19. dubna 2006 11:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Janeček opět neuspěl se zákazem kouření

cigareta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy cigareta | foto: Lidové noviny

PRAHA Stalo se to pomalu již tradicí. Sněmovna opět neschválila návrh lidoveckého poslance Josefa Janečka, který usiluje o zákaz kouření v restauracích.

Janeček je dlouholetým odpůrcem tabáku. Současnou legislativu považuje za příliš mírnou, upozorňuje na zdravotní dopady kouření. Důslednou "protikuřáckou" normu prý hodlá ve sněmovně prosazovat tolikrát a tak dlouho, až ji parlament schválí.
Vytrvalost projevil v tomto ohledu již v minulých letech, kdy se mu po několika neúspěších povedlo dovést ke schválení výrazné omezení tabákové reklamy.

Zákaz kouření jako přílepka
O zákazu kouření se tentokrát rozhodovalo v rámci hlasování o naprosto nesouvisející normě, která se jinak týká insolvenčního zákona. Nejen Janeček, ale i řada dalších poslanců využila této předlohy jako nosiče pro různé legislativní iniciativy, které nemají s původním textem nic společného.

Takovým změnám se v parlamentu říká "přílepky". Sami zákonodárci tuto praxi kritizují a říkají, že takto právní řád vznikat nemá. Nic to však nemění na tom, že se k tomu občas uchylují. Momentálně jsou ale "přílepky" dokonce spíš pravidlem než výjimkou. Důvodem jsou červnové volby.

Jde o to, že pokud sněmovna o nějaké novele či zákonu definitivně nerozhodne do voleb, legislativní cesta takového návrhu bez úspěchu končí a praktické dopady se rovnají zamítnutí. Proto se teď poslanci snaží dostat své záměry do nesouvisejícího zákona, o němž se má již brzo hlasovat. Kdyby svůj návrh předložili samostatně a museli by začít od prvního čtení, neměli by už šanci ho prosadit.

Jedním z "přílepků" se tedy dnes stal návrh zakázat kouření v restauracích, respektive na všech "pracovištích, kde se zpracovávají, prodávají nebo podávají potraviny, pokrmy či nápoje". Ačkoli návrh neuspěl, ke schválení neměl tak daleko. Pro bylo 67 ze 158 přítomných poslanců. Chybělo tedy 13 hlasů.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz