Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Janota rozzlobil Nečase

Česko

PRAHA Dosluhující ministr financí Eduard Janota rozzlobil lídra ODS Petra Nečase. Tomu se jako horkému kandidátovi na post premiéra nelíbilo Janotovo pondělní hlasování na půdě EU, kde zvedl ruku pro průlomové opatření proti zadlužování členských států.

„Ministr financí neměl žádný politický mandát, aby na zasedání ministrů financí v Lucemburku schválil předkládání rozpočtů a výhledu veřejných financí do Evropské komise ještě dřív, než je schválí sněmovna,“ řekl LN Nečas.

Pokračování na straně 15

Dokončení ze strany 1

Členské země Evropské unie se totiž na pondělním jednání ministrů financí shodly na tom, že EU bude mít právo posoudit návrhy rozpočtů národních vlád ještě před tím, než se k nim bude moci vyjádřit jejich parlament.

Podle odcházejícího ministra financí Eduarda Janoty panovala na setkání ministrů v Lucemburku shoda a pro takovéto opatření hlasovala i Česká republika. „Já to považuji za velmi rozumnou věc,“ komentoval návrh Janota.

Podle něj by toto opatření mělo jeho nástupcům ulehčit práci, protože díky porovnání se zbytkem Evropy se jim budou snáze prosazovat úspornější rozpočty. Horký kandidát na budoucího premiéra Petr Nečas je však přesvědčen o tom, že kabinet premiéra Jana Fischera již nemá mandát budoucí vládu takovýmto způsobem zavazovat.

Kromě kritiky Janoty tak Nečas včera vyzval k větší zdrženlivosti i samotného Fischera. „Vyzývám premiéra Jana Fischera, aby se na Evropské radě v této věci zdržel hlasování. Nemá k němu žádný politický mandát,“ řekl Nečas.

Volební lídr ODS však není jediný, koho současná vláda rozladila rozhodováním na poslední chvíli. Podle zdroje Lidových novin ministru financí po hlasování volal i naštvaný vedoucí kanceláře prezidenta republiky Jiří Weigl.

Detaily navrhovaného opatření z pera Evropské komise se budou ještě dolaďovat. Jednat se bude zejména o tom, co a v jakém rozsahu budou jednotlivé státy do Bruselu posílat k posouzení.

Podle Janoty budou členské státy Evropské unie zasílat nejspíš jen rámcové informace. Ty by měly ukázat základní směřování národních rozpočtů. Návrh na posuzování státních rozpočtů Bruselem má zabránit opakování současné krize, kdy řada zemí EU hospodaří s nadměrnými dluhy.

Kritizovaný Janota však sám varoval své kolegy, aby se vyhnuli té samé chybě a nerozhodovali o závažných věcech na poslední chvíli. Konkrétně se Janotovi nelíbilo vypisováním nových tendrů. Podle něj se naopak jednotlivé resorty mají připravit na šetření.

Podle serveru Aktuálně.cz ministerstvo zemědělství vypsalo týden před volbami výběrové řízení na informační systémy celkem za 270 milionů korun. Vítěz má být vybrán v polovině července. Je tedy pravděpodobné, že v té době bude úřad ještě řídit současný ministr Jakub Šebesta. Ministerstvo odmítá, že by důvodem spěchu byl chystaný Šebestův odchod z čela resortu, úřadu prý končí smlouva s poskytovatelem služeb. „Nepovažuji to za rozumné. Některé z těchto tendrů jsou obestřeny celou řadou pochybností,“ prohlásil Janota, avšak bez bližšího upřesnění.

Podle Nečase slíbil premiér Jan Fischer na pátečním jednání, že proti nevhodným postupům zasáhne. „Shodli jsme se na tom, že by bylo velmi nevhodné dělat podstatné personální změny, vypisovat výběrová řízení a podobně. Většina členů vlády podle mých informací postupuje tímto uměřeným a rozumným způsobem, někteří nikoli, a zajímalo by mě, proč,“ vysvětlil Nečas.

Autor: