Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jako by z Kuksu vytáhli špunt: Podzemní voda klesla o desítky metrů

Česko

  6:00
KUKS - Podzemní voda v barokní obci klesla o desítky metrů l Místní mají prázdné studny. Někdejší místní zámek obklopují podle mytologie břehy Života a Smrti. Ke Kuksu jako kdyby měla v posledním měsíci blíž druhá jmenovaná. Z obce na Trutnovsku, proslavené barokním hospitálem a Braunovými sochami Ctností a Neřestí, zmizela ze dne na den podzemní voda.

Obec Kuks s barokním areálem hospital Kuks, kde přestala téct po slavné kaskádě voda. Turisté si zvykají na sucho. foto:  František Vlček, MAFRA

Ve dvacítce studní bylo prázdno. „Jako když vytáhnete špunt z vany a voda vyteče. Neutekla nejspíš úplně někam jinam, ale odtekla do druhé vany, která je pod tou první. A tam se k ní nedostaneme,“ vysvětlil starosta Jiří Beran.

Důvodem jsou podle obce a přizvaných odborníků dva stometrové vrty, které vznikly u místního rodinného domu kvůli tepelným čerpadlům. Podle starosty byl vrt pravděpodobně špatně utěsněný. Teď obec spolu s dodavateli stavby, investory, vodoprávním úřadem a hydrogeology řeší, co dál.

Starosta obce Kuks Jiří Beran stojící před slavnou kaskádou, která prišla o...
Obec Kuks s barokním areálem hospital Kuks.

Voda zmizela z fontán i turisticky známého kaskádového schodiště. „Člověk, který se sem opakovaně vrací, třeba na vinobraní, ví, že po těch kaskádách něco teče. Když to není víno, tak je to voda. A teď najednou chybí. Kulturní hodnota se ztrácí určitě. Ale to je věc, která se dá technicky udělat. Je to atrakce. Ale chybí nám podzemní voda!“ láteří starosta.

Pro Kuks to přitom vypadalo na slibný rok. V květnu získal prestižní evropskou památkářskou cenu za obnovu barokního areálu. Zda se vrátí to nejcennější, voda, zatím v Kuksu nevědí. Jasněji by mohlo být v polovině srpna, kdy by odborníci mohli říct, co dál.

Autor: