„Když víte, jak vařit, máte kontrolu nad svým životem a zdravím. Se správným druhem informací a výuky se může naučit vařit absolutně každý,“ řekl podle Reuters pětatřicetiletý Oliver, který se v roce 2005 pokusil prostřednictvím televizní obrazovky bojovat také proti obezitě Britů. Podobně usiloval o změnu stravovacích návyků v USA.
Australskou kampaň odstartuje v severovýchodním státě Queensland. Tamější vláda se v pondělí zavázala na podporu tohoto programu věnovat v příštích čtyřech letech 2,5 milionu australských dolarů (asi 44,8 milionu korun). „Tyto lekce vaření jsou zábavné, umožní připravit chutné pokrmy z čerstvých surovin a opravdu zbaví strachu z vaření. (...) Dnešek je významným dnem v historii Austrálie v boji proti obezitě,“ domnívá se podle Reuters Oliver.
Průzkum australské vlády z let 2007 a 2008 ukázal, že 61,4 procenta dospělých Australanů má buď nadváhu, nebo je obézních. To samé platí o 25 procentech australských dětí ve věku mezi pěti a 17 lety. Experti vidí za tímto stavem změny v rodinném životě, nárůst konzumace již hotových jídel a nedostatek informací o správném stravování ve školách.
Kuchařského samouka Jamieho Olivera vynesl ke slávě v roce 1999 jeho televizní pořad Šéfkuchař bez čepice (The Naked Chef). Do té doby neznámý kuchař zaujal diváky především svým neformálním přístupem k vaření. Rozesmátý mladík „kouzlil“ v televizním studiu jídla s takovou lehkostí, že se zdálo, jako by to byla hračka. Od té doby se díky svým receptům na jednoduchá jídla a schopnostem jejich prezentace stal kuchařskou celebritou a po světě prodal miliony výtisků svých kuchařek. Přiměl i britskou vládu, aby změnila stravování ve školách ve prospěch zdravých trendů a přijala nové směrnice zakazující jídla s velkým obsahem tuku, cukru a soli.
Otec tří dcer Oliver je milionářem a celebritou, V roce 2005 mu královna Alžběta II. dokonce udělila Řád britského impéria.