Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Janukovyč se chová hůř než Putin

Česko

Ukrajina směřuje k asiatské diktatuře, říká v rozhovoru pro LN ukrajinský exministr Bohdan Danylyšyn, který v Česku získal nedávno azyl.

* LN Pane Danylyšyne, jste několik týdnů na svobodě, získal jste v České republice politický azyl. Jak se dnes díváte na obvinění, která vůči vám byla ukrajinskou prokuraturou vznesena a hovoří o údajných miliardových škodách, jež jste měl způsobit?

Hned na úvod bych měl poděkovat vládě České republiky, ministerstvu vnitra za to, že se mi dostalo mezinárodní ochrany. Vím, že to nebyl pro Českou republiku, ale ani pro celou Evropskou unii lehký krok. Evropská unie a Česká republika tím ale daly jasně najevo, že mají zájem na tom, aby se na Ukrajině dále udržela a rozvíjela demokracie, aby se na Ukrajině posílil právní stát a dodržování práv občanů. Odsud z České republiky se mi těžko hodnotí to, co kolem mě probíhá na Ukrajině. Ale se znepokojením jsem zaznamenal například prohlášení prezidenta Viktora Janukovyče, který v rozhovoru pro BBC v souvislosti se mnou prohlásil, že se bude muset zabývat mými zločiny. To znamená, že prezident země, který by měl být garantem ústavnosti, bez soudu, vyšetřování a dalších právních kroků prohlásí, že činy člověka, proti kterému nebylo ještě ani zahájeno trestní stíhání, jsou zločinem, a prostě vyřkl výrok o vině.

* LN To je takový ruský styl. Podobá se to tomu, když ruský premiér Vladimir Putin předem odsoudil Michaila Chodorskovského...

Ne, to není ruský styl. To je styl diktatur někde v rovníkové Africe. Putin vyřkl svá slova alespoň po ukončení vyšetřování. Ale Janukovyč, to je prostě Afrika... A pokud si už i prezident něco takového dovolí, tak na tom je vidět, do jaké míry si u nás státní moc uzurpovala soudnictví. Jak jsou rozhodnutí soudů, kroky prokuratury závislé na libovůli jednoho člověka. A Janukovyč zmínil ještě jednu věc. Já jsem se prý vzdal možnosti se obhájit. Ale to mohu jenom před soudem. Prezident však už dal svým vystoupením najevo, že na soud, na prokuraturu uplatnil svůj vliv, a tím mi vzal skutečnou možnost, abych se mohl proti obviněním bránit. Pokud jde o obvinění, která byla proti mně vznesena, je skutečností, že když Ukrajina podávala žádost Interpolu, byla obvinění formulována zcela jinak, než jak byla potom předávána českému ministerstvu spravedlnosti.

* LN Teď už ukrajinská prokuratura nemluví o milionových, ale o miliardových škodách, které jste měl způsobit...

Nejde jen o miliardy, teď už najednou jde o kroky celé bývalé vlády. Když to shrnu, je tu množství protiřečících si informací, mí právníci na Ukrajině nedostali možnost, aby se seznámili s obviněními proti mně, a nerozumí tomu, z čeho bych měl být vlastně obviněn. Z toho, co se děje, je ale zřejmé, že jsou stíháni především lidé, kteří měli blízko k bývalé premiérce Juliji Tymošenkové, a členové vlády právě z její strany BJUT. Ale vláda byla koaliční, byl v ní BJUT spolu se stranou Naše Ukrajina. Je minimálně zvláštní, že ministry, kteří zastupovali Naši Ukrajinu, nechávají na pokoji.

* LN A jak si to vysvětlujete?

Existují určité dohody, které začaly tím, že bývalý prezident Viktor Juščenko fakticky přenechal v druhém kole prezidentských voleb své hlasy Viktoru Janukovyčovi, když své voliče vyzval, aby hlasovali „proti všem“. Ale myslím, že nakonec i Juščenko, až nebude potřeba, dostane od dnešní moci svoje.

* LN Takže vy tvrdíte, že v současnosti se prokuratura a soudy účelově zaměřili právě na Tymošenkovou a na vás, její bývalé ministry?

To, co se děje, je politicky motivované soudní pronásledování, jehož účelem je ovlivnit budoucí výsledky voleb. Kdyby tomu tak nebylo, tak by současní vládci museli začít s trestním stíháním především u sebe. To, kvůli čemu nás dnes pronásledují, dělají často ještě dnes oni sami. Úplně ty samé věci. To samé se dělo i v roce 2007, kdy byl Janukovyč premiérem, a nic se neděje. Žádné vyšetřování, žádné soudy.

* LN Já si nemohu pomoci, ale mně to prostě připomíná „systém Chodorskovskij“ v ukrajinském provedení. Co je cílem Janukovyče a jeho lidí?

Nic menšího než likvidace skutečné opozice v zemi, kterou dnes představuje právě Julije Tymošenková a lidé kolem ní. Současně si Janukovyč formuje jakousi zkorumpovanou loutkovou opozici, kterou bude moc používat podle své libovůle. Buď ji dát do popředí, nebo naopak potlačit. Je to totalitní systém mnoha režimů, které vznikly v bývalých sovětských republikách, v Bělorusku, v Kazachstánu a dalších podobných státech.

* LN Když jsme u těch porovnání, směřuje Janukovyč více k běloruskému, nebo k ruskému modelu autoritářského režimu?

Já se bojím, že vzniká směs toho úplně nejhoršího, co vůbec existuje v postsovětském prostoru. Pokud půjde vývoj na Ukrajině směrem jako v posledních měsících, tak se nám ještě Lukašenkovo Bělorusko bude oproti Ukrajině zdát demokratickou zemí. Protože to, co vzniká na Ukrajině, je čistě zločinecká struktura.

* LN A myslíte, že je třeba se obávat o svobodu samotné Julije Tymošenkové?

Tady je jeden moment, který nechápu, proč si ho současná moc nevšimla. Když začala generální prokuratura stíhat Tymošenkovou, tak se to okamžitě projevilo na růstu jejích volebních preferencí. A pokud bude moc taková hloupá, že zavře Tymošenkovou do vězení, kde už sedí její ministři, tak půjdou její volební preference pouze ještě rychleji nahoru. Ale to, že bývalé premiérce nedovolili odjet z Ukrajiny na setkání s vedením Evropského parlamentu, svědčí o tom, že současní vládci jsou skutečně nepředvídaví a vůbec nechápou evropský politický systém. Je to taková zastaralá asiatská forma politiky.

* LN Před několika dny byl ale ve Varšavě prezident Janukovyč a hovořil tam o tom, že Ukrajina je stále orientována hlavně na Evropskou unii. Jak to jde dohromady s tím, co Janukovyč dělá doma?

Říkat je možné ledacos. Můžete mluvit o evropské orientaci, o budování systému evropských hodnot, vytváření zóny volného obchodu s Evropskou unií... Bohužel to se už dělo po oranžové revoluci. Když já jsem byl ministrem hospodářství, tak jsme v roce 2008 vstoupili do Světové obchodní organizace (WTO). Každý měsíc jsem měl setkání s eurokomisaři... Teď se nic podobného neděje. Běží nějaká vyjednávání, ale víc než orientací směrem k Unii se Ukrajina zabývá budováním zóny volného obchodu v zemích bývalého Sovětského svazu. Jestliže se taková zóna vytvoří, bude to další krok, který Ukrajinu od EU a evropské integrace dál vzdálí. Pokud jde o návštěvu Janukovyče v Polsku, jejím hlavním cílem je, aby Ukrajina nepřišla o spolupořadatelství mistrovství Evropy ve fotbale.

* LN A nebylo by v současné situaci lepší, i z hlediska dalšího vývoje na Ukrajině, říci – v takové Ukrajině není prostě šampionát možné pořádat?

To ne. Evropa, především teď, kdy se vytváří na Ukrajině tento nový model moci, musí Kyjevu dávat najevo, že kroky, jež současní vládci dělají, jsou chybné. Ale pokud by byla Ukrajina Unií zcela izolována, bude to znamenat úplnou orientaci Ukrajiny na Rusko a další země, kde jsou velice podivné režimy. Na Janukovyče a jeho vládu je třeba přes ekonomické páky a při všech možných jednáních vytvářet neustálý tlak a dávat mu najevo, že to, co dělá, je nepřijatelné. Na druhou stranu pokud by opravdu došlo k pokusu o nastolení autoritářského režimu, tak věřím, že si s tím poradí sám ukrajinský národ, který pochopí, kudy ho chtějí zavést a co s ním chtějí udělat.

O autorovi| LUBOŠ PALATA, redaktor LN

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...