Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Janota chce stranám počítat jejich předvolební sliby

Česko

PRAHA Zvýšení minimální mzdy až na 14 tisíc korun. Výplata 13. a 14. důchodů. Zrušení daní z příjmu fyzických osob. I takové sliby zazní z úst představitelů politických stran před parlamentními volbami na jaře příštího roku. Pro vyprázdněnou státní kasu však mnohé z nich představují vážnou hrozbu.

Ministr financí Eduard Janota řekl LN, že ministerstvo financí chce v předvolebním klání sloužit jako hodnotitel jednotlivých ekonomických programů politických stran. „Jsme schopni propočítat programy politických stran před volbami. To je věc ojedinělá a mise OECD, co tu byla, to doporučovala... bylo by to velmi prospěšné,“ řekl Janota.

Zástupci parlamentních politických stran se Janotovy iniciativy obávají. Proti auditu předvolebních programů se vyslovily ODS, ČSSD, Strana zelených a nepřímo i KDU-ČSL.

„Je to přehnaná ambice ministerstva financí. Abychom chodili ke zkoušce s volebním programem na ministerstvo financí, to je mimo rámec demokratických zvyklostí,“ řekl stínový ministr průmyslu a obchodu za ČSSD Milan Urban.

Jedinou parlamentní stranou, která s analýzou předvolebních ekonomických programů souhlasí, je TOP 09. „Bylo by to poprvé, co by ministerstvo financí takové hodnocení provedlo, ale bylo by to k dobru věci,“ řekl místopředseda strany Miroslav Kalousek.

Avšak někteří politici upozorňují, že ministerstvo financí není pro takové hodnocení nejvhodnější institucí. „Evaluace míry populismu v ekonomických programech stran je dobrý nápad, ale ministerstvo financí k takovému auditu nemá dostatečný aparát ani kapacity – například experty na vyhodnocování ekologických programů,“ tvrdí poslanec zelených Martin Bursík.

Nezávislí ekonomové Janotův návrh propočítat dopady slibů politických stran na státní kasu vítají. „Myslím, že je to dobrý nápad,“ řekl děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze Jiří Schwarz. „Ukáže se, že některé programy jsou nerealistické.“ Schwarz zdůraznil, že v době přetrvávající krize by měli voliči mít možnost rozhodovat na základě ověřených čísel. „Ta čísla musí být srozumitelná. To lze doložit na konkrétních příkladech. Například státní dluh Česka nyní činí zhruba bilion korun. Dluhopisy, kterými se dluh financuje, jsou úročeny 5–6 procenty. Na úrocích tedy stát každý rok platí 50–60 miliard. Kdyby to platit nemusel, mohl by každý důchodce dostat ročně 25–30 tisíc korun navíc,“ řekl Schwarz.

Více čtěte na straně 13

***

Janotův audit

Pro a proti

+ voliči získají konkrétní představu o dopadech předvolebních slibů na ekonomiku

+ politické strany mohou upustit od některých nereálných slibů

- ministerstvo financí není nepolitické, výsledky mohou být ovlivněny lobbingem zástupců jednotlivých stran

Autor: