Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak špekáček správně opéct

Česko

Pamatuji si, jak mi jeden starší pán, zkušený skaut, radil, že nejlepší špekáček je vyuzený v kouři. Tehdy jsem svůj špekáček držel vysoko nad plameny a toužebně čekal na dobrotu. Po neskutečně dlouhých dvou hodinách, kdy se už všichni ostatní najedli, jsem ho sundal a snědl téměř studený.

Jak doporučují buřt opékat odborníci? Na začátku by se měl nařezat tak, aby se mohl prohřát i uvnitř. Doporučuje se takzvaná chobotnice. Špekáček z jedné strany rozřežete přes půlku, a vytvoříte tak jakoby chapadla. Poté jej začnete opékat.

„Ne na přímém ohni, prohřejte špekáček raději stranou v teple sálajícího ohně, ale ne v otevřeném plameni,“ doporučuje Jan Katina, výkonný ředitel Českého svazu zpracovatelů masa. Je tedy na zručnosti každého, aby poznal, kde je ještě teplo a oheň tam sálá, jinak dopadne jako kdysi já.

Další otázkou je, do jaké barvy špekáček opéct. Do elegantní černé, nebo moderní růžové? „Opékat tak, aby nevznikaly spáleniny, protože tím může docházet k tvorbě látek, které neprospívají lidskému zdraví. Nejlepší je, když se výrobek opeče dozlatova, aby se prohřál i v celém obsahu,“ radí Katina.

Špekáček sám o sobě nestojí zrovna v čele zdravého jídelníčku a opékáním ho tam nezařadíte. „Když kape do ohně a kouř se vrací zpátky na špekáček, můžou vznikat karcinogenní látky,“ upozorňuje nutriční terapeutka Věra Kotrčová.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat