Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Miliardář Janeček vyzval Senát: Žalujte Klause pro velezradu

Česko

  16:09aktualizováno  18:31
PRAHA - Karel Janeček, miliardář a protikorupční aktivista z Nadačního fondu proti korupci, navrhl Senátu, aby zvážil kvůli amnestii podání žaloby na prezidenta Václava Klause pro velezradu.

Karel Janeček foto: ČTK

K Janečkovu návrhu se připojilo 17 organizací, zejména občanských iniciativ. Z dosavadních reakcí zákonodárců vyplývá, že návrhu nevyhoví. Uvedl to server Aktuálně.cz

Prezident překročil svůj ústavní slib
Podle signatářů dopisu prezident jednal v rozporu s Listinou základních práv a svobod, překročil svůj ústavní slib, a tím i ústavu. Dopis cituje také právní řád, který definuje velezradu jako jednání prezidenta "směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu". A právě to se podle signatářů stalo, napsal web.

Kdo jsou autoři amnestie?

"Prezident Klaus svojí novoroční amnestií udělil generální pardon celé jedné generaci gaunerů, a tím zasadil tvrdou ránu důvěře občanů v právní stát a demokracii," uvedl Janeček.

Trest za velezradu?
S možností obvinit Klause z velezrady si už dříve pohrávali někteří senátoři, kteří navrhli Ústavnímu soudu zrušit část novoroční amnestie o zastavení trestních stíhání. Podle předsedy senátního ústavně-právního výboru Miroslava Antla by ale bylo třeba prokázat, že Klaus amnestií záměrně pomohl uniknout trestní odpovědnosti těm, kteří pomohli rozjet privatizaci. Navíc poukázal na to, že trestem za velezradu by byla ztráta prezidentského mandátu, který Klausovi za půldruhého měsíce stejně skončí.

Novoroční projev prezidenta Václava Klause

Poukázal na to i předseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc, podle něhož "případná žaloba pro velezradu by neměla příliš šancí". Až přímo volení prezidenti budou moci být případně zažalováni parlamentem za porušení ústavního pořádku, uvedl.

Podle Janečka by mělo řízení o velezradě potvrdit demokratický charakter republiky a obnovit důvěru občanů v právní stát a demokracii.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Advantage Consulting, s.r.o.
ENERGETIK Praha-východ (45-58.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 45 000 - 58 000 Kč

Mohlo by vás zajímat