Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Jak se dá „vyprat“ půl miliardy

Česko

Založení firmy v Česku je jedna možnost * Zločinci rádi vyhledávají daňové ráje

PRAHA Smýt veškeré stopy nezákonné minulosti 560 milionů korun představuje pro jednotlivce i pro organizovanou skupinu určitě velký problém. V podstatě existují jen dva základní scénáře umožňující tak astronomickou sumu „vyprat“. František Procházka a jeho případní komplici se podle expertů na finanční kriminalitu museli držet jednoho z nich.

Podle toho prvního zůstane zločinec i s „úlovkem“ v zemi, kde peníze získal. Pak je utrácí po malých částkách, aby nevzbudil pozornost.

Častěji se ale zloději nebo lupiči pokouší utéci za hranice. A to bude možná i případ Procházky. „Vzhledem k tak velké sumě si myslím, že počítá s tím, že se zdekuje a bude si je chtít užít někde v daňovém ráji,“ soudí Václav Láska, bývalý vyšetřovatel velkých hospodářských kauz.

Nejdříve ale musí zločinec zajistit přepravu hotovosti. Prakticky vyloučená je letecká přeprava. Letiště jsou ostře střežená. V úvahu tak přichází pravděpodobně auto. Kde ale stokilový balík uložit, aby nevzbudil nežádoucí podezření? Česká měna je v zemích Evropské unie volně směnitelná, takže koruny při ukládání na účet převedou na místní měnu. „Vhodné je Lichtenštejnsko. Je poměrně blízko a také je poměrně známé benevolentním přístupem bank,“ říká Láska. „Také účty fyzických osob jsou v lichtenštejnských bankách poměrně dobře chráněny,“ dodal.

Tradiční země neprůhledných kont a velké diskrétnosti bankovních úředníků – Švýcarsko – již není pro takové účely vhodná. „Švýcarsko už s policií začalo spolupracovat. Dokonce sami bankovní úředníci, když cítí nějakou levou, kontaktují policii,“ říká Láska.

Pokud už jsou peníze v bezpečí v bance, zločinci je rozdělují na různé účty, často pod různými jmény.

Samozřejmě je nutné celou akci pečlivě připravit a naplánovat. „Pokud má být akce úspěšná, je nutné založit takzvané off-shor firmy v některých daňových rájích, jakými jsou Belize, Kostarika nebo Panama. Tyto země nemají stanovené žádné limity vkladů,“ říká Láska. Vhodné jsou evropské banky, které operují také v cílové destinaci. „Pak už může zloděj v klidu odcestovat a peníze si užívat,“ říká Láska.

V Česku se ukradené peníze do banky jen tak dát nemohou. „Pachatel může určitě přeměňovat jen po malých částkách,“ míní Láska.

Transformace přes půl miliardy špinavých korun na čisté peníze ale představuje velký časový problém. „Podle mého odhadu by to trvalo patnáct až dvacet let,“ soudí Láska. Česko ale za pár let přestoupí na euro a směnit potom takovou částku bude prakticky úplně nemožné.

Existuje tedy reálná možnost, jak v Česku ilegální peníze „vyčistit“ poměrně jednoduchým způsobem? Ano. Třeba založením obchodu s luxusními vozy. Pak zločinec neprodá nic, vykáže velký zisk a zaplatí daně. Tak mu zůstane „čistý“ zisk. „Pokud budete státu odvádět daň, tak garantuji, že se žádný úředník nebude ptát, kde jste zisk sebral,“ dodává Láska.

***

„Pokud budete státu odvádět daň, tak garantuji, že se žádný úředník nebude ptát, kde jste zisk sebral.“

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...