Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Jak Sobotka 'stíhal' banku

Česko

  7:42
PRAHA - Ve stíhání manažerů Nomury jsem se nijak neangažoval, tvrdí exministr financí Bohuslav Sobotka. Dokumenty ho usvědčují z toho, že nemluví pravdu.

Bohuslav Sobotka foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Právníci ministerstva financí dostali plnou moc k tomu, aby se stát prostřednictvím resortu, který vedl Bohuslav Sobotka (ČSSD), přidal ke stíhání manažerů Nomury. V jiném případě zase tehdejší ministr financí Sobotka osobně dopisem nepřímo žádal vrchní státní zástupkyni Darju Dunajovou, aby měli právníci resortu možnost nahlížet do spisů, které policie na stíhané manažery japonské banky vedla.

Sobotka ovšem tvrdí, že se ve stíhání manažerů nijak neangažoval. Včera vydal prohlášení, podle kterého "žádná manipulace nebyla" a "během svého působení ve funkci ministra financí neinicioval podání či rozšíření trestních oznámení na pracovníky Nomury".

Kvůli tomu se dostal do sporu s poradcem stávajícího šéfa resortu financí Vlastimila Tlustého (ODS), Radkem Šnáblem. Ten naznačuje, že za stíháním manažerů Nomury mohla být politická objednávka ze strany tehdy vládnoucí sociální demokracie.

"Hodinu poté, co toto pan Sobotka prohlásil, nám přišla od kurýra jím podepsaná plná moc právníkům k tomu, aby se za ministerstvo financí přidali ke stíhání manažerů Nomury," tvrdí Tlustého poradce Šnábl. Tato plná moc, kterou poradci poslal anonym, ovšem v archivech ministerstva chybí. Stejně jako Sobotkův dopis Dunajové. "Je-li vše tak čisté, proč se za to pan Sobotka stydí a dokumenty skartoval? A kolik bylo podobných dopisů," pokládá řečnickou otázku Šnábl.

Faktem je, že už ve zprávě pro vládu Sobotkova předchůdce a stranického kolegy Pavla Mertlíka z roku 2000 o problémech při uvalení nucené správy na IPB ovládanou Nomurou a její následný prodej ČSOB za korunu stojí, že "účelem trestního oznámení z pohledu ČSOB je především získat dokumentaci, ke které ČSOB nemá jinak přístup a která by mohla být použita pro vedení sporů proti Nomuře".

V "přísně důvěrné" zprávě advokátní kanceláře Squire, Sanders a Dempsey, která pracovala pro ministerstvo financí, adresované v říjnu 2003 tehdejšímu premiérovi Vladimíru Špidlovi a Sobotkovi je zase doporučení, že "pokud nebude pokroku dosaženo v nejbližších cca 6 týdnech, doporučujeme usilovat o rozšíření trestního stíhání na další osoby spojené s Nomurou".

A sám Sobotka v květnu 2003 v odpovědi ohledně arbitráže na dotaz žalobkyně Darje Dunajové, která se zabývala manažery Nomury v kauze České pivo, napsal: "Chtěl bych využít této příležitosti a zdůraznit, že přístup k informacím z uvedeného vyšetřovacího spisu je pro úspěšnou obranu ČR v arbitráži velmi významný".

Mluvčí vrchního státního zastupitelství Irena Válová ale trvá na tom, že Sobotka nikoho neovlivňoval. "Možná to je formulováno tak, že bez znalosti kontextu to může vypadat divně, ale ta věta nemá žádnou relevanci pro trestní řízení a k žádnému ovlivňování absolutně nedošlo," tvrdí Válová.