Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Jak psát zeměpisná jména a výpověď

Česko

lekce 25

Lekce v LN ZDARMA: každý den od 5. listopadu do 10. prosince

Nástěnná příručka ZDARMA: v pondělí 5. listopadu infolinka: 225 555 544

www.lidovky.cz/cestina, www.jazykovaporadna.cz

A1 PRŮVODCE PRAVIDLY: ZEMĚPISNÁ JMÉNA

Zeměpisná jména skloňujeme stejně jako obecná podle příslušných vzorů. Názvy mužského rodu zakončené tvrdou nebo obojetnou souhláskou se zpravidla skloňují podle vzoru „hrad“ (2. p. j. č. má koncovku -u), částečně také podle jeho tzv. podvzoru „les“ (2. p. j. č. má koncovku -a). Koncovka -a se užívá hlavně u jmen domácích (2. p. Zlína, Jičína, Havířova, Berouna, Brandýsa) a u několika málo jmen zahraničních (2. p. Betléma, Egypta, Jeruzaléma, Říma). Koncovka -u je však mnohem častější jak u jmen domácích, tak cizích (2. p. Záhřebu, Dubrovníku, Rožmitálu, Mostu, Písku). U některých jmen mohou tvary kolísat a užívají se obě koncovky: Zbirohu i Zbiroha, Příboru i Příbora, Žebráku i Žebráka, Ještědu i Ještěda, Mělníku i Mělníka apod.

V 6. p. j. č. u mužských jmen kolísají koncovky -e/-ě a -u. Koncovka -e/-ě se užívá převážně u jmen domácích nebo zdomácnělých a ve většině případů u jmen, která mají v 2. p. koncovku -a (6. p. Berouně, Jičíně, Náchodě, Londýně, Římě). Při užití koncovky -e je třeba často měkčit předchozí souhlásku, proto je dnes vytlačována koncovkou -u (6. p. Zábřeze/Zábřehu, Nymburce/Nymburku, Mělníce/Mělníku). Vzhledem k neproduktivnosti koncovky -e/-ě se u jmen nověji vzniklých tvary na -e/-ě netvoří vůbec.

Většina jmen zakončených měkkou souhláskou je řazena k ženskému vzoru „píseň“. Přestože se u některých z nich objevuje i skloňování podle mužského vzoru, měli bychom říkat ta Kroměříž, ta Třebíč, ta Olomouc.

Jména zakončená na -ice jsou ženského rodu a až na výjimky v množ. čísle: Budějovice, Litoměřice, Mikulčice - 2. p. Budějovic, Litoměřic, Mikulčic - 3. p. Budějovicím, Litoměřicím, Mikulčicím.

Pozor: ty Sušice (město na Moravě), ale ta Sušice (město v Čechách).

A2 ZÁLUDNOSTI

U jmen zakončených jinak v písmu a ve výslovnosti se řídíme až na výjimky výslovností a podle ní zařazujeme jméno ke vzoru a skloňujeme: Greenwich (grynyč], Carouge (karúž] - 2. p. Greenwiche, Carouge (karúže]. Výjimkou je např. jméno Sevilla (sevilja], u nějž tradičně užíváme ve 2. p. koncovku -y, přestože ve výslovnosti jí předchází (j] (2. p. Sevilly).

Němé -e na konci slova se vypouští, pokud neovlivňuje zpětně výslovnost slova: Grenoble, Le Havre - 2. p. Grenoblu, Le Havru.

Jména zakončená na -c/-ca/-co/-cu, kde c čteme jako (k], mohou při skloňování měnit c na k nebo lze písmeno c ponechat ve všech pádech: Quebec - 2. p. Quebecu/Quebeku.

U některých cizích jmen rod kolísá, a proto je třeba tolerovat více řešení: Melbourne, Jacksonville - 2. p. Melbourne (stř. rod, nesklonné) / Melbournu (muž. rod), Jacksonville (stř. rod, nesklonné) / Jacksonvillu (muž. rod).

Jména zakončená na -ea mají v některých pádech dvojí tvary: Korea - 2. p. Koreje/Korey, 3., 6. p. Koreji, 4. p. Koreji/Koreu, 7. p. Korejí/Koreou.

