Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Odposlechy s Mazánkem a Kolibříkem jsou zfalšované, vzkázal soudu bývalý primátor Bém

Česko

  13:26
I v pátek pokračuje projednávání kauzy úniku odposlechů někdejšího pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. To začalo v pondělí jako neveřejné. Případ se týká vynesení odposlechů BIS, v nichž se Bém s Janouškem vzájemně oslovují „Mazánku“ a „Kolibříku“ a které naznačují Janouškův vliv na kroky hlavního města pod Bémovým vedením.

Obžaloba viní bývalého předsedu Věcí veřejných Víta Bártu a někdejšího agenta Bezpečnostní informační služby (BIS) Jana Petržílka ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace.

Pavel Bém se z účasti na jednání omluvil z důvodu pracovního jednání v zahraničí. Ve své omluvě zdůraznil, že odposlechy jsou smyšlené a označil je za dehonestující falzifikáty, které vznikly s cílem ho poškodit.

„Odposlechy jsou smyšlenou, uměle vykonstruovanou realitou s jediným cílem - mě osobně poškodit, což se také stalo,“ uvedl Bém v prohlášení. Podle něj mají základ ve skutečných odposleších BIS, které „někdo dovedně zpracoval na novou realitu“ a které někdo musel vynést či zcizit a poskytnout Bártovi.

„Žádný puč vlády jsem nepřipravoval, ani jsem se na něm nepodílel. Pana Bártu jsem viděl dvakrát,“ uvedl Petržílek. Dodal, že nebyl zaměstnancem bezpečnostní agentury ABL, ani se nestýkal s žádným ze zaměstnanců. BIS podle něj nedisponuje prostředky, které by zajistily odposlechy v takové kvalitě, v jaké se objevily na veřejnosti.

ABL se zabývala mimo jiné činností informačních a zpravodajských kanceláří a službami soukromých detektivů. Získané informace z odposlechů mohl Bárta podle státního zástupce využít v rámci svých podnikatelských aktivit a také pro činnosti Věcí veřejných.

Bém také připomněl, že odposlechy Mazánka s Kolibříkem se v médiích objevily krátce před vyhlášením rozsudku, který Bártu nepravomocně uznal vinným z podplácení poslanců jeho strany. Podle exprimátora toto načasování rozhodně nebylo náhodné.

„Odposlechy dramaticky ovlivnily můj život, ale je to realita, která je pro mě historií. Za tyto změny jsem v konečném důsledku vděčný a rád,“ uzavřel.

Soudkyně také přečetla výpověď, kterou dříve poskytl policii Janoušek. Ten vyšetřovatelům hned v úvodu sdělil, že po operaci hlavy může být jeho schopnost vybavit si určité skutečnosti omezená. Dále uvedl, že zveřejnění odposlechů změnilo jeho profesní i soukromý život a že zájem médií o jeho osobu, který od té doby trvá, je mu nepříjemný. Do zveřejnění odposlechů podle svých slov nevěděl, že je předmětem zájmu BIS.

Janoušek je v současné době ve vězení, kde si odpyká trest 4,5 roku za dopravní nehodu pod vlivem alkoholu. Havaroval několik dní po zveřejnění odposlechů.

Jednání bylo od pondělí neveřejné

Bývalý zpravodajec BIS Petržílek u soudu již dříve popřel vinu ohledně vynesení odposlechů. Obžalobu označil za absurdní. „Vypovídal jsem, nemám důvod nevypovídat. Vinu jsem pochopitelně odmítl, nic takového se nestalo,“ řekl Petržílek zástupcům médií. 

„Nepřijde vám absurdní, abych předával něco na nějakém vánočním večírku před dalšími pěti lidmi, jak psali v médiích? Já jsem byl 17 let zpravodajský důstojník a takhle jsme určitě nepracovali,“ pokračoval muž, který po odchodu z BIS působil jako šéf analytického odboru protikorupční policie.

Projednávání kauzy začalo v pondělí, kdy si novináři nemohli vyslechnout ani úvod hlavního líčení. „Jednání je neveřejné z důvodu projednávání utajených skutečností,“ sdělil bez dalších podrobností mluvčí pražského městského soudu Adam Wenig.

Odposlechy Romana Janouška a Pavla Béma pořídila BIS v roce 2007. O dva roky později se nahrávky dostaly do bezpečnostní agentury ABL. Na jaře 2012 jejich obsah publikovala MF DNES. 

V listopadu 2013 vyšetřovatelé zatkli dva muže: v té době stále aspirujícího politika Víta Bártu a šéfanalytika protikorupční policie Jana Petržílka, který dříve pracoval v BIS na ekonomickém odboru. Případ stojí především na výpovědi svědka, který uvedl, že Bárta nahrávky dostal od Petržílka na vánočním večírku ABL.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!