Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak ti je? Pošli esemesku

Česko

Pacientům se schizofrenií pomáhá ke kvalitnějšímu životu mobilní telefon

Jak se v porovnání s minulým týdnem cítíte? Mluvíte si častěji pro sebe? Přeskupujete bezdůvodně věci? Takové a další otázky chodí jednou týdně 120 pacientům se schizofrenií zapojeným do programu ITAREPS na mobilní telefon, který jim tak zajišťuje pravidelný kontakt s lékařem.

Program spustilo před 3 lety Psychiatrické centrum Praha. Podle informací zdejšího psychiatra Filipa Španiela se díky programu snížil počet pacientů, jimž se nemoc zhoršila tak, že museli do nemocnice, o 60 procent.

Čísla určí, jak se pacient cítí

V rámci systému se každý čtvrtek zasílají zprávy zaregistrovaným pacientům a jejich rodinám. Zpráva rodinu nabádá k nahlášení aktuálního zdravotního stavu schizofrenika. Pokud se objeví příznaky zhoršení nemoci, ošetřující lékař od systému okamžitě dostane e-mail s varováním a může pacientovi zavolat, pozvat ho na kontrolu a případně změnit dávkování léků.

Nemocní, kteří se do programu přihlásili, jsou vybaveni setem odstupňovaných otázek. Například pokud na sobě člověk cítí, že se u něj v porovnání s předchozím obdobím objevilo mluvení si pro sebe, sbírání odpadků, shromažďování jídla nebo přeskupování věcí v bytě bez zjevné příčiny, pošle systému zprávu s číslem od jedné do čtyř. Jednička znamená mírné zhoršení, čtyřka pak zhoršení extrémní. Pokud systém obdrží zprávu s nulou, je všechno v pořádku. Jednička, dvojka, trojka i čtyřka jsou pak signálem pro zaslání e-mailu ošetřujícímu lékaři.

Zprávy posílají nejen pacienti, ale i jejich nejbližší příbuzní, kteří často lépe rozpoznají příznaky, jichž si pacient nemusí být vědom. „Spolupráce s rodinou je pro úspěch programu klíčová. Z lidí, jejichž rodina se programu účastnila, nemusel být za dobu trvání projektu hospitalizován ani jediný. Před nastoupením do programu přitom muselo do nemocnice 13 z nich,“ konstatuje Filip Španiel.

Projektu se vedle pacientů účastní i 25 lékařů. Provoz stojí Psychiatrické centrum desítky tisíc korun ročně, zprávy vyjdou účastníky programu stejně jako jiné esemesky podle jejich mobilního tarifu.

V Česku trpí schizofrenií asi 100 tisíc lidí, celosvětově pak asi 50 milionů jedinců. Chronické a akutní případy si podle Španiela vyžadují péči léčeben. „Například ze třinácti set pacientů v bohnické psychiatrické léčebny představují schizofrenici desetinu,“ dodává.

Nevidí, neslyší... nebo slyší něco jiného

* Schizofrenie je porucha mozku. Nemocný trpí epizodami bludu, halucinacemi (hlavně ve formě neexistujících hlasů) a dlouhodobým oplošťováním emocí. Schizofrenici postupně ztrácejí kontakt s realitou, špatně odlišují fantazii a trpí poruchami myšlení.

* Schizofrenie postihuje stejně obě pohlaví. U mužů se ukazuje mezi 17. a 30. rokem, u žen mezi 20. a 40. rokem.

Polovina pacientů se uzdraví, ale během života se u nich nemoc znovu objeví. Čtvrtina pacientů zůstává trvale nemocných.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Mohlo by vás zajímat