Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Jak zabránit genocidě? řeší OSN

Česko

Doktrína R2P má předcházet zločinům proti lidskosti. OSN je rozpolcena v tom, kdy a jak ji uplatňovat

NEW YORK Generální tajemník OSN Pan Ki-mun má pověst rezervovaného, mírného diplomata. Jeho kritici tvrdí, že byl do čela organizace jmenován, protože nikomu příliš „nevadil“ a nikoho příliš „nedráždil“. I Pan Ki-mun ale dokáže předvést vášnivý výstup a nekompromisně hájit své názory. Nedávno na půdě OSN přednesl projev o doktríně nesoucí krátký název R2P.

Tato norma má ambici předejít genocidě, zločinům proti lidskosti, válečným zločinům a etnickým čistkám. Pan Ki-mun v projevu nepřímo kritizoval koncept předsedy Valného shromáždění OSN Miguela D'Escota Brockmanna. Tento nikaragujský katolický kněz napsal, že za potíráním genocidy se často skrývá pouhá snaha o novou kolonializaci země, kde má masové vyvražďování hrozit. Jeho slova mohou být chápána jako postoj nikaragujské vlády někdejšího levicového guerillového vůdce Daniela Ortega. Není sám. Podobně se vyjadřují i další levicoví prezidenti na čele s venezuelským vůdcem Hugo Chávezem. Jejich rétorika je namířena především proti Spojeným státům. Zástěrka pro vliv Západu Levicoví lídři mají za to, že případná vojenská akce (Spojené státy by ji pravděpodobně vedly) s cílem zastavit genocidu by byla jen zástěrkou pro politický a ekonomický vliv Ameriky a Západu. Brockmann nabídl jiné řešení: světovou finanční reformu, reformu Rady bezpečnosti OSN a poučení, jež se lidstvu má dostat od učení Ježíše Krista.

Pan Ki-mun, aniž by zmínil jméno kněze a potažmo osobnosti typu Cháveze, přišel s jasným stanoviskem. Jako by přitom vypadl z oné škatulky tichého, bezproblémového diplomata. „Postavme se těm, kteří se snaží naše společné úsilí potlačit a nejhorší zvěrstva zaměňovat za ideologický boj,“ prohlásil mimo jiné generální tajemník. Emotivně dodal: „Co nabídneme případným obětem takové genocidy? Řeči namísto činu, zoufalství namísto naděje.“

Český velvyslanec při OSN Martin Palouš si všiml až jakéhosi osobního zaujetí Pan Ki-muna. „Jako generální tajemník se snaží zamezit zvěrstvům, k nimž došlo v 90. letech. Příkladem za všechny je Rwanda,“ řekl Palouš LN. Česká republika oficiálně podporuje Pan Ki-munovo úsilí o prosazení doktríny R2P. Že by případná vojenská akce Rady bezpečnosti OSN s cílem zabránit genocidě měla být novou kolonializací, Palouš zcela odmítá. „Ten, kdo něco takové tvrdí, zavírá oči před zločiny, které opravdu existují. Takové zlo si nikdo nevymyslel,“ řekl český velvyslanec a dodal: „Suverenita státu není jen o tom dělat si na svém území, co se mi zachce. Je i o povinnosti chránit své občany.“ Palouš upozornil přitom na fakt, že vojenský útok proti pachatelům genocidy je až posledním krokem. Konkrétně například jmenoval takzvané včasné varování, jeden z pilířů doktríny R2P. Jinými slovy OSN by měla včas reagovat na náznaky toho, že se k masovému vyvražďování v dané zemi opravdu schyluje.

Signálem ke genocidě či k etnickým čistkám může být například vznik polovojenských jednotek či třeba štvavé kampaně přenášené televizí či rádiem, jež vyzývají k masovému vraždění. Něco takového se právě stalo ve Rwandě. Hutuové (rwandská většinová etnická skupina) byli rádiem vyzváni k „vyhlazení švábů“ (rozuměj Tutsie, rwandská minoritní etnická skupina). OSN by proto tyto náznaky hrozící genocidy měla bedlivě sledovat a do dané oblasti například rychle vyslat zvláštní misi. Opět tu poslouží tentokrát pozitivní příklad z nedávné minulosti. Příjezd tehdejšího generálního tajemníka OSN Kofiho Annana do Keni, kde před dvěma lety došlo k výbuchu kmenového násilí, přispěl k tomu, že v zemi nakonec nedošlo k masovému vyvražďování. Hlavní je reagovat včas Při vášnivé debatě o tom, kdy a jak by doktrína R2P měla být uplatněna, se ale zdá, že světové společenství je i v této otázce rozpolceno. Lze si tedy jen přát, aby v hodině H OSN opravdu reagovala včas. Susan Riceová, jež v administrativě amerického prezidenta Billa Clintona zastávala vysoký diplomatický post v Africe, například nedávno řekla: „Víme, že v budoucnu budou další nevinné oběti. Musíme ale svět ujistit, že bude méně a méně těch, kteří zvěrstvům jen přihlížejí.“ I ona připomněla genocidu ve Rwandě, jež stála život 800 tisíc lidí. Riceová tehdejší nečinnost USA označila za jednu z nejhorších kapitol americké zahraniční politiky.

***

Odpovědnost za ochranu *Norma R2P (Responsibility to protect) OSN má ambici předejít genocidě, zločinům proti lidskosti, válečným zločinům a etnickým čistkám. * Vznikla na základě selhání v prevenci a potlačení genocid v druhé polovině 20. století. * Jejím cílem je efektivněji chránit lidská práva v 21. století. * Nyní OSN řeší, jak tuto normu převést do politiky.

O autorovi| Eduard Freisler, dopisovatel LN v USA

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!