Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Jak správně žehlit

Česko

Připravili jsme pro vás praktické tipy, které vám pomohou žít s vaší žehličkou v co největší symbióze.

Proč mi ty kalhoty žehlíš, když víš, že si na ně sednu a budou zas zmuchlané? -Otázka, jejíž zodpovězení stojí mnohdy hodně sil a námahy, je věčná. Žehlička je rovnocennou součástí každé domácnosti stejně jako pračka nebo myčka či lednice s mrazákem. Ať už je váš vztah k žehličce a k žehlení jakýkoliv, vyžehlit někdo musí.

Při žehlení velkých kusů prádla se doporučuje postavit si za žehlicí prkno židle, aby vyžehlené prádlo neplandalo po zemi a nemačkalo se. Vyžehlené kusy pak můžete rovnou skládat.

Žehlení mikin a jiných oděvů se zipem. Zip na oděvu nejprve zapněte, špičkou žehličky vyžehlete vnitřní klopy a záhyby kolem zipu. Pak jej rozepněte a jen lehce přežehlete podél okolní látky. Zip poté znovu zapněte a přežehlete vnější stranu látky. Pokud máte zip umělohmotný, polyesterový nebo nylonový, nepřejíždějte po nich žehličkou.

Tyto druhy zipů se horkem snadno roztaví.

Často problematické se zdá být žehlení kalhot, zvládnout se ale dá. Nejprve vyndejte kapesní váčky, položte je na žehlicí prkno a přežehlete.

Pak vyžehlete pas. Sedací část kalhot natáhněte na žehlicí prkno a postupně ji vyžehlete. Kalhoty otáčejte směrem od těla.

Pak budeme v žehlení pokračovat podle toho, zda máme kalhoty s pukem, nebo bez puku. Pokud žehlíte například džíny nebo jakékoliv jiné kalhoty bez puků, položíme na žehlicí prkno nejprve jednu nohavici a kalhoty žehlíme na jejich přední částí směrem odspodu nahoru. Totéž provedeme i s druhou nohavicí.

Když už jsme dobře vyžehlili přední část oděvu, otočíme jej tak, abychom vyžehlenou část měli směrem od sebe, a pak se pustíme do žehlení zadní části.

Jinak pokračujeme, když žehlíme kalhoty s pukem. Nejprve se pustíme do nohavic, potom do horní části oděvu.

Správný postup při žehlení puků je následující: položíme kalhoty na žehlicí prkno bokem nahoru, rukou je uhladíme a současně zkontrolujeme puky, které musí ležet na sobě. Musí být perfektně srovnány na sobě. Horní nohavici pak odsuneme (pro praváky bude praktické na levou stranu a obráceně) a žehlíme vnitřní část kalhot. Abyste docílili žádaného výsledku, puky neustále kontrolujte. Puky vždy žehlíme odzdola nahoru směrem k rozkroku až do výše pasu.

Pokud se vám nebude chtít žehlit kapesní váčky, dejte je při žehlení alespoň stranou.

Žehlení některých textilií může způsobit nepřirozenou lesklost povrchu. Takový problém může nastat například u některých druhů džínoviny. V takovém případě se doporučuje vyžehlit textil přes prostěrku (čistý kus látky). Pro jistotu je lepší žehlit choulostivé věci naruby. Dobrým pomocníkem při žehlení je zvláštní funkce, kterou mají dražší žehličky, tzv. turbopára. Je oblíbena zvláště pro svou pohodlnou aplikaci. Tričko, košili či blůzu stačí pověsit na ramínko do prostoru, zapnout turbopáru a žehličkou látku nahřívat. Žehličkou se textilu přímo nedotýkáte.

Nejrozšířenější jsou dnes napařovací žehličky. Žehlení s nimi je mnohem jednodušší. Pára se nastaví podle druhu žehleného materiálu. Horký vzduch prádlo změkčí a vyžehlení pak bude snazší. V posledních letech se od suchých žehliček s nerezovou nebo hliníkovou plochou pomalu upouští, neboť tyto žehličky mají tendenci lepit se na textil.

Systémové parní žehličky jsou dražším, ale stále oblíbenějším způsobem žehlení. Mají vlastní bojler na vodu, takže není nutné tekutinu do žehličky stále nalévat. Systém si sám připraví páru a díky tomu je žehlení snazší.

