Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Jak umíral proslulý Bunkr

Česko

PRAHA Nejslavnějším českým rockovým klubem, který dosáhl i mezinárodního věhlasu, byl Bunkr v Lodecké ulici v Praze 1. Podzemní prostory po někdejším protiatomovém krytu, stěny pomalované sprejerskými nápisy, nejdelší barový pult v Praze a o patro výš luxusní nahrávací studio a muzikantské zkušebny - to vytvářelo jeho neopakovatelnou atmosféru.

To všechno skončilo 22. ledna 1997, kdy klub vyklidili na základě soudní exekuce těžkooděnci. Tak skončil několikaletý soudní spor s Prahou 1 o neplatnost výpovědi z nájmu, kterou iniciovaly stížnosti sousedů na hluk. Provozovatel klubu Richard Nemčok se do duší rockerů zapsal i tím, že radnici po celou dobu sporu v ničem neustoupil. Odmítl končit ve 22 hodin, nerespektoval zákaz prodeje alkoholu s tím, že rockeři přece nebudou pít mléko. Hosté mu to oplatili tím, že zatracovaný klub v den exekuce bránili vlastními těly tak dlouho, dokud je násilím nevyvleklo policejní komando.

„Končí pro nás celé jedno životní období. Bunkr žil muzikou 24 hodin denně a nic podobného už v Praze asi nikdy nebude,“ řekl tehdy známý moderátor a zpěvák skupiny Žlutý pes Ondřej Hejma, který pět let býval v Bunkru denně.

Oplakaný klub je od exekuce už jedenáct let prázdný (s výjimkou krátké epizody znovu otevřené kavárny v parteru domu). Nejprve slibovala Nadace českého filmu filmový klub s kavárnou, plán ale nezrealizovala. Stejně to probíhá i se současným nájemcem Zemí pohádek, kterému se už přes dva roky nedaří otevřít cukrárnu s dětským centrem. Praha 1 nyní tvrdí, že tato část města potřebuje oživit.

Autor: