Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Jako oběť jsem se cítila provinile

Česko

Stalking neboli pronásledování či slídění je opakované a stupňované obtěžování. Pronásledovatel svou oběť „bombarduje“ textovými zprávami, maily, telefonáty či nechtěnými dárky. Po čase se pachatel může zaměřit i na ničení věcí své oběti. Nakonec nastupují výhružky a fyzické výpady. Stalking je trestným činem od 1. ledna 2010, tedy od účinnosti nového trestního zákoníku.

Teprve rok zná český právní řád trestný čin pronásledování, a policie už vyšetřovala stovky stalkerů

Přestože z devadesáti procent zažívají stalking ženy od svých expartnerů a exmanželů, nemusí to být pravidlem.

Pronásledovat může ženu i bývalá přítelkyně partnera.

PRAHA Poslední dva roky ovlivňuje život sedmadvacetileté Kláry bývalá partnerka jejího přítele. Posílá jí výhružné e-maily, esemesky, pronásleduje ji v práci. Důvod má jediný: chce se mladé ženě pomstít za to, že chodí s jejím expřítelem. „Viděly jsme se s Petrovou přítelkyní dvakrát v životě a nikdy by mě nenapadlo, že mi to obrátí život naruby,“ popisuje Klára, která pracuje jako realitní makléřka. Vše odstartovalo poté, co začala žít se svým přítele Petrem. „Nejdříve mi telefonovala a sprostě mi nadávala. Pak jsem jí telefony přestala brát, neměla jsem k tomu důvod. Ona změnila taktiku. Následovala smršť SMS s jedním jediným tématem - s výhrůžkami a nadávkami,“ dodává Klára s tím, že počet agresivních zpráv se vystupňoval až na sto denně.

Nové číslo nepomohlo Došlo to tak daleko, že si mladá žena raději změnila číslo a snažila se ho před okolím utajit, aby se k němu bývalá partnerova přítelkyně nedostala. „V mojí práci je ale těžké číslo utajit. Takže se k němu záhy dostala a obtěžování začalo nanovo,“ říká Klára.

Číslo si tak měnila několikrát, musela se přestěhovat a o své pronásledovatelkyni musela informovat i nadřízené a kolegy v práci, protože za ní chodila i tam. „Bylo to hrozně nepříjemné. Předtím jsem to brala jako svůj osobní problém, ale najednou jsem to musela vysvětlovat všem ve svém okolí. Bohužel ne všichni to chápali, nakonec jsem se cítila provinile já, i když jsem byla vlastně oběť,“ dodává.

Vliv to mělo i na její vztah s Petrem. „Řešili jsme to v podstatě neustále. Ona pronásledovala mě, on se za to cítil zodpovědný a nemohl v tom nic dělat. Byl mezi dvěma mlýnskými kameny,“ popisuje. Klára navíc všude narážela na velké překážky. Protože podniká, nemá možnost skrýt svou adresu a tím se vyvarovat případnému střetu se stalkerkou.

„Stačí jí jedno kliknutí do databáze podnikatelů a rázem ví, kde bydlím a kde mě najde. Na můj dotaz, zda by bylo možné adresu nezveřejnit na internetu, mi bylo řečeno, že to nejde. A to i přesto, že jsem jim vysvětlila, jak závažné důvody k tomu mám,“ vzpomíná Klára.

Najít advokáta není snadné Když se téměř rok trvající pronásledování dál stupňovalo, rozhodla se na partnerovu expřítelkyni podat trestní oznámení.

Hledala proto vhodného právníka. Nejenže nevěděla, na koho se obrátit, ale poradit jí neuměli ani v České advokátní komoře. Odborníci argumentovali hlavně tím, že se s tímto problémem nesetkali, a proto jí neumějí pomoci. Nakonec advokáta s touto specializací našla. Za hodinovou konzultaci si ale účtoval čtyři tisíce korun. Hledala proto dál.

V současné chvíli celý případ už řeší policie. „Jedinou zkušenost s policisty jsem doteď měla, když mi ukradli auto. Jednání s nimi bylo nepříjemné. Nyní je to ale jiné. Jsou aktivní a snaží se v celé věci něco dělat,“ popisuje. Jak dlouho bude vyšetřování trvat, netuší.

