Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Jak psát souhláskové skupiny a úřední dopisy (2)

Česko

Čeština v práci

Kurz pro všechny, kdo chtějí psát správně česky

lekce 03

A1 PRŮVODCE PRAVIDLY: SOUHLÁSKOVÉ SKUPINY

Mnohá slova obsahují tu kratší, tu delší skupinu souhlásek.

Ve výslovnosti se často zjednodušuje nebo se na základě výslovnostních pravidel, zejména asimilačních, nějak pozměňuje.

Vyslovujeme např. (otpočívat), (bespečí), (babičin), (raní), ale píšeme odpočívat, bezpečí, babiččin, ranní. Je až s podivem, kolik pisatelů s některými skupinami zápasí. Jednou z nich je psaní dvou n.

Dvě n se píší u přídavných jmen (a slov odvozených), která jsou utvořena příponou -ní, -ný od podstatných jmen s kořenem zakončeným na -n, -ň: den - denní, holeň - holenní, cena - cenný (cennější, nejcennější, cennost), slunce - slunný, výkon - výkonný (výkonnější, nejvýkonnější, výkonnost, výkonnostní), (ne)vina -(ne)vinný (vinná, vinna, vinno, vinni (ale vinen - kvůli výslovnosti je mezi obě n vloženo -e-, tedy stejně jako u šťastný - šťasten), telefon -telefonní atp.

Dvě n se píší i u přídavných jmen (a u jmen od nich odvozených), u nichž výchozí podstatné jméno neexistuje nebo se neužívá, ale kořen je zakončen na -n: všestranný (všestrannější, všestranně, všestrannost, všestrannostní), branný, monotónní, obscénní atp.

Jedno n se píše u přídavných jmen odvozených příponou -í od jmen zvířat, jejichž kořen končí na -n: havran - havraní (stejně jako sova - soví), kuna - kuní, a od příčestí trpných: konán - konaný, dále výrazy trojklaný, peřenoklaný (od příčestí klán slovesa klát) a výraz raný ve významu ,brzký, časný‘ (raná gotika).

A2 ZÁLUDNOSTI

Zdvojená písmena se píší i ve slovech měkký, měkkýš, měkkost (ale měkoučký). Dvě š se píší ve tvarech 2. stupně přídavných jmen, jejichž kořen je zakončen na ch - sušší, hlušší, ale např. hluší lidé.

Dvě š mají i tvary přídavných jmen v 1. p. mn. č. rodu mužského životného, která byla utvořena od jmen zeměpisných s kořenem zakončeným na š: Krkonoše - krkonošský, krkonošští záchranáři.

Pokud je přídavné jméno odvozeno od podstatného jména s kořenem zakončeným na s, náležité je pouze jedno š: Brandýs -brandýský (nikoli brandýsský), brandýští radní. To píšeme i v názvech jazyků: ruština, lotyština.

Tvary 2. stupně přídavných jmen se nejčastěji tvoří pomocí přípony -e(ě)jší: veselý - veselejší. Některé se tvoří i pomocí přípony -ší: čistý, čistší, krátký - kratší, vratký - vratší a část pomocí -í - při tomto způsobu se k mění na č: tenký - tenčí. Poznat, zda máme zvolit -ší, nebo -čí, pokud je přídavné jméno zakončeno na -ký, není lehké. Zakončení -ší mají všechna přídavná jména, pokud kořen končí na d (sladký - sladší, prudký - prudší..), a podoby s -čí výrazy měkčí, mělčí, hezčí, křehčí, trpčí, hebčí, břitčí.

A3 CVIČENÍ

Nová mikrovl-á trouba je sice leh-í, ale výko-ější.

Působil bezbra-ě a vystraše-ě.

Je třeba koupit úči-ější ochra-é prostředky.

Mezi chráně-é kraji-é oblasti patří Šumava.

První úkol je nejtě-ší, poslední nejsna-ší.

Chloupky jsou na tomto místě slab-í a řid-í.

A-tí mě-tí zastupitelé nabídli k prodeji několik domů.

B JAZYK V PRAXI: ČLENĚNÍ TEXTŮ OBCHODNÍCH A ÚŘEDNÍCH DOPISŮ (1)

Členění vlastního textu dopisu Hlavní část vlastního textu dopisu obklopují části rámcové: heslovitá charakteristika obsahu; oslovení a úvod; závěr, pozdrav a podpis; případně seznam příloh a seznam adresátů dopisu či jeho kopií.

Pod adresou adresáta, případně pod odvolacími údaji, vynecháme dva řádky a napíšeme jakýsi nadpis, shrnující heslovitou charakteristiku obsahu dopisu (např.: Urgence dodávky náhradních dílů). Tento nadpis (dříve „Věc“ - toto slovo se dnes už neužívá ani nepředtiskuje) začíná velkým písmenem, není ukončen tečkou, bývá zvýrazněn tučným písmem.

Po vynechání dalších dvou řádků následuje oslovení: píše se vždy od levé svislice, za oslovením bývá čárka, první odstavec pak začíná malým písmenem. Mezi oslovením a prvním odstavcem vynecháme jeden řádek. V obchodních a úředních dopisech se obvykle obracíme na kolektivního adresáta (firmu, instituci, skupinu lidí); užíváme tedy oslovení jako Vážené dámy, vážení pánové; Vážení obchodní přátelé; Vážení obchodní partneři; Vážení zákazníci; Vážení klienti. Raději se vyhneme oslovení Vážené paní a pánové (kde se přídavné jméno v přívlastku shoduje pouze s jedním z podstatných jmen) a oslovení Vážení, které může někdy působit příliš neformálně. Pokud se už obracíme na konkrétního pracovníka instituce, užijeme v oslovení jména, titulu nebo funkce (Vážená paní Nováková; Vážený pane profesore; Vážená paní ředitelko..).

V úvodu dopisu navážeme na předchozí korespondenci nebo jednání s partnerem (odpovídám na Vaši nabídku.. na základě naší domluvy ze dne..). Pokud jsme s adresátem dosud žádné kontakty neměli, představíme v úvodu svou firmu nebo instituci a uvedeme důvod, proč se na adresáta obracíme (uvádíme na trh svůj výrobek.. dovolujeme si vám nabídnout.. máme zájem o spolupráci.. atd.).

Vlastní text dopisu obvykle členíme do odstavců, mezi nimiž vynecháváme řádek.

Texty různých nabídek a objednávek nezřídka obsahují výčty. Jednotlivé body, položky těchto výčtů označujeme pomlčkami (nebo jinými odrážkami), číslicemi nebo písmeny abecedy. Na konci jednotlivých bodů bývá čárka nebo středník. U výčtu krátkých položek není nutné ukončovat body interpunkčními znaménky. Naopak u výčtu, kde jsou jednotlivé položky textově rozsáhlejší, je můžeme oddělovat i vynecháním řádku.

C UŽITEČNÉ TIPY: POŘADÍ TITULŮ

Pořadí titulů žádné normativní příručky ani vysokoškolský zákon neuvádějí, avšak úzus je poměrně ustálený. V případě, že osoba získala více titulů, píšeme obvykle vyšší titul před nižším (např. Mgr. Bc. Novák) nebo nižší tituly vůbec neuvádíme (např. titul Bc.). V případě rovnocenných titulů píšeme hned u jména titul, který osoba získala dřív (je tedy možné pořadí Mgr. Ing. Novák i Ing. Mgr. Novák). Jsou-li tituly zcela totožné, mezi zkratky titulu se doporučuje vsunout symbol &, popř. latinskou spojku et (Mgr. et Mgr. Novák). Tituly před jménem čárkou neoddělujeme.

V případě titulů za jménem se rovněž dodržuje pořadí podle doby, kdy byly tituly získány, např.: prof. JUDr. Ing. Novák, Ph. D., dr. h. c. (za jménem klademe čárku i mezi tituly).

D NEŠVARY A ZLOŘÁDY? ZRENOVOVANÝ Mnohá přejatá slovesa s příponou -ovat jsou obouvidová. To, zda v konkrétním textu vyjadřují děj nedokonavý, tj. časově neohraničený, nebo dokonavý, tj. ohraničený, vyplývá ze smyslu sdělení: Každý rok absolvuji soustředění. -V úterý absolvuji první závod. Pro mnohé uživatele češtiny se však tato slovesa zdají být jen nedokonavá, a pokud potřebují vyjádřit dovršení děje, připojují k nim některou předponu, často z-: modernizovat - zmodernizovat, privatizovat - zprivatizovat. Podle tohoto modelu byla utvořena i slovesa zrekonstruovat a zrenovovat, a to i přesto, že základové sloveso jednu předponu (re-) již obsahuje. Předpona z-, jakoby navíc, má však tu výhodu, že čtenáři nebo posluchači zřetelně signalizuje, že cíle bylo dosaženo: zrenovovaný byt je byt obnovený. Pokud bychom připustili jen podobu renovovaný, to, zda jde o byt obnovovaný, nebo obnovený, bychom poznali jen na základě kontextu.

E ČEŠTINA HRAVÁ

Než zavřel bránu, oděl se do oceli a zhasil svíci, bylo už k ránu, políbil na posteli svou ženu spící, spala jak víla, jen vlasy halily ji, jak zlatá žíla, jak jitra v Kastilii, něžná a bílá jak rosa na lilii, jak luna bdící.

(Karel Kryl, Lilie)

Zítra: Jak psát „s“ a „z“ (1) a úřední dopisy (3)

Lekce v LN ZDARMA: každý den od 5. listopadu do 10. prosince Nástěnná příručka ZDARMA: v pondělí 5. listopadu infolinka: 225 555 544 www.lidovky.cz/cestina, www.jazykovaporadna.cz

Autoři: PhDr. Ivana Svobodová (A,D), doc. PhDr. Jana Hoffmannová, DrSc. (B), PhDr. Markéta Pravdová, Ph. D. (C) Použitá literatura: Kuldová, O. - Fleischmannová, E., Jak psát obchodní dopisy a jiné písemnosti: pro střední školy i pro širokou veřejnost, Praha, Fortuna, 2001; Kraus, J. - Hoffmannová, J., Písemnosti v našem životě, 2. vyd., Fortuna, Praha, 2005; Česká technická norma 01 6910: Úprava písemností zpracovaných textovými editory (duben 2007)

Další užitečné informace o správném používání českého jazyka, podrobnosti o kurzu a praktické pomůcky (přehled vyjmenovaných slov, slovníček slov s předponami s a z, cvičné diktáty a další) najdete na internetové stránce www.lidovky.cz/cestina.

ŘEŠENÍ

Nová mikrovlnná trouba je sice lehčí, ale výkonnější.

Působil bezbranně a vystrašeně.

Je třeba koupit účinnější ochranné prostředky.

Mezi chráněné krajinné oblasti patří Šumava.

První úkol je nejtěžší, poslední nejsnazší.

Chloupky jsou na tomto místě slabší a řidší.

Ašští městští zastupitelé nabídli k prodeji několik domů.