Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak vydělat na internetu

Česko

Stačí mít dobrý nápad - a web se může stát místem, kde zbohatnete. Jak na to, vám řekne seriál LN

Výdělek na internetu. Jedno z nejvyhledávanějších slovních spojení. Skrývá však v sobě velké nebezpečí. „Vydělávat může každý,“ hlásají tisíce webů, které nabízejí své služby. „Nemusíte nic umět, stačí jen klikat,“

Realita je ale trochu jiná. Klikání na reklamy, přijímání reklamních mailů a SMS či reklamní pruhy, kterými si necháte dobrovolně obsadit obrazovku, jsou určitou možností, jak si na internetu přivydělat. Reálný efekt však vypadá jinak: slabý zrak a pokročilé stadium skoliózy.

Pokud to s vyděláváním na internetu myslíte vážně, nadšení vám stačit nebude. Nemáte-li rovnou klasický podnikatelský plán, bude se vám hodit výkaz hodin strávených nad obrazovkou spolu se seznamem nákladů, včetně účtu za elektřinu, amortizace počítače a nákladů na internetové připojení.

„Celkový výdělek tvoří maximálně jednotky korun,“ říká Patrick Zandl, šéfredaktor serveru Lupa.cz. Snadno a brzy zjistíte, že příjem reklamy je vysoce neefektivní způsob, jak si přilepšit o mizivý peníz, ve srovnání s téměř jakýmikoliv vynaloženými náklady. A to nemluvíme o skoro nutném zapojení se do multilevelového marketingového systému kvůli navýšení zisku. Na uživení to prostě není.

Překvapivý způsob, jak se naučit „žít“ na internetu, a tedy i na něm podnikat, jsou virtuální světy. Analytická společnost Gartner předpokládá, že v roce 2012 bude mít 70 procent firem vlastní privátní virtuální svět ve hře Second Life (SL). Ve virtuální Czechoslovakii nebo na českém ostrově Valuta můžete vlastnit pozemky, obchodovat a vydělávat peníze jakýmkoliv druhem práce.

Jednotlivá místa v SL, ať již celé ostrovy, jednotlivé obchody či kluby, jsou podobné webovým stránkám - jednoduše místům, kam za určitým účelem chodí lidé. Komunikace je umožněna díky diskusním fórům a chatovacím kanálům. V SL fungují vyhledávače, reklamy i marketing na stejném principu jako v celém internetu. Někdy jsou proto podobné virtuální světy označovány jako web třetí generace.

V Second Life se Čechům nedaří Dostat se do světa SL není žádný problém. Stačí si na adrese www.secondlife.com stáhnout klientskou aplikaci a založit si virtuální postavu (avatara). Kdo očekává interaktivní hru, bude zklamán. V SL téměř všechno chodí jako v normálním světě, a to včetně ekonomických principů.

České firmy ale momentálně zažívají v SL spíše fázi určitého útlumu nebo lépe - vystřízlivění. Na problémy s nezvládnutým marketingem ukazuje prázdná virtuální služebna Policie ČR nebo nevyužívané sídlo Telefóniky O2. Větší šance vydělat si je spíše v částech SL, ve kterých se domluvíte anglicky. „Musíte mít známého ve velké společnosti, která vám zadá zakázku a je jí jedno, že z toho nic moc nebude,“ říká Zandl.

Výdělek je založen na tom, že virtuální měnu, které se říká linden, můžete proměnit na skutečné dolary a poslat si je na účet. Momentálně se kurz pohybuje kolem 270 lindenů za jeden americký dolar. V březnu 2009 bylo v systému SL asi 28 000 uživatelů, kteří si vydělali víc než deset skutečných dolarů za měsíc. Zní to dobře, pokud ale tohle číslo porovnáte s celkovým počtem uživatelů SL, vypadá výsledek jinak. Za poslední měsíc se do tohoto světa přihlásilo dalších 1 030 000 uživatelů. Nad deset dolarů si tedy vydělalo 2,7 procenta z nich.

Vytvořte si web a prodávejte reklamu. Jinak to nejde Skutečný výdělek lze na internetu nakonec získat jedině díky odborným znalostem (programování, psaní, jazyky, grafika) a dobrému nápadu spolu s pečlivým plánem.

Základním principem, na kterém se dá vydělat, je provozování webových stránek a prodávání reklamního prostoru. Trik je v tom, zařídit, aby na stránku chodilo co nejvíc lidí. Dále je optimální, když lidé patří do určité cílové skupiny - čím movitější je klientela, tím je reklamní prostor dražší. Stránku si můžete naprogramovat sami, pokud ji budete chtít nechat naprogramovat od specializované firmy, připravte si investici v řádu desítek tisíc.

Sebelepší nápad je samozřejmě k ničemu bez propagace. Na začátku vám možná budou stačit výměnné systémy. Ty fungují na principu barterové výměny reklamního prostoru nebo odkazů na stránku. Pokud je váš nápad opravdu dobrý, rozkřikne se zpráva o něm sama, zvlášť když zvládnete komunikaci s redaktory zpravodajských serverů.

Jinak ale budete nuceni financovat reklamní kampaň - za tu dáte od desítek do stovek tisíc korun za měsíc. „Když budete umět na stránku prodávat reklamu a budete se věnovat jejímu provozu, můžete si slušně vydělat,“ říká z vlastní zkušenosti Zandl.

Přes internet lze dnes také učit, překládat, dělat účetnictví, korektury, redaktorskou práci, grafiku nebo reklamní texty.

Zvlášť učení je v módě, novými nástroji jsou Skype či ICQ spolu se sluchátky. Zaměstnání v tomto oboru nabízí dnes už řada jazykových agentur.

Při hledání práce si dejte pozor na podvodné nabídky, které znějí velmi lákavě, zvlášť pokud narazíte na systém typu letadlo. Ani v případě úspěchu se nemusíte dočkat vyplacení výdělku.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...