Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Janoušov přišel o územní plán

Česko

BRNO/JANOUŠOV Zasedání, na kterém zastupitelstvo Janoušova na Šumpersku schvalovalo územní plán, se vůbec nemuselo konat. S tímto podezřením Nejvyšší správní soud zrušil obci její územní plán.

Podle zápisu z jednání zastupitelstva byl územní plán schválen 29. prosince 2006. To je však sporné, objevily se spekulace, že zápis vznikl až zpětně. Správní soud se přiklonil k závěru, že se zastupitelstvo nejspíš opravdu nekonalo. „V takovém případě lze mít za to, že územní plán obce dosud nebyl schválen,“ stojí v rozhodnutí senátu s předsedkyní Lenkou Matyášovou. Podle soudu je nezbytné, aby územní plán byl schvalován zákonem stanoveným postupem.

Nejvyšší správní soud už v červnu při veřejném jednání vyslechl několik svědků, například členů zastupitelstva obce s přibližně padesátkou obyvatel. Výpovědi si podle soudu odporovaly a byly zatíženy „značnou mírou nevěrohodnosti“, což vyvolalo pochybnost o pravdivosti. „Soud shledal zásadní logický rozpor v tom, že členové zastupitelstva, a to i po letech, si zcela přesně pamatovali den konání zasedání zastupitelstva, na druhou stranu si však nepamatovali na jeho průběh, na to, co bylo jeho obsahem a podobně,“ stojí v rozhodnutí.

Přezkoumávání plánu podnítil soukromý zemědělec, který chtěl v Janoušově u své usedlosti postavit novou budovu pro chov býků. Nový územní plán to však nedovolil. Na sporném území připouštěl pouze rozvoj bydlení.

Starosta Janoušova Jan Kubíček, který stál v čele obce i na sklonku roku 2006, řekl, že se k rozhodnutí soudu zatím blíž vyjádřit nemůže, protože celé jeho písemné znění zatím k dispozici nemá. Podezření, že se prosincové zasedání zastupitelů nekonalo, odmítl. Prý to ale sám není schopen dokázat. „Mám jen zápisy a to bylo napadeno. Nemám žádný zvukový záznam,“ řekl Kubíček.

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....