Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Jak se pozná pravák či přeučený levák

Česko

V posledních dvou cvičeních úvodní lekce jsme zvládli i cvičení, ve kterém byla celá slova, která bylo třeba oddělit mezerníkem. Mezeru mezi slovy děláme v textu úhozem na mezerník (dlouhou klávesu dole na klávesnici) některým z palců.

Někteří tvůrci výukových programů ve snaze urychlit psaní učili žáky tisknout mezerník vždy palcem druhé ruky, než kterým končí předchozí slovo. I když toto řešení většina učitelů ignorovala a nechala žáky tisknout mezerník kterýmkoliv palcem, zůstalo dost těch, kteří drilem přísných učitelů prošli a poctivě se snažili palce střídat. Už na světových šampionátech před čtyřiceti lety se ale nenašel jediný účastník, který by palce střídal. Bylo zajímavé, že někteří tiskli mezerník palcem levé ruky, jiní zase palcem pravé ruky.

Odpovědi desítek dotázaných potvrdily, že kdo tiskne mezerník pravým palcem, je pravák, kdo levým, buď rovnou sdělil, že je levák nebo potvrdil, že chleba si krájí levou rukou. To bývá zjednodušený test pro určení přeučených leváků. U cvičení dnešních lekcí tedy mezerník tiskneme tím palcem, kterým se nám tento nejčastější úhoz píše snadněji.

Naučíme se obsluhovat další dvě nejpotřebnější písmena klávesnice: „o“ a „e“. Písmeno „e“ píšeme levým prostředníčkem tak, aby zbývající tři prsty levé ruky na základní řadě klávesnice zůstaly v kontaktu se svými klávesami a prostředníček se vždy po stisku klávesy „e“ mohl snadno vrátit na základní polohu na písmenku „d“.

Písmeno „o“ píšeme pravým prsteníčkem tak, aby zbývající tři prsty pravé ruky na základní řadě klávesnice zůstaly v kontaktu se svými klávesami a prostředníček se vždy po stisku klávesy „o“ mohl vrátit na základní polohu „l“.

Cvičení 8 a 9 opět nejdříve vyzkoušejme na desce stolu, jak z diktátu, tak z opisu předlohy. Teprve po jejich dokonalém zvládnutí přejděme k další novince, umožní nám psát už i celé jednoduché věty. Naučíme se psát velká písmena. Na rozdíl od mezerníku, který tiskneme kterýmkoliv palcem, musíme při psaní velkých písmen obvykle nešikovné malíčky poctivě střídat. Levý je třeba naučit stisknout a přidržet přeřaďovat (označený obvykle šipkou nahoru) tak dlouho, než napíšeme písmeno z pravé části klávesnice (např.„J“, „K“, „L“ a „O“). Prsty levé ruky při úhozu musíme roztáhnout, snažíme se přitom ukazováček udržet v jeho základní poloze na „F“, aby se malíček snadněji na svoji klávesu „A“ mohl vrátit.

Velká písmena z levé části klávesnice (např. „A“, „S“,„D“ a „E“) píšeme při stisku pravého přeřaďovače pravým malíčkem. Při tomto úhozu pomůže stálý kontakt pravého ukazováčku s klávesou „j“.

Proberme cvičení 10 a 11. Opět nejdříve na stole, opisem i z diktátu, pak teprve na klávesnici. Ne každý zvládne procvičování obvykle slabších malíčků dostatečně rychle. Pokud se cvičení 12 nedaří bez potíží zvládnout, stáhněte si elektronickou formu nácviku z www.zav.cz, 1. třída a projděte z bezplatného úvodu této výuky látku až po cvičení 61. Pak se teprve vraťte k pokračování v tomto kurzu, ke cvičení 12.

Poslední novinka bude připomínat levý přeřaďovač, k němuž levý malíček směrujeme pohybem vlevo dolů. Když stejný pohyb provedeme šikovnějším, pravým ukazováčkem, napíšeme písmeno „n“.

***

Kurz psaní vedou...

Helena Matoušková Devítinásobná mistryně světa, držitelka světového rekordu v psaní na klávesnici, členka jury Intersteno (pořadatel světových šampionátů), metodička internetové školy ZAV.

Jaroslav Zaviačič Vicemistr světa, viceprezident Intersteno, předseda sdružení Interinfo ČR, bývalý trenér Rakouska, Bavorska, Polska, Lucemburska a Slovenska, současný trenér českého družstva, zakladatel internetové školy ZAV a hlavní tvůrce výukové metody.