Úterý 27. února 2024, svátek má Alexandr
130 let

Lidovky.cz

V Senátu často chyběli. Ale i tak si řekli o statisíce za cestování a ubytování

Česko

  7:00aktualizováno  7:17
PRAHA - Částku až 1,7 milionu korun mohli v loňském roce čerpat na náhradách jednotliví senátoři. Mnozí z nich tuto sumu až na pár stovek využili celou. A to včetně těch, kteří při hlasováních Senátu často chyběli. Vyplývá to z kompletního přehledu náhrad, který má server Lidovky.cz k dispozici.

Senátor Jaroslav Palas loni patřil k největším absentérům v Senátu. foto: Hynek GlosLidové noviny

Jen na cesty do Prahy a ubytování ve městě dostal loni senátor Jaroslav Palas (nestr.) přes půl milionu korun. Do Senátu přitom často vůbec nedorazil. Po většinu loňského roku totiž vedle funkce senátora zastával i funkci moravskoslezského hejtmana a i to přispělo k jeho umístění v TOP 5 největších absentérů Senátu.

Jiří Čunek

Obdobně je na tom lidovecký senátor Jiří Čunek. I on plně čerpal peníze na cestu a ubytování v hlavním městě, přestože podle podzimní analýzy sdružení KohoVolit.eu loni chyběl u 53 % všech důležitých hlasování. "To můžu zcela určitě vyloučit," řekl však Čunek serveru Lidovky.cz.

Analýza je podle něj dělaná špatnou metodikou. "Často buď vědomě, nebo nevědomě nehlasuji," vysvětlil Čunek. Někdy je prý jednoduše přítomen, ale nemačká hlasovací tlačítko. "Jedná se o věci, které mě vůbec nezajímají, nebo věci, pro které hlasují téměř všichni," dodal.  

Žebříčku absentérů loni kralovala senátorka Daniela Filipiová (Více čtěte ZDE). Jako jedna z mála si ale podle přehledu čerpaných náhrad alespoň sama hradila výdaje za volání. Na rozdíl od řady ostatních senátorů, kteří předložili účty za telefon a internet ve výši až 84 tisíc korun.

Tomio Okamura

Tomiu Okamurovi se zatím daří plnit minimálně jeden předvolební slib. "Na rozdíl od stranických poslanců a senátorů nehodlám zneužívat náhrady a kupovat si za ně byty ani nic jiného," stojí v jeho programu. V rozhovoru pro Lidovky.cz uvedl, že většinu z čerpaných náhrad skutečně posílá potřebným.  

"Jsou fixní náhrady, jako třeba na reprezentaci, které mi chodí spolu s platem na účet. S tím já nic neudělám. Tak ty peníze posílám na charitu," tvrdí Okamura. Zároveň taktéž odmítl možnost, aby mu Senát proplácel výdaje za volání. "Nechápu, proč bych si měl nechat proplácet telefon," dodal. Za dva měsíce, které loni v horní komoře strávil, si tedy ponechal prý pouze 30 tisíc korun na výdaje za odborné a administrativní práce a 76 tisíc na svého asistenta. "Ty si platit musím při té spoustě žádostí, které od lidí dostávám," vysvětlil Okamura.

ČTĚTE TAKÉ:

Exministr obrany Alexandr Vondra v Senátu loni skončil po prohraných podzimních volbách. Na jeho nepřítomnost si však jeho kolegové zvykli zřejmě snadno. Vondra totiž také patřil mezi časté absentéry a byl přítomen ani ne u poloviny důležitých hlasování v loňském roce.

Jeho časté absence se však ve výši čerpaných náhrad příliš neprojevily. Jeho asistentovi Senát vyplatil 350 tisíc korun a 35 tisíc si Vondra nechal zaslat za loňský účet za telefon a internet. Nyní sedí bývalý senátor v dozorčí radě Českého aeroholdingu. (Více čtěte ZDE.)

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!