Výsledek to ale trochu má už nyní. Petrova expřítelkyně se stáhla a nyní Kláru nepronásleduje. „Pocit, že by to mohlo znovu začít, tady pořád je,“ říká odevzdaně realitní makléřka Klára.

***

Kvůli probíhajícímu policejnímu vyšetřování redakce pozměnila jména zúčastněných osob

Předtím jsem to brala jako svůj osobní problém, ale najednou jsem to musela vysvětlovat všem ve svém okolí

Celebrity oběťmi pronásledování JENNIFER ANISTON * Několik měsíců pronásledoval herečku čtyřiadvacetiletý Jason Peyton. Do Los Angeles přijel v autě, které mělo v laku vyrytý nápis „Miluji Tě, Jennifer Aniston“, a pak na ni opakovaně čekal před domem - podle právníků se zjevným úmyslem ji unést. Byl vybaven ostrým předmětem, lepicí páskou a dopisy se vzkazy, které jí napsal. Soud mu nařídil, aby se držel od herečky na vzdálenost 100 yardů (cca 91,5 metru). GWYNETH PALTROW * Herečku řadu měsíců obtěžoval 49letý stalker Dante Michael Soiu (poslíček s pizzou z Ohia). Posílal jí stovky dopisů a čekal na ni před domem. Soud ho uznal duševně chorým a nařídil mu léčení na psychiatrické klinice. MARTINA HINGISOVÁ * Za obtěžování švýcarské tenistky poslal soud v Miami australského architekta chorvatského původu Dubravka Rajčeviče na dva roky do vězení. Muž pronásledoval někdejší světovou hráčku č. 1 dva roky. Ignoroval dokonce soudní příkaz, podle něhož měl soudní zákaz přiblížit se k Hingisové na méně než tisíc metrů. ANNA KURNIKOVOVÁ * Pohledné tenistky vůbec stalkery historicky přitahují. Ruská kráska měla zase problémy se čtyřicetiletým Williamem Lepeskou. Ten měl vytetované na ruce jméno Anna a kvůli své bohyni lezl po střechách nebo dělal, že se topí. „Anno, zachraň mě!“ hulákal přitom. Soud ho poslal do vězení.

Co dělat na obranu * Přerušte s pronásledovatelem veškeré kontakty * Shromažďujte důkazy, že vás dotyčný člověk obtěžuje: e-maily, dopisy, SMS, vzkazy, dárky, zničený majetek nebo zranění * O problému informujte své nejbližší a v případě, že vás pachatel pronásleduje i v zaměstnání, řekněte to svému zaměstnavateli. * Udělejte maximum pro svou bezpečnost. Například u sebe noste mobilní telefon s předvolbou tísňového volání na policii a známé. * Volte jiné trasy, časy, zvyky odlišné od těch, které pronásledovatel zná. V autě mějte plnou nádrž, obměňujte cesty do práce a denní rozvrh. * Neposkytujte nikomu kromě důvěryhodných osob informace o svých plánech, o novém telefonním čísle apod. * Kdykoliv je to možné, neodmítejte doprovod a vždy dejte někomu vědět, kam jdete a kdy se vrátíte. * Kontaktujte formální autoritu, podejte trestní oznámení: nebezpečné pronásledování je trestným činem. Ochrana je tedy možná ve dvou rovinách: v občanskoprávní (zejména žaloba na ochranu osobnosti) a v trestněprávní (jednání pachatele může dosáhnout intenzity trestného činu „nebezpečné pronásledování“ nebo alespoň přestupku). Zdroj: Bílý kruh bezpečí

Pachateli hrozí rok vězení, pokud pronásleduje dítě, těhotnou ženu nebo k tomu užívá zbraň, pak až tři roky Nebezpečné pronásledování patří mezi trestné činy kromě Česka i v několika dalších zemích EU Například v Rakousku za stalking hrozí vězení od poloviny roku 2006, v Německu od ledna 2007

390 Za loňský rok policie prověřovala 537 případů, z toho 390 vyhodnotila jako stalking 103 Od 1. 1. 2010 do 17. 1. 2011 bylo za stalking stíháno 132 osob, obžalováno 103 osob 83 Pravomocně odsouzeno bylo celkem 83 osob

90 procent stalkingu mají na svědomí muži a nejčastějším motivem je zhrzená nebo nenaplněná láska

Autor:

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....