Pátek 4. října 2024, svátek má František
130 let

Lidovky.cz

Jak učit angličtinu? Nenápadně

Česko

INSPIRACE Znalost cizího jazyka nemusí být cílem výuky, stačí, když je prostředkem pro další poznávání

Jakmile se někde objeví nová základní škola, která nejen slibuje, že ve výchově a vzdělávání dětí umí něco víc než ostatní, ale také rychle ukáže, že na splnění slibů má, seběhnou se zájemci ze všech stran. V případě Nového PORGu je neodradilo ani nemalé roční školné. V plné výši jde totiž o 108 tisíc korun za rok. Studenti i žáci z méně majetných rodin, kteří by na škole normálně studovat nemohli, ovšem zaplatí třeba jen 10 800 korun (tedy něco přes tisícovku za měsíc).

Jim přispívá na školné Studijní fond Martina Romana. Právě šéf energetické firmy ČEZ v roce 2007 přispěl 100 miliony korun na vybudování Nového PORGu v Praze Krči. Stipendium, které žáci dostávají, je nenárokové a přiděluje se na základě individuálního posouzení každé žádosti. Navzdory finanční náročnosti do téhle základní školy ale již nyní posílají přihlášky rodiče dětí, které do lavic poprvé usednou až v roce 2011.

I když v lavicích tu toho mnoho vzorně nenasedí. Ve všech čtyřech třídách, do nichž jsme nahlédli, to vypadalo obdobně – skupina žáků srocená kolem učitele se zájmem diskutovala či poslouchala výklad v češtině nebo angličtině.

Na konci hodiny nezvoní, chodby tu mají široké a světlé, o velké přestávce vybíhají děti na školní hřiště. Vyučování zde začíná až před tři čtvrtě na devět, takže ani ti, kteří jezdí přes celou Prahu, nemusejí vstávat za úsvitu.

Rukama, nohama – anglicky O neformální přístup a přátelskou atmosféru se dnes ale snaží řada škol. Co tedy umí PORG jinak a lépe, že se rodičům vyplatí platit školné? Je to výuka angličtiny, se kterou se zde děti setkávají daleko častěji a jaksi přirozeněji než v jiných školách. Kromě samotné výuky anglického jazyka, kterou mají děti už v první třídě tři hodiny týdně, jsou v rozvrhu zařazeny také takzvané workshopy. To jsou hodiny, které vycházejí z výtvarné, hudební a ve vyšších ročnících i z dramatické výchovy. Právě tyto předměty vedou rodilí mluvčí, a tak se v nich mluví jedině anglicky.

Když spojíte angličtinu s uměním a hraním si, tak vlastně vůbec nevadí, že žáček je prvňáček, který si nemůže napsat ani slovíčko, protože ještě neumí psát, nebo že ze začátku všemu nerozumí.

Děti se při takových předmětech snáze uvolní, rychle ztratí ostych a angličtina vstoupí do jejich života naprosto přirozeně, aniž by jí přikládal větší význam než třeba matematickým vzorcům. Vždyť znalost cizího jazyka bude pro většinu dětí „jen“ prostředkem pro další poznávání, ne cílem samotným.

V Novém PORGu mají děti v první a druhé třídě tyto workshopy dvakrát do týdne, ve vyšších ročnících dokonce čtyřikrát. To znamená, že například čtvrťáci zde už mají osm hodin zábavné angličtiny týdně. A to musí být znát.

Pokud budou pokračovat ve studiu na navazujícím víceletém gymnáziu, přibudou předměty vedené anglicky, například Science nebo Geography.

Zápis? Hodinová kolektivní hra Aby zde mohla vládnout rodinná atmosféra a všichni se navzájem znali, musí škola zůstat malá. Proto jsou v každém ročníku otevřeny jen dvě třídy po osmnácti dětech. Žádnou velkovýrobnu spelujících školáčků tu nenajdete. Z více než pětinásobného počtu přihlášených v Novém PORGu třídy naplňovali již dvakrát. Letos budou podobný rébus řešit znovu.

Podle čeho si žáky vybírají a co se zkouší u zápisu? „Angličtina rozhodně ne,“ říká ředitel školy Martin Metelka. „Tu naučíme děti my tady. Testujeme školní i sociální zralost dětí. Zápis u nás nemá formu krátkého rozhovoru učitele s žákem, naše učitelky se věnují vždy skupince dětí zhruba hodinu. Za tu dobu mají možnost poznat, jak dítě ve skupině pracuje i jak komunikuje.“ Letos na takový zápis plánují vyhradit celý víkend.

Protože je nový PORG česká škola, chodí sem převážně české děti. „V Praze je několik mezinárodních škol, které navštěvují děti cizinců. My jsme ale česká škola, učíme česky a české reálie, nechceme děti od českého prostřední nijak izolovat,“ vysvětluje ředitel Metelka.

Výuka anglického jazyka, vzdušné prostředí čerstvě opravené školy, nadstandardní vybavení tříd i nové povrchy venkovních sportovišť – nic z toho by nefungovalo, kdyby se děti ve škole necítily dobře. Škola je proto otevřena až do pozdních odpoledních hodin a nabízí více než dvacet zájmových kroužků denně. Žáci mají také volný přístup do počítačové učebny nebo na sportoviště.

***

V čem je jiná? Základní škola Nový PORG

Škola s rozšířenou výukou angličtiny zahájila provoz 1. září 2008. Žáci mohou po páté třídě pokračovat na navazujícím dvojjazyčném česko-anglickém gymnáziu Nový PORG a zakončit studium českou maturitou (v plánu je i maturita mezinárodní, IB). Zkratkou ve jméně říká, že patří k Prvnímu obnovenému reálnému gymnáziu, škole založené již v roce 1990.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!