfekčně i v pochvě a narušuje tak její přirozené pH,“ vysvětluje gynekoložka Vladimíra Paseková.

Změna pH pak má za následek i poškození mikroflóry, která je důležitá pro obranyschopnost organismu. Ve změněném fyziologickém osídlení se pak mohou přemnožit nežádoucí mikrobi. Nejčastěji přitom dochází k přerůstání kvasinek rodu Candida, které způsobují právě mykózu.

Tato infekce se projevuje výtokem, zarudnutím zevních rodidel, nepříjemným svěděním a pálením. Neplatí ale, že infekci poznáte podle výtoku. Hlavním znamením této infekce je podle lékařů urputné svědění. „Svědivý pocit se stupňuje v klidu v noci, vliv na jeho zintenzivnění má i teplo pod peřinou,“ dodává Paseková.

Na dovolenou se raději vybavte antimykotiky Pokud budete mít podezření na tuto infekci, kupte si v lékárně některé z volně prodejných antimykotik. „Bez lékařského předpisu už je dostupná i poslední generace antimykotik, která jsou účinná z 90 procent. Pokud nezaberou, je vhodné navštívit lékaře. Pravděpodobně se bude jednat o bakteriální infekci,“ říká Paseková s tím, že ženy, které trpí na různé infekce opakovaně, by měly raději zajít za lékařem. Užívání lokálních antimykotik ale podle Pasekové neublíží.

Vaginální mykózu během života přitom prodělá asi 75 procent žen a polovina z nich je infekcí postižena opakovaně. Pět procent jí trpí dokonce chronicky.

Zda si z koupání odnesete poševní zánět, či ne, závisí hlavně na stavu vašeho imunitního systému, hormonálním stavu, na případné předchozí nerovnováze v osídlení poševního prostředí bakteriemi, případně na přidružených onemocněních – například cukrovce.

„V těhotenství je obecně vyšší sklon zejména ke kvasinkovým infekcím. Na druhé straně ale u zdravé těhotné ženy mikroorganismy z pochvy přes bariéry a obranné mechanismy dělohy většinou na plod nepřechází,“ říká Petr Zlámal, gynekolog spolupracující s portálem lekari-online.cz. Kvasinková infekce by tedy neměla plod ohrozit.

Těhotné ženy by se ale měly vyhnout koupání v teplé vodě – ať už v lázních, nebo třeba doma ve vaně. „Při vysokých teplotách vody hrozí zvýšené riziko potratu nebo předčasného porodu,“ varuje Zlámal.

Horší než mikroorganismy mohou být mokré plavky K výplachům, ačkoli ne dezinfekčním, přesto neprospěšným, může dojít i při koupání v rybníce. Že by byly ženy pouhým kontaktem s přírodními stojatými vodami vystaveny riziku přímé infekce, prokázáno ale není.

„Vyloučit se to nedá, ale zatím víme jen o tom, že si ženy stěžovaly právě na mykózy,“ říká Petr Pumann ze Státního zdravotního ústavu. V přírodních vodách se vyskytují především sinice a řasy. Ty ale podle lékařů gynekologické záněty nevyvolávají. Přímým následkem znečištěné vody jsou především kožní onemocnění.

Časté jsou po pobytu u vody také infekce močového měchýře, za které ovšem můžou mokré plavky a prostydnutí pánevní oblasti. „Významnou roli sehrává i porucha místních obranných mechanismů v močových cestách. Mikroorganismy, jež vyvolají infekci, se do močových cest dostávají přes močovou trubici z oblasti análního a poševního otvoru,“ vysvětluje doktor Zlámal.

Pokud se chystáte k moři, koupání v něm se neobávejte. Mořská voda totiž nepůsobí dezinfekčně a tím, že je slaná, lépe supluje fyziologické prostředí pochvy. Na mokré plavky si ale dejte pozor i u moře.

***

Sinice a řasy urogenitální záněty nezpůsobují. Mohou být ale příčinnou kožních problémů a po spolknutí také zažívacích.

Zdroj Shutterstock

Tady už se nekoupejte voda neodpovídá hygienickým požadavkům: * Praha: koupaliště Džbán, * Jihomoravský kraj: rybník Olšovec, * Jihočeský kraj: rybník Vajgar, * Plzeň: Horšovský Týn–Podhájí

* Vysočina: Pávov voda nebezpečná ke koupání, hrozí akutní poškození zdraví, platí zde zákaz koupání: * Vysočina: koupaliště Peklo * Karlovarský kraj: vodní nádrž Skalka

Zdroj: MZČR, info k 26. červnu

Autor:

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...