Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Že církev kolaborovala s nacisty? Poslanec se omluvil. Ale jen částečně

Vraždy

  10:18
PRAHA - „Byl to velmi nešťastně formulovaný výrok.“ Tak v pořadu České televize Události, komentáře zhodnotil svá slova poslanec za ČSSD Igor Jakubčík. Na půdě sněmovny vyvolal v pátek pozdvižení tvrzením, že katolíci byli spojenci nacistického Německa a za války schvalovali vraždy Židů. V pořadu se omluvil za paušalizaci výroku, na mysli měl prý jen některé vysoké církevní představitele.

PRINT-SCREEN: Poslanec Igor Jakubčík (ČSSD) se v pořadu Události, komentáře omluvil za paušalizaci svého výroku o kolaboraci církve s nacisty foto: Česká pozice

Poté, co moderátor Lukáš Dolanský opětovně přehrál videozáznam ze sněmovny, nebyl Igor Jakubčík schopen předložit pádné důkazy, na kterých postavil své tvrzení, že katolická církev kolaborovala za druhé světové války s diktátorskými režimy. Zmínil pouze několik zástupců (například chorvatského arcibiskupa Stepinace), koncentrační tábor Jasenovac či Pastýřský list německých biskupů, ve kterém slibovali loajalitu Hitlerovi.

Výrok Igora Jakubčíka v Poslanecké sněmovně

"Katolická církev za druhé světové války netrpěla. Byla jedním z největších spojenců nacistického Německa. Katolická církev schvalovala odsuny a vraždy Židů. Katolická církev pomáhala nacistickým zločincům při jejich odchodu do Jižní Ameriky. To jsou historická fakta."

„Ano, byl to velmi nešťastně formulovaný výrok, když jsem prohlásil, že za činy byla zodpovědná katolická církev jako celek,“ řekl poslanec. Zároveň zdůraznil, že vyřčená slova, při kterých osazenstvo ve sněmovně nesouhlasně bouchalo do poslaneckých lavic, jsou jeho osobním názorem.

Proslovem reagoval na vystoupení poslance Františka Laudáta (TOP 09) o tom, že katolická církev za druhé světové války trpěla. "Nezpochybňuji to, měl jsem na mysli jen některé nejvyšší představitele. Vím, že spousta řadových kněží a příslušníků řádu za druhé světové války zahynula,“ uvedl Jakubčík.

Jakubčíkovy výroky v pořadu zpochybnil historik Jiří Plachý, který upozornil na nepřesnost jeho tvrzení. Přesto se ale poslanec odmítl za svůj výrok omluvit, přiznal jen, že se dopustil chyby, když hovořil o katolické církvi jako celku. „Člověk je tvor chybující,“ uvedl na konec s tím, že svá slova zpět nevezme.

Celé vystoupení zhlédnete v 36. minutě pořadu Události, komentáře

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!