Čtvrtek 16. května 2024, svátek má Přemysl
130 let

Lidovky.cz

Jak si půjčit milion a vrátit jen 300 tisíc

Česko

Osobní bankrot možná přiláká podvodníky. V USA si někteří lidé pomocí oddlužení zaplatili například elitní univerzitu.

PRAHA Osobní bankrot představují jeho zastánci jako šanci pro poctivé, ale beznadějně zadlužené lidi. Výhrou by se ovšem mohl stát i pro podvodníky, kteří si napůjčují miliony a od začátku kalkulují s tím, že během pětileté lhůty vrátí jen zákonem požadovaných 30 procent. Zbytek jsou rozhodnuti použít pro sebe.

Způsob první: Osobní bankrot jako plánovaná transakce Podvodné osobní bankroty jsou známé z Británie a hlavně ze Spojených států. Tamní podnikavci se podle časopisu Ekonom zaměřili velmi často na získání elitního vzdělání, které je v USA drahé. Školné zaplatili pomocí studentské půjčky, ale na dlouholeté splácení fintou vyzráli. Pořídili si řadu kreditních karet, s jejich pomocí půjčku splatili a pak vyhlásili osobní bankrot. Dalších několik let museli sice žít nuzně a poškozeným společnostem splácet. Dopředu ale bylo jasné, že zvládnou ve lhůtě zaplatit jen malou část dluhů a za pár let budou volní.

České banky o možnosti zneužívání osobního bankrotu vědí, ale zatím ho příliš neřeší. „Zákon určitě vítáme, přinese to značné zprůhlednění. Pokud je tam prostor pro zneužívání, uvidíme v budoucnu,“ řekla LN mluvčí České pojišťovny Klára Gajdušková. Pokud by ke zneužívání skutečně došlo, musely by banky podle Gajduškové přijmout při poskytování půjček „omezující pravidla“.

Způsob druhý: Práce načerno Podle ředitelky společnosti Next Finance Markéty Šichtařové nebude takové dopředu naplánované zneužívání osobních bankrotů příliš časté. Analytička ovšem připomíná, že dlužníka může k porušování pravidel přimět nouze až během splácení. „V zahraničních podmínkách jsem se třeba setkala se situací, kdy má člověk na jinou identitu vystaven živnostenský list, používá de facto nastrčenou osobu, ale normálně podniká. Myslím si, že podobné zneužívání může být i v České republice častý jev,“ řekla LN Šichtařová. Způsob třetí: Bohatý, spolehlivý a tajný partner Přežít krušných pěl let na životním minimu může pomoci i bohatý partner či příbuzný. Dlužník bude v takovém modelu odevzdávat všechny peníze a naoko žít jen z životního minima. Jeho potřeby bude ovšem ve skutečnosti zajišťovat někdo další. Tyto „příjmy“ dlužník nepřizná a své věřitele tak připraví o jejich peníze. Úzké hrdlo: Test poctivosti V insolvenčním zákoně existují pojistky, které mají jeho zneužívání omezit. Úzkým hrdlem bude hlavně tzv. test poctivosti. Ten provádí soud a musí jím projít každý dlužník, který o bankrot požádá. K zamítnutí žádosti může vést několik okolností. Například skutečnost, že dlužník v posledních pěti letech absolvoval již jedno insolvenční řízení nebo byl odsouzen za majetkový trestný čin.

Ve chvíli, kdy dlužník testem projde, rozhodují věřitelé, jakým způsobem bude závazky splácet. Pošlou ho buď do konkurzu, nebo povolí splátky. V takovém případě musí dlužník pět let odevzdávat všechny peníze a žít z životního minima. Pokud jedním či druhým způsobem uhradí alespoň 30 procent dluhů, je volný.

Osobní bankrot se netýká hypoték a leasingu. V takovém případě totiž dlužník za své závazky ručí pořízeným majetkem.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!