Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Japonské automobilky po zkáze stojí

Česko

TOKIO Zemětřesení a následná vlna tsunami těžce zasáhly japonský průmysl. Všechny japonské automobilové továrny firem Toyota Motor, Nissan Motor a Honda Motor budou dnes uzavřeny. Zatím není jisté, kdy bude produkce v těchto závodech obnovena.

Toyota, která je největší automobilkou na světě, již v sobotu oznámila, že hodlá továrny uzavřít, aby zajistila bezpečí svým zaměstnancům. Honda podle agentury AP uvedla, že kvůli uzavření továren přijde o produkci kolem 4000 automobilů denně.

Zemětřesení v Japonsku by mohlo narušit dodávky japonských automobilů i automobilových součástek do Spojených států.

„Je to velmi špatná situace,“ uvedl prezident poradenské společnosti Automotive Consulting Group Dennis Virag. Dodal, že nedostatek součástek by mohl zpomalit výrobu aut v Severní Americe.

K uzavírání továren v důsledku zemětřesení přikročila i řada dalších japonských firem, například výrobci elektroniky či ropné rafinerie. Elektronický gigant Sony například přerušil výrobu v osmi továrnách. Škody ale nesčítá pouze automobilový průmysl. Přírodní katastrofa bude jednou z největších pojistných událostí poslední doby. Společnost AIR Worldwide, která se zabývá dopady přírodních katastrof, odhaduje, že by následky zemětřesení mohly stát pojišťovny téměř 35 miliard dolarů (zhruba 610 miliard korun).

Tato suma se téměř vyrovná částce, o kterou pojišťovny v loňském roce připravily všechny katastrofy na světě.

Zemětřesení podle analytiků zřejmě dočasně zpomalí japonskou ekonomiku. Většina odborníků sice předpokládá, že škody budou nižší než při zemětřesení v Kóbe v roce 1995, znepokojení však vyvolává skutečnost, že japonská ekonomika je nyní mnohem slabší než tehdy.

Oslabené hospodářství by však mělo být posléze podpořeno obnovou vzniklých škod. Náklady na nápravu škod nicméně prohloubí schodek japonského rozpočtu, jehož úroveň již nyní vyvolává obavy. V posledním čtvrtletí loňského roku se hrubý domácí produkt Japonska snížil o 0,3 procenta.

Někteří analytici navíc upozorňují, že rozsah zemětřesení a jeho následků stále zůstává velmi nejasný, a to zejména poté, co sobotní exploze v jaderné elektrárně poškozené zemětřesením způsobila únik radiace. „Od studené války jsem nebyl žádán, abych přemýšlel o ekonomických dopadech jaderné exploze v hustě obydlené oblasti v moderní průmyslové ekonomice,“ uvedl analytik Carl Weinberg ze společnosti High Frequency Economics. „Vůbec se mi takovýto úkol nezamlouvá,“ řekl s tím, že se ale jedná opravdu o mimořádnou katastrofu.

Autor: