Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Jak se soudí podvody v Americe

Česko

EKONOMICKÝ DIÁŘ Soudkyně Shira Scheindlinová vynesla v New Yorku rozsudek nad podnikatelem Fredericem Bourkem, který investoval do ázerbájdžánského privatizačního projektu Viktora Koženého. Porota už dříve došla k závěru, že Bourke věděl o uplácení ázerbájdžánských politiků a úředníků, čímž porušil americké zákony zakazující Američanům korumpovat v cizině. Bourke si za to odsedí rok v kriminálu. My v Česku pak můžeme mít cynickou radost z faktu, že ani v USA se nedaří dotáhnout do konce případ, který prokuratura označila za „největší investiční podvod v bývalém Sovětském svazu“. To svědčí o tom, že Američané toho o poměrech na území svého někdejšího největšího nepřítele opravdu moc nevědí. Investiční dobrodružství Viktora Koženého je totiž jen zlomkem z organizovaného zločinu ruské vlády například v případu firmy Jukos.

Paní Scheindlinová při vynášení rozsudku sympaticky přiznala, že vůbec neví, co si má o případu myslet. „Ani po dlouhých letech, kdy na případ dohlížím, si nejsem jistá, zda je pan Bourke oběť, zločinec, nebo od každého trochu,“ řekla soudkyně. Asi proto dostal Bourke jen rok vězení. Do kriminálu jde proto, že je trochu zločinec, ale nemusí tam zůstávat dlouho, neboť je i oběť. Za „největší investiční podvod v bývalém Sovětském svazu“ je to však přece jen trochu málo. S Koženým by se soudkyně určitě tak nepárala. A bývalý senátor George Mitchell, který dnes pro prezidenta Baracka Obamu stínuje na Blízkém východě ministryni zahraničí Hillary Clintonovou, vystupoval u soudu jen jako svědek. Každému, kdo se případem jen trochu více zabýval, je přitom jasné, že i Mitchell musel o praktikách Viktora Koženého dobře vědět. Jenže zatímco obchodníček s kabelkami Bourke je podle soudkyně ještě napůl zločinec, Mitchell je už čistokrevná oběť. Jak jsou ty soudy někdy legrační!

Jen Viktor Kožený, hlavní architekt korupčního skandálu, sedí doma na Bahamách a vězení se vyhnul. Nebo spíš nevyhnul. Nucený pobyt v Karibiku je pro něj vlastně něco jako kriminál. A to pěkně dlouhý. Pravděpodobně doživotní. Možná by ho americký soud mohl odsoudit v nepřítomnosti a pobyt na Bahamách mu z trestu odečíst. To by bylo možná ještě spravedlivější než trest uložený Fredericu Bourkovi.

Václav Klaus vystoupil na semináři, kde se probíralo uplynulých dvacet let v českém bankovnictví. Mimo jiné tam prohlásil: „Přes tuto naši velmi nelehkou a komplikovanou historii uplynulých dvaceti let bych si troufal tvrdit, že dnešní finanční a ekonomická krize ukázala, že naše ekonomika a náš bankovní a finanční systém stojí na dobrých základech, a to podle mého názoru není vůbec málo.“ Pan prezident má pravdu. Ale zapomíná dodat, že na stabilitě českého bankovnictví má největší zásluhy Miloš Zeman, který banky z veřejných peněz ozdravil a prodal. Klaus je však mistr v překrucování reality k obrazu svému a vždy používá jen argumenty, které se mu hodí. Zemanova bankovní politika se mu do krámu jaksi nehodí, tak o ní prostě nemluví. Podobně se v České televizi nedávno objevily záběry z tiskové konference, kde Klaus v listopadu 1997 horečně vysvětloval, že pád jeho vlády ohrozí snahy České republiky o vstup do Evropské unie. Václave, stojíme za tebou!

Pražská ODS se vydala na cestu do pekel. Duo Bém-Jančík by teď mělo vyrazit na turné po pražských obvodech a povyprávět občanům, co pro ně strana chystá. Sociální demokraté pak nebudou muset dát v Praze do kampaně ani korunu. Stačí jim, aby na pražskou kandidátku umístili místo Zubové jednoho slušného člověka s nekomunistickými názory.

O autorovi| Jaroslav Plesl, zástupce šéfredaktora e-mail: jaroslav.plesl@lidovky.cz

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...