Pondělí 7. října 2024, svátek má Justýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nový ředitel ČT představil svůj tým. Zpravodajství povede Mrzena, bude v něm víc žen

Česko

  11:11aktualizováno  14:17
Nastupující generální ředitel České televize Jan Souček svolal na pondělní dopoledne tiskovou konferenci, na které představil svůj nejbližší tým. Do toho bude patřit například Jan Maxa nebo Petr Mrzena. Všichni noví ředitelé jednotlivých oblastí se shodli na tom, že je třeba se zaměřit na internetové vysílání.

Nastupujícím šéfem nové divize digitálních služeb bude od 1. října Jan Maxa „Je to oblast, kterou chceme povýšit na druhý silný a zásadní pilíř distribuce České televize,“ řekl Maxa. Základem bude především platforma iVysílání. Posílit chce Maxa také sociální sítě.

Maxu na jeho původní pozici vystřídá Tereza Polachová, která bude mít na starosti především obsah vysílání.

„Úlohou televize je sloužit všem, podporovat i nechat zaznít různé názory,“ řekla Polachová, která věří v nové zpracování témat, včetně témat genderu nebo klimatu, díky kterým chce přilákat také mladší diváky.

Digitalizace a více žen v redakcích

Ředitelem zpravodajství a publicistiky bude Petr Mrzena. „I dále budu klást důraz na správnost a věcnost vysílaných informací,“ uvedl a dodal, že chce dále rozvíjet také regionální zpravodajství, hlavně studia v Brně a Ostravě.

„Chci posílit postavení žen, více žen se objeví ve vedení redakcí,“ řekl Mrzena s tím, že by postupně chtěl nastavit složení redakcí tak, aby v něm alespoň polovina byly ženy.

Dodal také, že podle situace na Ukrajině bude Česká televize (ČT) uvažovat o novém zpravodajském postu. Rovněž má v plánu prodloužit živé vysílání na kanálu ČT24 do večerních hodin.

Ve spolupráci s Českou tiskovou kanceláří a Českých rozhlasem plánuje vybudovat portál médií veřejné služby. Inspiraci bere z podobného projektu, ve kterém je ČT zapojena v rámci Evropská vysílací unie.

Vrátí se ČT3

Ředitelem programu zůstává Milan Fridrich. Nově ale bude mít každý kanál veřejnoprávní televize svého manažera, pro ČT 1 to bude Jiří Kokmotos, ČT2 Jan Štern, ČT Déčko Petr Koliha a ČT Art Tomáš Motl.

Nový management České televize:

Tereza Polachová - ředitelka divize Obsah

Jan Maxa - ředitel Divize digitální služby

Petr Mrzena - ředitel Zpravodajství a publicistiky

Michal Fila - ředitel divize Korporátní služby

Štěpánka Sunková - manažerka oddělení Marketing

Petra Lautnerová - manažerka oddělení Lidské zdroje

Milan Fridrich - ředitel divize Program a noví manažeři kanálů ČT1 Jiří Kokmotos a ČT2 Jan Štern, manažer kanálu ČT Sport Jiří Ponikelský

Václav Myslík - ředitel výroby

David Břinčil - ředitele financí a provozu

Michal Kratochvíl - ředitel techniky

Hynek Chudárek - obchodní ředitel

ČT Sport a nově také digitální platformu ČT Sport Plus od října povede Jiří Ponikelský. „V blízké době budeme moci říct, že je domovem sportu, co se týče informačního a zpravodajského servisu. Na prvním místem bude vždy ČT Sport,“ uvedl.

Podle Ponikelského bude vrcholem sezony mistrovství Evropy ve fotbale, pražské mistrovství světa v hokeji a také olympiáda v Paříži, kde veřejnoprávní televize plánuje mít opět své studio.

„Letošek ukázal, že ČT3 chybí,“ uvedl Fridrich s tím, že nové vedení televize plánuje návrat tohoto kanálu. Ten se opět zaměří na starší diváky.

Vysílat by měl pořady z archivu, ale měl by se věnovat i mezigenerační komunikaci, mediální, finanční a digitální gramotnosti. S návratem ČT3 se počítá v horizontu podzim roku 2024 až na začátek roku 2025.

Posílení pozice i důraz na digitalizaci

„Základním úkolem pro následující období je udržet a posílit pozici České televize,“ řekl na začátku tiskové konference nastupující generální ředitel ČT Jan Souček.

Nastupující ředitel chce posílit dramaturgii pořadů a chce kromě klíčových pořadů věnovat pozornost i ČT Art a Déčku. Rozvíjet chce i internetové platformy.

„Budu usilovat o to, aby Česká televize byla lídrem českého audiovizuálního trhu. Netýká se to jen platformy iVysílání,“ uvedl.

Vedení České televize plánuje konferenci, která by se měla týkat budoucnosti veřejnoprávního vysílání. „Předpokládám, že tato konference by se měla konat v prvním kvartálu roku 2024,“ řekl.

Ve čtvrtek oznámil ukončení svého působení v České televizi ředitel divize korporátní vztahy, komunikace a obchodu Vít Kolář. Ten řídil i právní útvar, výzkum a sledovanost nebo bezpečnost a vnější vztahy.

V červenci oznámil odchod z funkce ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal.

Jan Souček v červnu porazil ve třetím kole volby generálního ředitele veřejnoprávní televize současného ředitele Kavčích hor Petra Dvořáka. Od roku 2014 vedl brněnské studio České televize. Tam předtím sbíral zkušenosti jako moderátor Dobrého rána z Brna a šéfdramaturg brněnského Centra zábavné tvorby.

Vystudovaný právník začínal v médiích v roce 1994 v TV Nova, poté pracoval jako redaktor a moderátor brněnského Rádia Krokodýl. Má zkušenosti i z Českého rozhlasu, prošel také dvěma PR agenturami.

Při prezentaci svého kandidátského projektu před Radou ČT například řekl, že by chtěl vytvořit jednotnou veřejnoprávní digitální zpravodajskou platformu, na které by se podílela Česká televize (ČT), Český rozhlas a Česká tisková kancelář, zlepšit komunikaci s Radou ČT, rozvinout platformu iVysílání či dokončit digitalizaci složek archivu ČT. Netají se tím, že by zvýšil koncesionářský poplatek.

Jan Souček z Rozstřelu:

4. září 2023

Autoři: ,