Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Janeček opět neuspěl se zákazem kouření

Česko

  11:01
PRAHA - Stalo se to pomalu již tradicí. Sněmovna opět neschválila návrh lidoveckého poslance Josefa Janečka, který usiluje o zákaz kouření v restauracích.
cigareta

cigareta foto: Lidové noviny

Janeček je dlouholetým odpůrcem tabáku. Současnou legislativu považuje za příliš mírnou, upozorňuje na zdravotní dopady kouření. Důslednou "protikuřáckou" normu prý hodlá ve sněmovně prosazovat tolikrát a tak dlouho, až ji parlament schválí.
Vytrvalost projevil v tomto ohledu již v minulých letech, kdy se mu po několika neúspěších povedlo dovést ke schválení výrazné omezení tabákové reklamy.

Zákaz kouření jako přílepka
O zákazu kouření se tentokrát rozhodovalo v rámci hlasování o naprosto nesouvisející normě, která se jinak týká insolvenčního zákona. Nejen Janeček, ale i řada dalších poslanců využila této předlohy jako nosiče pro různé legislativní iniciativy, které nemají s původním textem nic společného.

Takovým změnám se v parlamentu říká "přílepky". Sami zákonodárci tuto praxi kritizují a říkají, že takto právní řád vznikat nemá. Nic to však nemění na tom, že se k tomu občas uchylují. Momentálně jsou ale "přílepky" dokonce spíš pravidlem než výjimkou. Důvodem jsou červnové volby.

Jde o to, že pokud sněmovna o nějaké novele či zákonu definitivně nerozhodne do voleb, legislativní cesta takového návrhu bez úspěchu končí a praktické dopady se rovnají zamítnutí. Proto se teď poslanci snaží dostat své záměry do nesouvisejícího zákona, o němž se má již brzo hlasovat. Kdyby svůj návrh předložili samostatně a museli by začít od prvního čtení, neměli by už šanci ho prosadit.

Jedním z "přílepků" se tedy dnes stal návrh zakázat kouření v restauracích, respektive na všech "pracovištích, kde se zpracovávají, prodávají nebo podávají potraviny, pokrmy či nápoje". Ačkoli návrh neuspěl, ke schválení neměl tak daleko. Pro bylo 67 ze 158 přítomných poslanců. Chybělo tedy 13 hlasů.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....

Mohlo by vás zajímat