Svět žehliček se také stejně jako jiné domácí spotřebiče dokáže obejít bez šňůry. Koho nebaví neustále zápolit se šňůrou, může si takovou „šikovnou“ žehličku pořídit. A kdo si myslí, že ani bezdrátová žehlička mu spolu s žehlicí plochou radost neučiní, tomu ještě zbývá možnost pořídit si žehlicí lis.

U všech složitějších druhů oblečení platí rafinovaná finta. Nejprve si vyžehlete malé a pracné části, jako jsou límečky, manžety, volánky, rukávy atd. Hlavní - velkou -část si nechte na konec.

Tipy a triky, jak si usnadnit žehlení

Dobře vyžehlená košile patří mezi největší úskalí na žehlicím prkně. Košile je velká, má dvě strany, spousty záhybů, je různě prošitá a kvůli tomu může na někoho působit jako téměř nemožný úkol ji správně vyžehlit.

Spolu s certifikovanou domácí hospodyní paní Marií Zamazalovou jsme pro vás připravili šestiobrázkový postup, podle kterého si můžete vyžehlit košili sami.

K němu připojujeme několik praktických tipů na žehlení:

* Chystáte-li se na žehlení zmíněné košile, nejdříve ze všeho si nastavte žehlicí prkno do správné výšky.

V případě, že sedíte nebo stojíte, měli byste být schopni položit své dlaně na žehlicí prkno tak, abyste při tom neohýbali paže ani záda.

* Než nastavíte teplotu na žehličce, vždy se podívejte na štítek prádla, které se chystáte žehlit. Výrobce zpravidla píše doporučenou teplotu při žehlení z vnitřní strany oděvu, na štítku. Žehlíte-li látku s různými příměsmi, vždy nastavte teplotu podle nejchoulostivější látky v dané směsi.

* Žehlit se musí. Všechny látky jsou vyrobeny z textilií spletených dohromady. Takové látky mají svůj přirozený, různý tvar. Při praní dochází k působení vody a tepla na látku. To způsobuje, že se látka uvolňuje a obnovují se přirozené tvary a formy. Když se látka suší, stává se nepoddajnou a nabývá tvarů a forem bez jakékoliv kontroly.

* Při žehlení žehlička jednoduše vyvíjí na textil teplo a tlak. Díky tomu odstraníte z plochy záhyby a upravíte jejich tvar. Napařovací žehličky mají ještě jednu výhodu. Pára textilní látky před usušením změkčuje a uvolňuje, čímž výrazně zvyšuje účinnost a pohodlnost žehlení. Pára však často nepůsobí tak intenzivně, jak bychom u některých materiálů potřebovali, proto se doporučuje mít na žehlení při ruce rozprašovač, hlavně pak na len a bavlnu.

* Před samotným žehlením si vyberte místo s dostatkem zdroje světla a vzduchu. Při ruce si vytvořte volné místo na vyžehlené i nevyžehlené prádlo, abyste se tímto problémem nezdržovali při žehlení a nepřemisťovali prádlo neustále tam a zpět. Práci a orientaci v prádle vám usnadní, když si prádlo před žehlením roztřídíte podle druhu materiálu, neboť každý materiál se žehlí při jiné teplotě.

* Neoblíbenost této činnosti se svádí na fakt, že ženy raději žehlí vícekrát po menších částech, než aby vyžehlily najednou celou hromadu prádla. Když si pak roztřídíte prádlo systematicky (podle druhu materiálu), usnadníte si práci a nebudete se muset přehrabávat v nekonečném množství prádla. Nejprve začněte žehlit látky ze syntetického vlákna, u kterých žehlíme méně rozpálenou žehličkou. Len a bavlna, které vyžadují žehličku nastavenou na vysoký stupeň teploty, si nechte na konec. Platí zde pravidlo, že žehlička se rychleji zahřeje než pak vychladne.

* Pokud si nevíte rady při žehlení ohybů, doporučuje se použít menší prkno na rukávy. Když položíte prádlo na žehlicí prkno, nejdříve je uhlaďte a narovnejte.

* Poslední a nejdůležitější zásada. Čas, který strávíte žehlením, může být čas práce a zábavy dohromady.

Nabízí se pustit si k žehlení televizi. Pokud však máte strach, že nebudete schopni sledovat zároveň obrazovku a přitom se soustředit na žehlení, pusťte si rádio.

Témata: žehlička, Košile