A3 CVIČENÍ

K osamostatnění (Eritrea) došlo r. 1993.

Naplánovali jsme si celodenní výlet do (Mělník).

Šampionát v golfu se konal v (Newcastle).

Ještě před (Olomouc) jsme vystoupili z vlaku.

Za celý den jsme ujeli vzdálenost mezi (Sušice) na Moravě a (Sušice) v Čechách.

Strávili jsme víkend v (Bordeaux).

Jeho přáním bylo podívat se jednou do (Bilbao).

Jeden ze známých druhů alkoholu pochází z (Cognac).

Ráda by jela studovat do (Cambridge).

B JAZYK V PRAXI: UKONČENÍ PRACOVNÍHO POMĚRU

Sjednaný pracovní poměr je možné rozvázat čtyřmi vymezenými způsoby: dohodou, výpovědí, okamžitým zrušením a zrušením ve zkušební době. Tyto čtyři způsoby ukončení pracovního poměru platí jak ze strany zaměstnavatele, tak ze strany zaměstnance a mají vysokou právní závaznost. Písemnosti proto musí obsahovat přesné údaje a být podloženy náležitými zákony. Nový zákoník práce, který nabyl platnosti v lednu roku 2007, přesně vymezuje důvody, za kterých je možno ukončit pracovní poměr, a stanovuje výpovědní dobu i formu příslušných písemností.

Z formálního hlediska se jednotlivé typy dokumentů ve věci rozvázání pracovního poměru prakticky neliší. Výpověď bychom neměli psát v rozčilení, neměli bychom zaměňovat výpověď s neomalenými výhrůžkami, ale měli bychom se věcně odvolat na uzavřenou pracovní smlouvu konkrétního data, napsat do levého horního rohu adresu zaměstnavatele a pod ni do zvláštního řádku jasně a přehledně definovat věc, o které se dál bude v dokumentu jednat (např. Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem). Potom by mělo následovat stručné vysvětlení a odůvodnění: „Pracuji u společnosti ARECO jako dělník sklář od 1.2.1980. Dne 10.2.2003 jsem Vám předal lékařský posudek, podle něhož nemohu dále svou práci vykonávat. Protože jste na mou žádost 15 dnů od jejího doručení nezareagovali, ruším pracovní poměr podle ustanovení § 54 ZP.“ Po poslední větě následuje bezprostředně vlevo v rohu datum a vpravo v rohu ve stejné výšce adresa zaměstnance s jeho podpisem.

Mezi nesporné výhody oboustranné dohody o rozvázání pracovního poměru patří, že zde neplatí výpovědní doba, limitované výpovědní důvody ani povinnost odstupného.

Tyto záležitosti se řeší individuálně, zcela podle vůle obou stran. Dohodu lze uzavřít kdykoliv během trvání pracovního poměru, tedy i v ochranné době zaměstnance (například při dočasné pracovní neschopnosti), kdy mu nelze dát výpověď, a tato dohoda může být okamžitá. Podstatnou náležitostí dohody zůstává určení dne, kdy pracovní poměr skončí.

Naopak důvod rozvázání pracovního poměru nemusí být v dohodě uveden. Pokud však zaměstnanec požaduje, aby tam uveden byl, musí mu zaměstnavatel vyhovět. Obráceně tato povinnost neplatí.

Další možnou formou ukončení pracovního poměru je výpověď. Zatímco zaměstnavatel musí uvést jen výslovný důvod ze zákona, může zaměstnanec udat jakýkoliv důvod nebo jej ani nemusí uvádět, musí však počítat s dvouměsíční výpovědní lhůtou.

V případě okamžitého zrušení pracovního poměru je třeba uvést odkaz na konkrétní zákon. Při zrušení pracovního poměru ve zkušební době není nutné uvádět důvod. Stačí, když je v oznámení uvedeno datum, kdy pracovní poměr končí, a adresát o tom obdrží vyrozumění poštou alespoň tři dny před tímto datem.

C UŽITEČNÉ TIPY: NĚKTERÁ UŽITÍ SPOJOVNÍKU

Spojovník je krátká vodorovná čárka (-); v češtině ho užíváme tehdy, chceme-li vyjádřit, že jím spojené výrazy tvoří těsný významový celek.

U těsného spojení jmen podstatných ve vztahu souřadném spojovník nepíšeme pouze tehdy, je-li druhý člen členem určujícím (např. hřib satan; učitel fyzik), v ostatních případech spojovník píšeme (např. programátor-grafik; propan-butan).

Často se spojovník píše k vyznačení těsného spojení u místních jmen a v názvech správních oblastí (např. FrýdekMístek; Ostrava-město). Pokud je jedna ze složek víceslovná, bývá vhodnější z důvodu přehlednosti zvolit psaní s mezerami; v takových případech doporučujeme spojovník nahradit pomlčkou (tedy např. Praha 6 - Ruzyně).

D NEŠVARY A ZLOŘÁDY? NOMINATIV JMENOVACÍ

U mnohých zeměpisných vlastních jmen, zejména cizích, občas váháme, jak je skloňovat. Skloňování se můžeme vyhnout užitím nominativu jmenovacího, tzn. že před vlastní jméno umístíme jméno obecné (např. hora, řeka, město, ostrov) a skloňovat budeme jen toto jméno, např. ve městě Gotha, s městem Krivoj Rog, do přístavu Mar del Plata, nad sopkou Mauna Kea.

Předsunout obecné jméno můžeme pochopitelně i před vlastní jména česká nebo počeštěná (podle zákona o obcích je v administrativních textech umístění výrazů obec, /statutární/ město, městys před vlastními jmény dokonce závazné). V těchto případech však už užití nominativu jmenovacího takovou samozřejmostí není.

Pokud jsou vlastní jména jednoslovná a snadno zařaditelná ke skloňovacímu typu, je běžnější skloňovat obě jména: na řece Moravě, na hoře Sněžce, ve městě Brně, ve městě Londýně, z obce Mratína.

Naproti tomu u víceslovných pojmenování převládá užití nominativu jmenovacího: v obci Hora Svatého Šebestiána, ve městě Kašperské Hory. Zvolit ho můžeme vždy, pokud si nejsme jisti, jak vlastní jméno skloňovat: do obce Spy, s městem Aš, v obci Hostivice.

E ČEŠTINA HRAVÁ

Zastavily se stopky přesně v tu vteřinu kdy do rodinnnnné hrobky jsem si nes peřinu Miluju totiž temno a nechci slyšet nic co je mi nepříjemno a nenávidím hic!

(Jiří Suchý, Píseň Hamleta o hvězdách)

Zítra: Jak psát zájmena (1) a osobní dopisy vedoucích pracovníků

***

Autoři: Mgr. Kamila Smejkalová (A), Mgr. Michaela Lašťovičková (B), Mgr. Jan Chromý (C), PhDr. Ivana Svobodová (D) Použitá literatura: http://www.financecr.cz/home/index.php?category=7&subcategory=1&m=show&id=15; Kuldová, O. (8212] Fleischmannová, E.: Jak psát obchodní dopisy a jiné písemnosti, Fortuna, Praha 1995; Kraus, J. - Hoffmannová, J.: Písemnosti v našem životě, Fortuna, Praha, 1996

lidovky.cz

Další užitečné informace o správném používání českého jazyka, podrobnosti o kurzu a praktické pomůcky (přehled vyjmenovaných slov, slovníček slov s předponami s a z, cvičné diktáty a další) najdete na internetové stránce www.lidovky.cz/cestina.

ŘEŠENÍ

K osamostatnění Eritreje/Eritrey došlo r. 1993. Naplánovali jsme si celodenní výlet do Mělníku/Mělníka. Šampionát v golfu se konal v Newcastlu. Ještě před Olomoucí jsme vystoupili z vlaku. Za celý den jsme ujeli vzdálenost mezi Sušicemi na Moravě a Sušicí v Čechách. Strávili jsme víkend v Bordeaux. Jeho přáním bylo podívat se jednou do Bilbaa. Jeden ze známých druhů alkoholu pochází z Cognacu/Cognaku. Ráda by jela studovat do Cambridge.