Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Jako z filmu: tajné písmo i vzkazy

Česko

NEW YORK / PRAHA Jeden muž sedí na lavičce v parku s taškou. Přijde druhý, sedne si vedle něj a položí mezi ně identickou tašku. Chová se nenápadně, po chvíli odchází, a bere si tašku druhého muže. Scéna jako vystřižená z každého druhého špionážního thrilleru. Jenže toto není žádný hollywoodský trhák, ale jeden ze způsobů, jakými po dlouhá léta fungovalo v USA jedenáct údajných ruských špionů. Agenti FBI deset z nich zatkli v neděli večer. Po jedenáctém pátrají.

Rusové nejdříve označili zatčení špionů za neopodstatněné. Později ale jejich ministerstvo zahraničí potvrdilo, že jde o ruské občany, kteří však „nikdy nejednali proti americkým zájmům“. „Chování policie u vás doma se vymklo kontrole,“ okomentoval zatčení premiér Vladimir Putin při schůzce s bývalým prezidentem Billem Clintonem.

FBI se podařilo proniknout do zakódovaného jazyka, kterým mezi sebou špioni komunikovali. Jedna ze zpráv doručená takzvaným manželům Richardovi a Cynthii Murphyovým tak odhalila, jaký byl cíl jejich mise. „Byli jste posláni do USA na dlouhodobou služební cestu. Vaše vzdělání, bankovní účty, auto, dům, to všechno slouží k jednomu účelu - splnit vaši misi, to znamená vyhledávat a rozvíjet vztahy v politických kruzích a posílat zprávy do C (centra v Moskvě),“ psalo se ve vzkazu.

Při plnění úkolů používali jak metod osvědčených z doby studené války, tak i moderních elektronických vymožeností. Vzájemně si psali zprávy neviditelným inkoustem, ale předávali si i zakódované vzkazy pomocí tajné internetové sítě. Jak vyplynulo z vyšetřování, v červnu roku 2006 například dva z obviněných přijeli do vesnice Wurtsboro ve státě New York a v místním parku vykopali balík s penězi, který tam před dvěma lety schoval jiný z obviněných.

Pokračování na straně 6

Špionážní aféra - Ruští agenti prý získávali v USA informace o jaderných zbraních, Moskva se brání

Jako z filmu: tajné písmo i vzkazy

Dokončení ze strany 1

Při každém setkání se svým kontaktem, který jim měl předat určitou informaci, vždy používali podobné věty, aby se ujistili, že mluví s tou správnou osobou. „Promiňte, nepotkali jsme se loni v dubnu v Bangkoku?“ „Nevím, jestli v dubnu, ale byl jsem v Thajsku loni v květnu.“ Tak zněla obvyklá konverzace, která znamenala „jsem tvůj člověk a vzduch je čistý“. Když měl „zdroj“ výtisk časopisu Time v levé ruce, znamenalo to naopak, že schůzka je v ohrožení. Jak přiznalo i ruské ministerstvo zahraničí, jde o jejich občany. Oni ale tvrdí, že jsou Kanaďané či Američané. Někteří ze špionů působili ve Spojených státech již od 90. let, byli vycvičeni ruskou zahraniční rozvědkou (SVR) a měli se důsledně „amerikanizovat“. Agenti FBI je však odhalili relativně brzy

a měli je pod drobnohledem téměř deset let - sledovali je i jejich auta, v domech nastražili štěnice. Jak napsal list The Washington Post, jejich poslední akcí byla sobotní předávka pěti tisíc dolarů v obálce zastrčené do novin, domnělým kontaktem byl však agent FBI. Předávání informací mezi notebooky V neděli byli všichni až na Roberta Christophera Metsose zatčeni. Ten byl údajně zadržen včera na Kypru, tam ho však propustili na kauci a jeho další osud byl neznámý. Zbylých deset lidí již předstoupilo před soud, kde jim bylo sděleno obvinění ze spiknutí, za což jim hrozí pět let vězení, a za praní špinavých peněz až 20 let vězení. Ze špionáže překvapivě obviněni nebyli. Množství informací si měli špioni předávat i přes tajnou internetovou síť. V praxi to fungovalo následovně

