Čtvrtek 16. května 2024, svátek má Přemysl
130 let

Lidovky.cz

Jak správně napsat životopis

Česko

Pokud chcete, aby potenciální budoucí zaměstnavatel četl váš životopis s chutí, měli byste jako vodítko při jeho psaní mít na paměti přehlednost a správně seřazené dosavadní vzdělání, praxi a jiné znalosti. Uvedení osobních údajů v hlavičce CV je považováno za samozřejmost. Představte si situaci, kdy je zaměstnavatel nadšený z vašeho životopisu, ale nikde nenajde kontakt na vaši osobu.

Životopis neboli curriculum vitae (odtud zkratka CV) se pro běžné účely píše ve strukturované formě. Má obsahovat následující data. Osobní údaje - jméno a příjmení - datum narození - adresa bydliště (popřípadě přechodného bydliště) - telefonní číslo - e-mailová adresa - rodinný stav Vzdělání - na prvním místě uvádějte nejvyšší dosažené vzdělání, nezapomeňte napsat datum začátku a ukončení (nebo předpokládaného ukončení) studia - názvy škol a vzdělávacích programů pište dle oficiálních názvů institucí Praxe - seznam dosavadních pracovních zkušeností uvádějte chronologicky, tedy praxi, kterou jste vykonávali naposled, uveďte na prvním místě - uveďte jméno společnosti, název pozice, jak dlouho jste danou pozici zastávali, lokalitu, kde jste práci vykonávali - heslovitě popište náplň práce na daných pozicích

***

Životopis je prvním kontaktem mezi vámi a zaměstnavatelem. Strukturované CV je prostě základ. Využijte našich rad a udělejte dobrý první dojem.

Co do životopisu nepatří * Nepravdivé údaje Vrchol trapnosti bude, když si domyslíte nebo „přibarvíte“ pozici, kde jste pracoval, dopíšete certifikát, který ve skutečnosti nemáte, a zaměstnavatel na to během pohovoru přijde. Vyhněte se tomu a pište o sobě jen pravdivě. * Gramatické chyby Pokud si nejste jisti svou češtinou nebo třeba jen tápete nad velkými písmeny při psaní názvů institucí, před odevzdáním životopisu se s někým poraďte. * Zastaralé údaje Není snad nic horšího, než když se vás zaměstnavatel či personalista rozhodne zkontaktovat na základě pěkného životopisu, ale ke kontaktu nedojde, protože má staré telefonní číslo. * Přikládejte fotografii jen v pasovém formátu V žádném případě neposílejte fotografie z dovolených či společenských akcí. Pošlete klasický pasový formát. * Nepište životopis v ruce Personalisté nebudou v této fázi ochotni luštit žádné hieroglyfy. Doporučuje se psát CV v textovém editoru a zasílat jej e-mailem.

Jazykové znalosti - seznam jazyků, které ovládáte aktivně, či pasivně (popřípadě slovem, písmem), snažte se co nejpravdivěji uvést svou úroveň - vyjmenujte získané certifikáty a zkoušky Počítačové znalosti - zmiňte své počítačové dovednosti (např. MS Office, grafické programy apod.) Ostatní znalosti - doplňte CV o další údaje, jako jsou například řidičský průkaz (plus aktivní/pasivní využití), psaní všemi deseti, jiné certifikáty - koníčky Cení se především pravdivost údajů Co jsou pro personalistu důležité informace? Určitě zásadní je délka působení v jednotlivých firmách (pokud se nejednalo o brigády), renomé této firmy a hierarchické zařazení vaší pracovní pozice, stejně jako pracovní náplň. Personalisté i zaměstnavatelé rovněž upozorňují, že se u jazykových schopností nevyplatí přeceňovat svou dovednost, zaměstnavatel si vás totiž většinou prověří. Dávejte si rovněž pozor a vyhněte se v CV pravopisným chybám. Motivační dopis Někdy si zaměstnavatel motivační dopis vyžádá sám, jindy jej můžete napsat z vlastní iniciativy. Je ideálním místem, kde se dají vyjádřit důvody, proč jste zrovna vy vhodným kandidátem na danou pracovní pozici. Nebojte se a argumentujte, proč si myslíte, že splňujete požadavky na danou pozici. Pokud máte nějaký osobní důvod, proč ve firmě chcete pracovat, můžete ho zmínit také.

Autor: