Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Jak zjednodušit pracovní právo?

Česko

Návrhy iniciativy „Pružné pracovní právo 2010“ pro ministerstvo práce a sociálních věcí

V lednu se potřetí sešli u kulatého stolu signatáři výzvy „Pružné pracovní právo 2010“, iniciované poradenskou společností PwC ČR a advokátní kanceláří Ambruz & Dark.

Iniciativa odsouhlasila návrhy pro ministerstvo práce, které zahrnují jednoměsíční výpovědní lhůtu nebo volitelné prodloužení zkušební doby.

Účastníci lednového kulatého stolu se shodli, že prioritou je přijetí komplexní novely zákoníku práce. Naopak opatření, jakým je výpověď bez udání důvodů, nyní nepovažují za podstatné pro zpružnění pracovního práva v České republice. Zbytečné zpřísňování regulace Kritiku sklidila novelizovaná úprava poskytování podpory v nezaměstnanosti, která ekonomicky znevýhodňuje zaměstnance, kteří odejdou z vlastní vůle. Podle signatářů výzvy toto opatření nepřispívá k pružnému pracovnímu trhu.

„Jsme proti zbytečnému zpřísňování regulace pracovněprávních vztahů, které vede k obcházení zákona a zaměstnance stejně nedokáže ochránit. Podporujeme naopak vytvoření takových podmínek, které seriózní většině zaměstnavatelů nebudou komplikovat život a umožní efektivně fungovat i v ekonomicky nejisté době,“ uvedla Klára Valentová z advokátní kanceláře Ambruz & Dark.

„Řada firem by již chtěla nabírat nové zaměstnance a těžit z nastupujícího hospodářského oživení. Současná právní úprava ale v řadě případů není firmám oporou pro dostatečně pružné reakce na rychle se měnící podmínky trhu. Cenou za tento stav je nižší konkurenceschopnost české ekonomiky a nižší počet pracovních míst, která mohla být nově vytvořena,“ doplnil Jan Malý, odborník na efektivitu organizační struktury ze společnosti PwC ČR.

K iniciativě „Pružné pracovní právo 2010“ se již v počátku připojila Česko-německá obchodní a průmyslová komora, zastupující 3500 firem v České republice a personálně propojena s pracovní skupinou pro pracovní právo při Americké obchodní komoře. Už na prvním setkání se zaměstnavatelé shodli, že je především nutné změnit současnou koncepci zákoníku práce.

Ten je v podstatě opsaným starým zákoníkem práce z roku 1965 a neodpovídá dnešním potřebám pracovního trhu. Zájem investorů o konkrétní destinaci, a tedy i vytváření nových pracovních míst souvisí kromě řady dalších faktorů také s mírou pružnosti pracovního práva.

Prioritní okruhy iniciativy a její konkrétní návrhy Prioritní okruhy: 1. Zjednodušení a větší flexibilita právní úpravy uzavírání -a stejně tak i rozvázání - pracovního poměru

2. Moderní formy zaměstnávání a organizace práce

3. Účinné nástroje pro řízení pracovních sil v turbulentní době

4. Agenturní zaměstnávání a zapůjčování zaměstnanců

5. Švarcsystém Příklady konkrétních návrhů: - Výpovědní doba 1 měsíc - Diferenciace odstupného dle délky trvání zaměstnání - Zjednodušení běhu výpovědních lhůt

- Volitelné prodloužení zkušební doby

- Zjednodušení úpravy kont pracovní doby - Zjednodušení úpravy agenturního zaměstnávání, snížení administrativní zátěže. Problematické oblasti Iniciativa prozatím došla k následujícím dílčím návrhům v diskutovaných oblastech.

Větší smluvní volnost v pracovněprávních vztazích:

- Nutná je komplexní změna současné koncepce zákoníku práce.

- Měl by obsahovat jen katalog minimálních práv a povinností. Ostatní má být předmětem dohody mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, případně odborovou organizací. Výpověď ze strany zaměstnavatele:

- Iniciativa podporuje zkrácení výpovědní doby na jeden měsíc. - Obnovit moderační právo soudu ohledně výše náhrady mzdy poskytované zaměstnanci při neplatném rozvázání pracovního poměru.

- Zjednodušit počítání výpovědních lhůt.

