Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Jak zastavit výbuchy na fotbale?

Česko

PRAHA Na začátku loňského roku se kluby ve fotbalové lize shodly: Skončíme s tichou tolerancí pyrotechniky v ochozech. Kolik se toho za dvanáct měsíců změnilo? Žádné převratné zlepšení se nekoná. Ba právě naopak.

Pokud dnes vyrazíte na stadion, je pravděpodobné, že neuvidíte fotbalovou bitvu jen na trávníku. Silné detonace rvou běžným návštěvníkům ušní bubínky, zářivé světlice zase létají těsně kolem hlav brankářů. Nežádoucí ohňostroje prostě patří v současnosti k českému fotbalovému koloritu.

Právě kvůli nim sudí museli vyhlásit při posledních televizních utkáních neplánované přestávky v průběhu poločasů. Na Žižkově se při pražském derby s Bohemians blýskalo v obou brankovištích. V Olomouci zase zahalila hřiště na delší dobu těžko průhledná mlha, kterou měli na svědomí především sparťanští fanoušci. Nešlo přitom o ojedinělé výstřelky.

Dá se vůbec podobným excesům zabránit? „Situace se zlepší, až se zlepší morálka celé společnosti,“ tvrdí ředitel olomouckého klubu Jiří Kubíček. Neukáznění diváci se dnes nemusí bát tvrdého trestu. „Je to pro ně uklidňující pocit. Varování hlasatelů je pouze slabý odvar toho, co by se mělo skutečně dít,“ doplňuje Ivo Lubas, šéf oddělení profesionálního fotbalu ČMFS.

Pašuje se i v podprsence Způsoby vandalů, jak propašovat zakázaný materiál na tribuny, jsou navíc podle ligového činovníka čím dál víc rafinovanější.

„Mám zprávy o tom, že pyrotechniku pronáší i slečny v podprsenkách, nebo si ji dotyční jedinci schovávají na stadionu den před zápasem.“ Kubíčkovy zkušenosti navíc vypovídají o tom, že osobní kontroly nebudou nikdy stoprocentně úspěšné. „Nemůžeme se přece všem lidem dívat i do bot.“

Když selže předběžná kontrola, nastupuje další etapa represe přímo na tribuně. I tady si kluby stěžují na omezené prostředky. Kubíček se navíc bojí stavu, který nastane v případě přijetí nového zákona o policii. Uniformovaní policisté by pak měli stadiony úplně opustit.

„Není možné, aby situaci zachraňovaly bezpečnostní agentury. Postupně to spěje ke stavu, že na každého diváka bude dohlížet jeden člen ochranky,“ varuje olomoucký funkcionář.

Kromě toho schází klubům legislativní nástroj, který by umožňoval lépe se vypořádat s vandaly. Například zákazem vstupu na stadion. Trestu se proto teď mohou bát především sami pořadatelé. „V uplynulém roce jsme za porušení pořadatelské služby, kam spadá i použití pyrotechniky, trestali kluby zhruba ve čtyřech případech,“ vybavuje si předseda disciplinární komise ČMFS Alexander Károlyi.

Na obzoru se ale začíná rýsovat účinnější norma, která by umravnila nepoučitelné výtržníky. Károlyi se stal členem pracovního týmu Poslanecké sněmovny pro přípravu novely trestního zákona. „Ta by měla tyto jevy lépe postihovat,“ věří svazový funkcionář.

Autor: