Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Janeček zabojuje o Hrad. Kandidaturu ohlásil s pompou typickou pro excentrického miliardáře

Karel Janeček oznámil kandidaturu na Hrad. foto: ČTK

Karel Janeček s pompou typickou pro excentrického miliardáře odstartoval oficiálně svůj boj o Hrad v roce 2023. V klubu La Fabrika předvedl očekávaný kandidát na prezidenta v podstatě divadelní představení se svými podporovateli v roli herců, kteří měli působit jakoby neměli předem stanovený scénář.
  11:48

Sál v pražských Holešovicích byl rozdělen na dvě jasné části: novináři a Janouškových 17 vybraných fanoušků, náhodně rozesetých do poloprázdného hlediště. „Ahoj Karle!“ ozvalo se najednou od nich, když se ve dveřích do sálu objevila postava v tmavé košili a blonďatou kšticí. Nově příchozí se se všemi pozdravil, oslovovali se křestními jmény.

Následoval nacvičený dialog mezi Janečkem a několika podporovateli, ve kterém se vyznali ze spokojenosti se svou současnou situací, ale zároveň nešetřili kritikou na současný systém. Zacílení dramaturgie celého vystoupení bylo zřejmé: Janeček zná problémy běžných lidí a hodlá je řešit. Ostatně i celá jeho kampaň dostala název „Tohle jsme my“.

Nevyžádaný spasitel. Miliardář Janeček ničí své dosavadní dobročinné snažení

„Aktuálně procházíme ultimativní zkouškou. Pro budoucnost nás i našich dětí je zásadní, abychom v této zkoušce obstáli a mohli se tak stát vzorem nejen pro Evropu, ale pro celý svět,“ prohlásil od řečnického pultíku matematik, který zbohatl skrze algoritmy obchodující s finančními deriváty.

Jakoby Janeček formuloval i politický program typický spíše pro politické strany, vykolíkoval pět témat, které podle něj Česko trápí nejvíce. Začal vzděláváním, kde vzýval Jana Ámose Komenského a jeho vizi „Škola hrou“, která by se měla uvádět v praxi.

Své volání po větší spravedlnosti opřel především o údajně nedostatečná protikorupční opatření. Okolo 69 procent Čechů si prý údajně myslí, že vláda odváděla v boji s korupcí špatnou práci. Ve výčtech procent pokračoval miliardář i nadále. „Čtyřicet procent dospělých se nevěnuje žádné pohybové činnosti. Má to vliv i na ekonomiku,“ řekl Janeček, když apeloval na lepší péči o zdraví Čechů.

Kromě jen vágně formulované pasáže na téma budoucnosti, kterou miliardář spojil s bořením byrokratických a politických překážek, si Janeček vzal „na paškál“ téma svobody. „Naše svoboda je různými způsoby a opakovaně oslabována. Ukazuje se, jak snadné je přijít o objektivní a vyvážení informace ve veřejném prostoru,“ oznámil.

Prezidentský slavík. Karel Janeček oslovil hlavně antivaxery

Na následující tiskové konferenci Janeček uvedl, že se nejspíše v kampani přiblíží zákonem dané hranici výdajů 40 milionů korun. Řekl také, že jeho kontroverzní proslov při předávání Zlatých slavíků neměl s jeho kandidaturou nic společného.

Janeček je spolumajitelem společnosti RSJ, která se zabývá obchodováním s finančními deriváty. Stál u zrodu Nadačního fondu proti korupci nebo Nadačního fondu Neuron na podporu vědy. Neuron se od něj ale loni v listopadu distancoval po jeho proslovu při vyhlášení hudební ankety Český slavík. Janeček v něm mimo jiné kritizoval protiepidemická opatření vlády a případné očkování dětí.

Prezidentská volba by se měla konat na počátku příštího roku, současný prezident Miloš Zeman už funkci po dvou volebních obdobích obhajovat nemůže. Ve veřejném prostoru zaznívají jména asi tři desítek potenciálních kandidátů. Většina z nich dosud oficiálně účast v prezidentském klání nepotvrdila, a to včetně předpokládaných hlavních favoritů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) a bývalého vysokého vojenského představitele NATO a české armády Petra Pavla. 

Oficiálně kandidaturu oznámil například senátor Marek Hilšer, komik Miloš Knor nebo prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová a advokátka Klára Long Slámová. Tento týden k nim přibyl podnikatel a bývalý redaktor České televize Karel Diviš.