- Změnit úpravu doručování prostřednictvím provozovatele poštovních služeb (v současnosti není možné dodržet zákoník práce).

- Zrušit nebo alespoň omezit imunitu členů orgánů odborové organizace, která je v praxi často zneužívána: imunitu omezit na odborové funkcionáře, kteří se aktivně účastní jednání.

Diferenciace odstupného:

- Iniciativa podporuje rozlišování výše odstupného podle délky zaměstnání (do jednoho roku - jednoměsíční odstupné, do tří let - dvouměsíční odstupné, od tří let - tříměsíční odstupné).

Prodloužení zkušební doby:

- Současná maximální délka zkušební doby (3 měsíce) je nedostačující. Zaměstnavatelé pak raději uzavírají pracovní poměry na dobu určitou nebo využívají agentury práce.

- Rozlišení zkušební doby pro řadové zaměstnance (4 měsíce) a vedoucí a klíčové zaměstnance (6 měsíců) musí být provázeno náležitou definicí jednotlivých skupin.

- Iniciativa se shodla na jednotné zkušební době, která nepřesáhne 6 měsíců.

Konta pracovní doby:

- Bylo by vhodné umožnit zaměstnavatelům flexibilněji organizovat práci zaměstnanců v závislosti na měnící se poptávce.

- Změnit úpravu konta pracovní doby. Nyní je velmi problematické a prakticky se nevyužívá.

- Snížení administrativní zátěže pro zaměstnavatele.

Podpora částečných pracovních úvazků:

- Snížení zátěže zaměstnavatele na odvodech za sociální a zdravotní pojištění.

Agenturní zaměstnávání:

- Umožnit zapůjčování zaměstnanců mimo rámec agenturního zaměstnávání. - Zachovat možnost řetězit pracovní poměr na dobu určitou.

Pravidla pro práci zaměstnanců mimo pracoviště:

- Vyjasnit otázku zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.

***

OČEKÁVÁ SE

Městský soud Praha - 14. 2. v 9.00 Spor Josefa Horvátha, který byl na poslední chvíli stažen z kandidátky VV do sněmovních voleb, s Radkem Johnem a Věcmi veřejnými. Horváth požaduje omluvu a 300 tisíc korun za to, že o něm prý John prohlásil, že nemá čistý trestní rejstřík a byl odsouzený za podvod. Okresní soud Trutnov - 14. 2. v 8.30 Okresní soud začne znovu projednávat případ senátora Pavla Trpáka (ČSSD), který podle spisu jako lékař v roce 2007 nedostatečně sledoval těžký porod. Okresní soud Liberec - 16. 2. v 8.30 Pokračuje hlavní líčení s bývalým policejním ředitelem Miroslavem Dvořákem. Čelí obžalobě z přijímání úplatků, zneužití pravomoci veřejného činitele, podvodu a zkreslování údajů v hospodaření. Jednání soudu je nařízeno i na čtvrtek 17. a pátek 18. února, vždy od 08.30. Vláda ve středu 16. 2. projedná návrh novely zákona o odpovědnosti mládeže za protiprávní činy a o soudnictví ve věcech mládeže. Vrchní soud v Praze - 17. 2. v 9.00 Odvolací jednání v případu Jana Šika a Miloše Skořepy, kterým pražský městský soud v květnu uložil tresty 5,5 a 8,5 roku vězení kvůli kauze ztracených 500 milionů korun z účtu dceřiné firmy České konsolidační agentury, společnosti Galileo Real. Šik převedl bez souhlasu představenstva v roce 2005 peníze do zahraničí, Skořepa je pak údajně použil na soukromé aktivity. Okresní soud Příbram - 17. 2. v 9.00 Pokračuje obnovené líčení s Filipem Bejšovcem, který čelí obžalobě kvůli rasově motivovanému útoku na nezletilého chlapce tmavé pleti. Vrchní soud Olomouc - 17. 2. v 8.30 Před odvolacím soudem stane dvojice mužů, kteří podle obžaloby napadli na Uherskohradišťsku spícího opilého člověka a brutálně jej ubili k smrti. Muži dostali u krajského soudu výjimečné tresty 21 a 25 let.

O autorovi| Následující text připravili experti PwC a Ambruz & Dark.