Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Jak se Klaus snažil „zlidštit“ svůj úřad

Česko

PRAHA Před několika měsíci věnovala TV Nova svůj pořad víkend prezidentovi Václavu Klausovi. Cílem mělo být ukázat Klause jako „normálního smrtelníka“ se všemi starostmi „obyčejných“ lidí. Tak, aby bylo z pořadu zřejmé, že Klaus splnil to, o čem před nástupem do funkce mluvil: že prezidentský úřad zcivilní.

Tato „civilnost“ vystupovala snad z každého záběru, které tehdy Nova natočila. Včetně toho, že když se prezident po nabitém pracovním dni vracel domů, vítala ho před vchodem rohožka s nápisem: „My house, my castle“ (Můj dům, můj hrad).

Václav Klaus pro naplnění vlastní vize „zcivilnění“ funkce prezidenta udělal mnohé. To, za co před minulou prezidentskou volbou nejvíce kritizoval svého předchůdce Václava Havla ale zůstalo: při oficiálních příležitostech příchod prezidenta i nadále ohlašují „sáhodlouhé“ fanfáry z Libuše, příslušníci hradní stráže i nadále nosí „načančané“ uniformy od Theodora Pištěka.

Základem teze Václava Klause o přiblížení prezidentské funkce občanům se staly jeho „spanilé“ jízdy po republice a každoroční vydávání knih s jeho vlastními články, eseji a rozhovory.

Prezident se snad při každé příležitosti rád pochlubí tím, že v některých krajích „byl z prezidentů naposledy Masaryk“ či že „já jsem vytáhl ten Hrad ven. Myslím, že jsme i s manželkou nacestovali víc, než všichni ostatní prezidenti dohromady,“ jak řekl minulý týden v TV Nova.

Klaus se také vždy rád pochlubí, že „jsem tam dříve než půlka úředníků, kteří na Hradě pracují“, a někdy ještě dodává, že do úřadu chodí občas i o víkendu. V tom se ale stávající prezident podle zaměstnance Hradu z éry Václava Havla, který si nepřál být jmenován, příliš neodlišuje.

„Myslím, že se to tolik neliší. Klaus si spíš honí triko, jak je pracovitý,“ říká výše popsaný zdroj LN. „Havel například nesportuje. A když chcete hrát denně tenis, musíte si na něj pravidelně udělat čas,“ dodal.

Faktem ale je, že Havel republiku ani zdaleka nekřižoval tak jako Klaus. Naopak byl často kritizován, že je příliš odtržený od každodenní reality lidí v Česku. V tomto ohledu tedy stávající prezident „boduje“.

V ostatních ohledech ale mezi ním a Havlem není z hlediska „zcivilnění“ prezidentské funkce příliš velký rozdíl.

„Na zahajovacím koncertě Pražského jara jsem seděl s rakouským kancléřem Vranitzkým. Do vedlejší lóže přišel prezident Václav Havel. Neuvěřitelnou dobu jeho putování Rudolfinem zněly fanfáry z Libuše, bylo to přetažené. A rakouský kancléř mi pošeptal: To jsem nevěděl, že ještě máte monarchii,“ vzpomínal svého času Klaus a fanfáry sliboval zkrátit. Franz Vranitzký by si ale asi myslel, že monarchii máme dodnes. „Fakt mně vysvětlili, že to bohužel nejde,“ odpověděl Klaus Nově na dotaz, proč fanfáry nenechal zkrátit.

Také hradní stráž chodí stále ve stejných uniformách. Jejich autora Theodora Pištěka se sice dotklo, když se o nich Klaus nelichotivě vyjádřil, ale z výměny zatím sešlo. „Stejnokroje plně vyhovují požadavkům na reprezentaci a přes připomínky a kritiku se staly součástí hradní identity,“ napsal v květnu roku 2005 náčelník vojenské kanceláře hlavy státu Vlastimil Picek veteránům, kteří uniformy kritizovali. „V tomto duchu se chystá odpovědět i prezident Václav Klaus,“ dodal tehdy prezidentův mluvčí Petr Hájek.

Autor: