Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Janota omezí hrací automaty, podle starostů devastují okolí

Česko

  8:24
PRAHA - Ministr financí chce zpřísnit povolování výherních automatů nové generace – takzvaných VLT. Jeho úřad je totiž kritizován ze strany starostů a primátorů, kteří nemohou vznik heren s těmito stroji ovlivnit.

Hrací automaty foto: ČTK

Během uplynulých dvanácti měsíců litvínovská radnice na svém území zakázala stovku výherních automatů. Za stejnou dobu ale ministerstvo financí povolilo ve stejných lokalitách instalovat patnáct rulet a dvě stě nových videoloterijních terminálů, na jejichž umístění nemá obec žádný vliv.

„Rostou u nás nonstopy jako houby po dešti,“ řekl LN starosta Litvínova Daniel Volák, který se proto v pondělí vypravil na ministerstvo, aby neudržitelnou situaci řešil. „Podle zákona vůbec

Automaty tu vyrostly jako houby po dešti, říká starosta Litvínova

Snížili jste počet výherních automatů na polovinu. Přesto se to hernami u vás jen hemží...
To sice ano, snížili jsme počet běžných automatů o sto strojů. Od loňského do letošního května ale ministerstvo financí povolilo 196 nových videoloterijních terminálů a 15 rulet. Automaty tady vyrostly jako houby po dešti. Jenom dvakrát s námi konzultovali, zda je vhodné je do lokality umístit. Přes náš odpor to stejně povolili. Vzhledem k tomu, že značná část nových automatů směřovala do Janova, tak se ptám, jestli to má být ta slibovaná pomoc státu vyloučeným lokalitám. Nic jiného než herny totiž Janov od státu zatím nedostal.

Ministerstvo slibuje, že se pokusí změnit zákon.
S hrůzou jsem zjistil, že ty licence jsou udíleny na deset roků. Nebude vůbec lehké se jich zbavit. Podle statistik policie existuje přímá úměra mezi počtem heren a krádežemi v jejich okolí. V Litvínově má zvýšený počet videoterminálů devastující účinky.

Nejde o to, že z těchto strojů nedostáváte peníze?
Podívejte, naše snaha je dlouhodobě počet automatů na našem území omezit. Nejenom, že jsme snížili počet těch obyčejných, o kterých můžeme rozhodovat. Vyhláškou jsme stanovili otvírací dobu zařízení s automaty pouze do desáté večer. U těch povolených ministerstvem nic podobného neplatí. Navíc ty stroje vypadají na první pohled stejně jako obyčejné hrací automaty. Jsou však propojeny online do sítě na jakýsi výherní mozek, který řídí pravděpodobnost prohry. Jsou na něm mnohem vyšší sázky. Za jedno zmáčknutí tlačítka i dva tisíce korun.

nemůžeme do povolování těchto výherních terminálů hovořit. Kvůli vysoké kriminalitě jsme omezili otvírací dobu podniků s běžnými automaty do deseti hodin. Herny, které používají nové stroje, mohou mít otevřeno třeba nonstop. Ministerstvo s námi vůbec povolování těchto strojů neřešilo,“ sdělil Volák s tím, že náměstek ministra zodpovědný za loterie Tomáš Zídek mu přislíbil situaci v budoucnu řešit.

Volákovo rozhořčení sdílejí stovky představitelů obcí po celé zemi. Od roku 2005, kdy ministerstvo začalo videoloterijní terminály povolovat, jich provozovatelé instalovali téměř třicet osm tisíc. Největším hráčem na trhu je akciová společnost Synot Loto, která jich provozuje bezmála pět tisíc.

„Situaci obcí vnímáme, máme ale doposud velmi svázané ruce. Lakonicky se dá říct, že technický pokrok výrazně předběhl znění zákonů. V současné chvíli nemáme příliš mnoho možností, jak žádosti na provozování těchto strojů zamítnout. Pan ministr Janota hodlá situaci řešit v nejbližších týdnech. Do vlády půjde věcný návrh zákona, který by měl vydávání povolení na VLT automaty omezit, a především přesně stanovit podmínky jejich povolování,“ uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Přes snahu nového ministra ale obce i po případném schválení nové právní normy budou přinejmenším v následujících letech podnikat předem prohraný boj. Všechny licence na VLT jsou totiž od zmíněného roku 2005 vydávány na deset roků. „Mám sice ministerstvu doručit soupis heren, respektive strojů z lokalit, kde podle nás kvůli nim dochází k negativním jevům. Netuším ale, jak chtějí zpětně provozovatelům licence odebírat,“ říká Volák. Navíc provozovatelé videoloterijních terminálů v očekávání situace úřad zavalují žádostmi o povolení dalších strojů, aby stihli využít desetileté licence.

„Ty licence jsou vydávány u všech strojů na stejnou dobu. Postup je stejný již od roku 2005, kdy finance pod vedením tehdejšího ministra Bohuslava Sobotky, začaly tyto terminály povolovat. Podle našich právníků nemůžeme jiným zájemcům omezovat dobu licence. Případný spor bychom prohráli,“ řekl LN náměstek ministra financí pro loterie Tomáš Zídek.

Podle něj čeká ministerské úředníky poslední jednání nad novým zákonem již ve čtvrtek. „Podle něj by do budoucna měly o veškerém hazardu na svém území rozhodovat právě obce. Ty by závaznou vyhláškou stanovily podmínky provozování nejenom VLT a běžných automatů, ale třeba i provozoven s kurzovými sázkami nebo kasin s ruletou,“ dodal Zídek.

Autor:

Mohlo by vás zajímat