- jedna z obviněných, 28letá Anna Chapmanová si v lednu přinesla laptop do kavárny na newyorském Manhattanu a posílala data ze svého počítače do notebooku, který měl u sebe ruský úředník jezdící venku v dodávce. Důležité vždy bylo, aby počítače byly umístěny blízko u sebe. To samé prováděla o dva měsíce později v knihkupectví Barnes and Noble také na Manhattanu. Jejich další využívanou metodou byla takzvaná steganografie, neboli skryté písmo. Tento způsob skrývání informací je znám již od pradávna, nyní je však mnohem důmyslnější. Například v dávné minulosti bývaly zprávy vytetovány na hlavu otroka a následně se nechaly zarůst vlasy. Daly se tedy přečíst až po oholení. Dnes může být tajná zpráva zakódována na místo nepodstatného šumu v souborech se zvuky či videem. Ruští špioni ale nejčastěji vzkazy schovávali do nevinných obrázků na internetových stránkách. (Podobně například i šéf Al Kajdy Usáma bin Ládin prý řídí své bojovníky prostřednictvím zpráv ukrytých v pornografických fotografiích). „Na těch obrázcích není pouhým okem vidět nic nenormálního,“ píše se ve vyšetřovacím spise. Tajný vzkaz dokáže odhalit jen speciální dekódovací program. Špioni byli ale dobří i v morseovce, s Moskevským centrem totiž komunikovali i pomocí této abecedy využívali i radiové vysílání na určité frekvenci. Na čem přesně měli vUSA pracovat? Podle zadání z Moskvy se měli dostat do styku s lidmi, kteří jim mohli prozradit informace o amerických jaderných zbraních, Íránu, dění v Kongresu, ale i drby z Bílého domu, jak se píše v jedné zakódované zprávě. Zdroje z amerických finančních a politických kruhů figurovaly v jejich zprávách pod různými jmény - například Farmář, Kočka či Papoušek. „Tvůj vztah Papouškem vypadá slibně, je to hodnotný zdroj informací o amerických mocenských kruzích,“ psalo jednom ze vzkazů Moskevské centrum svému špionovi. Jak moc byli ruští agenti ve svých aktivitách úspěšní, nebylo včera večer jasné. Podle FBI jde ale o velmi úspěšnou akci, protože špioni mohli „významně poškodit americkou bezpečnost“. „Nepamatuji si operaci, kdy bychom byli schopni zatknout deset agentů z cizí země v jeden okamžik,“ citoval list The Washington Post nejmenovaný zdroj z amerických zpravodajských služeb. Jak ale napsala britská BBC, nebyli to žádní Jamesové Bondové a v některých věcech si počínali dost neobratně. Například při tajné prohlídce domu Richarda a Cynthie Murphyových FBI objevila heslo skládající se z 27 písmen a číslic. Bylo pro ně nejspíš obtížné si ho zapamatovat, tak si ho zapsali. Heslo patřilo k počítačovému disku, na kterém byl program umožňující dekódování vzkazů umístěných v obrázcích na internetu. Američtí agenti se tak k programu lehce dostali.

***

CO ZJIŠTOVALI? *Ruští špioni měli sbírat informace o americké vojenské politice, o jaderných zbraních, Íránu, Afghánistánu, dění v Kongresu, ale i drby z Bílého domu. * Například před podpisem nové smlouvy START, ke kterému došlo letos v Praze, zjišťovali podrobnosti z vyjednávání v týmu Baracka Obamy. PRACOVALI PRO MOSKVU

Jedenáct ruských špionů (na kresbě ze soudní síně obviněná Anna Chapmanová) si v USA dlouhá léta žilo zdánlivě poklidným životem. Z Moskvy měli ale jasný úkol - získat informace o amerických jaderných zbraních či postoji k Íránu.

Autor: