Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Jak přežít s cejchem viníka

Česko

Sportovní vyvrhelové – Hráči musí po neúspěchu překonávat zlobu fanoušků

PRAHA Největší trdlo šampionátu. Největší kiks Eura. Viník české porážky. To jsou označení, která se už nějakou dobu snášejí na hlavu fotbalového brankáře Petra Čecha.

Donedávna vychvalovaná hvězda a opora Chelsea nyní poznává, jak chutná odvrácená strana profesionálního sportu. Jeden den byl hrdina národa, druhý den psanec. Stačilo málo: na zmáčeném zeleném pažitu mu uklouzl míč...

„To je úděl hvězdy, na kterou je vidět. Lidé hledají terč, na který mohou ukázat,“ říká sportovní psycholog Michal Šafář. „Přitom je pofidérní to svádět na jednoho hráče. Fotbal je přece týmová hra.“

Brankář Čech není zdaleka prvním, kdo v očích některých příznivců může za neúspěch. Své o roli černé ovce ví hokejový gólman Milan Hnilička nebo fotbalisté Polák (MS 2006), Řepka (baráž o MS 2001) či Gabriel (Euro 2000). „Sport totiž přináší silné emoce, které si diváci intenzivně odžívají,“ vysvětluje psycholog.

Nejdál došli v Kolumbii „Necítil jsem se dobře, ale už je to za mnou,“ zavzpomínal nepříliš ochotně Jan Polák. Defenzivní záložník se nechal vyloučit po zbytečném faulu v klíčovém zápase proti Itálii o postup ze skupiny mistrovství světa před dvěma lety. V dalších dnech se na něj snesla vlna kritiky, káral jej i trenér Brückner. Polák se s médii nebavil. „Nejlepší lék je čas,“ tvrdí dnes.

Asi nejznámějším fotbalovým hříšníkem posledního desetiletí je David Beckham. Nejprve se nechal hloupě vyloučit na mistrovství světa v roce 1998 (a Anglie vypadla), a když už se zdálo, že si fanoušky dobrými výkony udobřil, přišlo Euro 2004. Beckham neproměnil dvě penalty a zejména za spálený pokutový kop při čtvrtfinálovém rozstřelu s Portugalci ho příznivci chtěli kamenovat. „Klidně mě odepište. Nikomu se nebudu omlouvat,“ prohlásil zaťatý Beckham.

Ještě mohl být rád, že se nenarodil v Kolumbii. Vlastní gól na MS 1994 stál totiž Andrése Escobara život – po návratu domů ho zastřelil fanoušek.

„U nás v Česku je to proto ještě v pohodě,“ podotýká psycholog Šafář na adresu hospodských debat, kde pivní konzumenti posílají hráče do Kolbenky.

Přesto žít s pocitem stádního vyvrhele není nic, po čem by sportovec toužil. Ale jak ze šlamastyky ven?

„Musíte to hodit za hlavu. Zapomenout na to, i když ostatní nechtějí,“ míní Polák. „Jinak to nejde, to by ten hráč pak už nemohl hrát dál.“

Poloha „mrtvého brouka“ je mezi sportovci velice oblíbená, někteří k ní ještě přidávají agresivní podkres. „Nebudu se nikomu omlouvat. A to, aby se radil trenér s předsedou svazu Obstem nebo podobnými týpky, jestli mám být v reprezentaci, nemám zapotřebí.“ rozčepýřil se ostrý bek Tomáš Řepka po zkratu z baráže 2001.

Čechův krok byl jediný správný Naproti tomu Petr Čech měl jasno a dokonce se ani nevyhýbal médiím. „Když člověk udělá chybu, musí ji umět přiznat. Byla to taková rána, že rozhodla o našem vyřazení,“ prohlásil brankář.

Podle psychologa Šafáře je právě Čechova cesta jediným možným řešením, jak překonat nepříjemný moment v kariéře.

„Nejlepší cesta je přiznat chybu, tak jako to udělal Petr Čech. Protože nejdůležitější je se z neúspěchu poučit, prožít sebereflexi. Takový přístup je ale mezi sportovci ojedinělý,“ říká Šafář.

Vulgární a nechutné výlevy na svou osobu si sportovci často přečtou v anonymních internetových diskusích pod zpravodajskými články. „Osobně doporučuji svým klientům, aby se diskusím vyhýbali a nečetli je, protože to je dost velký extrém,“ vykládá sportovní psycholog. „Bohužel, někteří mají potřebu na to reagovat.“

***

Všichni za jednoho, jeden zkazil všem

případ 1 - hrubá chyba

Petr Čech Na 86. minutu zápasu s Tureckem v posledním zápase skupiny na Euru český brankář do konce kariéry nezapomene. Neudržel v rukavicích lehký centr a Turek Nihat, kterému míč spadl přímo před kopačky, pohodlně vyrovnal do prázdné branky na 2:2. Otřesený český tým následně inkasoval i třetí gól a Euro pro něho skončilo. „Moje chyba zlomila zápas,“ uznal Čech.

případ 2 - nesmyslný zkrat

Tomáš Řepka Ve 42. minutě prvního duelu s Belgií baráže o účast na MS 2002, se Řepka ohnal loktem po faulujícím soupeři a byl vyloučen. „Rozhodčí po mně jdou,“ utrousil obránce, který podobných psychických zkratů předvedl ještě spoustu. Naposledy ve 28. kole letošní ligy proti Brnu, kdy na začátku zápasu hodil soupeři míč do obličeje a oslabená Sparta přišla o klíčové body v boji o titul.

případ 3 - pokutové selhání

David Beckham Euro 2004 podtrhlo tragický obraz anglického fotbalového idolu. Během turnaje neproměnil premiant přímých kopů dvě penalty, osudové selhání si schoval na penaltový rozstřel ve čtvrtfinále proti Portugalcům. Branku, v níž zářil brankář Ricardo, vysoko přestřelil, jeden fanoušek poté míč zpeněžil v internetové aukci za 28 tisíc eur.

případ 4 - domácí narušitel

Ritchie Psal se rok 2003 a Bohemians hrající o záchranu hostili Spartu, která mohla v případě výhry slavit titul. Fanoušek domácích Zdeněk Urban zvaný Ritchie, který se na zápas připotácel z vlastní svatby, vběhl na trávník a napadl sudího. Výsledek? Sparta vyhrála kontumačně 3:0. Šlo o zatím poslední předčasně ukončený zápas v české nejvyšší fotbalové soutěži.

Autor: