Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Jarní úklid v ostravském ghettu

Česko

Desítky kontejnerů se plní odpadky. Jsou ze sklepů, chodeb, ulic i podkroví

OSTRAVA Lidé se tam bojí chodit i do svých sklepů. Pokud by je vůbec dokázali najít. Jsou totiž zaplněné odpadky.

„Sklepy? Bydlím tady osm let a vlastně ani nevím, který k našemu bytu patří. Ten nepořádek je v nich celé roky. Lidé se do sklepa bojí chodit,“ popisovala včera na zápraží domu v ostravské ulici Na Liščině Miluše Ištanová. V ostravském ghettu, jak lidé tuto část města označují, začal velký jarní úklid. První tak rozsáhlá akce, při níž se má čtvrť zbavit odpadků z domů i z ulic. A co je hlavní, zapojili se do něj sami obyvatelé.

Manžel Ištanové v té době spolu se sousedem vyvážel kolečka plná nepořádku ze sklepů do připravených kontejnerů. Pokračovat v podobné práci budou až do neděle.

Obytné domy v okolí většinou vlastní společnost RPG. Někdejší hornické činžáky jsou velmi zdevastované, ulice Na Liščině a její okolí je jedním z nejproblémovějších míst celého města. Nic na tom nemění ani blízkost heřmanické věznice.

„Ještě nedávno se tady vařily drogy a lidi měli strach. Naštěstí se vařiči někam odstěhovali,“ říká Zdeněk Krosčen, jeden z místních mužů, kteří včera v montérkách pomáhali domy uklízet. „Nejhorší ze všeho jsou právě ty sklepy. Musíme je vyklidit, aby se tady přes léto neproháněly krysy a neroznášely nemoci,“ plánoval Krosčen. Poté co muži vynesou odpadky ze sklepů, vrhnou se na půdy. Na těch to vypadá podobně. Do neděle má být uklizeno i kolem domů. Během tří dnů tak má z ulice zmizet na dvacet kontejnerů plných odpadu.

Většinu nákladů spojenou s úklidem a především odvozem odpadu zaplatí společnost RPG. „Jarní úklid je vůbec první akcí, kterou se budeme snažit zlepšovat úroveň této lokality. Pokud se má ulice Na Liščině zvedat, je důležité, aby se především samotní místní lidé zapojovali a dělali něco pro sebe,“ vysvětluje aktivity realitní společnosti její mluvčí Petr Handl.

Ženy, které sledují své pracující muže, si pochvalují, že se alespoň něco konečně začalo ve čtvrti dít. „Nic takového se tady nikdy nedělalo,“ tvrdí další z žen Marcela Čonková. Za změnu k lepšímu mohou i místní děti Vše začalo před několika měsíci schůzemi. Ty řídila Jolana Šmarhovičová, která pracuje s malými dětmi v místním komunitním centru, provozovaným sdružením Vzájemné soužití. „Existuje celý projekt zkvalitnění života na Liščině. Lidem jsme ho představili na schůzích a jim se to líbilo,“ říká mladá romská aktivistka. Tam vznikl nápad začít napřed s úklidem. Zdeněk Krosčen připomíná, že zdaleka ne všichni z Liščiny se převlékli do montérek. Některé rodiny raději ve chvíli, kdy uviděly připravené prázdné kontejnery, někam rychle odjely.

Místostarostka obvodu Slezská Ostrava Hana Heráková vzpomíná, jak ještě před několika desetiletími byla oblast Na Liščině příjemnou čtvrtí: „Chodila jsem tady často, bydlely tu moje spolužačky ze základní školy. Jenže postupně je to pořád horší.“ Podle Herákové jsou velkou nadějí právě mladí Romové. „S těmi staršími je mnohdy těžká domluva, ale je zde hodně mladých. S nimi se už mluvit dá.“ Šance, že Liščina bude opět pěkným místem, prý tak není vůbec beznadějná. Kdo za odpadky může?

To už nikdo nedohledá Jenomže změna bude ještě velice složitá. Některé zdejší domy bude nezbytné kvůli jejich naprosté devastaci a zchátralosti zbourat, jiné snad podstoupí postupnou rekonstrukci. Tu bude třeba zaplatit, ale najít viníka současného zchátralého stavu čtvrti je v podstatě nemožné. Nikomu totiž není možné nic dokázat.

„Ty společné schůze hodně pomohly, ale nevyřešilo se na nich všechno,“ upozorňuje však Miluše Ištanová. Například činžovní dům, ve kterém bydlí, nemá domovní dveře. Někdo je brutální silou vyrazil z pantů. Nepoužitelné teď stojí opřeny v chodbě. Panty jsou vyhnuté dovnitř a zárubně jsou tak naprosto k ničemu. „Víte, jak tady bez dveří v zimě táhlo? Nahlásili jsme to na realitku a na nové dveře stále čekáme. Už dva roky,“ stěžuje si nájemnice.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: