Středa 15. května 2024, svátek má Žofie
130 let

Lidovky.cz

Jaroš plánuje další osmitisícovky

Česko

Nejpilnější český sběratel osmitisícových vrcholů se chystá na začátku léta svoji úctyhodnou bilanci ještě vylepšit.

PRAHA Radek Jaroš, nejuznávanější český lezec ve vysokých horách, jenž stanul již na devíti osmitisícovkách, už má o příštích plánech jasno. V červnu se hodlá pokusit o další dvě - Gasherbrum I (8068 m) a Gasherbrum II (8035).

Kdyby v pohoří Karákóramu uspěl, ke splnění svého snu, stanout na všech osmitisícovkách světa, by mu chyběly poslední tři.

K2, Annapurna a Lhotse.

Loni na jaře Jaroš udivil obdivuhodným sólovýstupem na Manaslu, na jehož vrcholu stanul v den svých 45. narozenin.

Tentokrát ale volí strategii trochu jinou. Expedice totiž bude početnější, než u Jaroše bývá zvykem. „Odletí nás šest,“ říká a vysvětluje, že letos nehodlá oživovat vzpomínky na drsný výstup na Manaslu.

„Na Manaslu jsem nahoru šel sám hlavně kvůli okolnostem. Před expedicí se totiž několik chlapů omluvilo. Teď nás pojede víc, což vítám, protože jsem, řekl bych, člověk společenský,“ usmívá se.

Kromě Jaroše jsou ve výpravě ještě dvě výrazná horolezecká esa. Petr Mašek, tradiční Jarošův parťák, a poněkud překvapivě i Libor Uher.

Devětatřicetiletý horolezec z Frýdku-Místku, kterému se před třemi roky jako teprve druhému Čechovi v historii podařilo zlézt nejtěžší osmitisícovku K2

Pozvánka pro Uhra je poměrně nečekaná především proto, že s Jarošem neměl příliš dobré vztahy.

Onen nesoulad se narodil zřejmě v základním táboře pod K2, kde se Jaroš v roce 2007 nešťastně zranil a musel předčasně odletět do vlasti. Uher tehdy na K2 lezl s expedicí Leopolda Sulovského a Jaroš si posteskl, že právě jedině čeští horolezci se s ním ani nerozloučili.

Uher ostatně potvrdil, že to mezi ním a Jarošem skutečně neklapalo: „Jaroš je z jiného těsta, těžko by s námi mohl do party. Je individualista,“ povídal před časem.

„Já si ale myslím, že Libor popletl pojmy a místo individualista chtěl říct individualita,“ vrací se Jaroš ke zmíněnému problému.

Přímý přenos z vrcholu?

Takže, jak je možné, že se tihle dva najednou dali dohromady?

Uher totiž s Maškem loni absolvovali expedici na Annapurnu a Everest a Mašek si svého kolegu náramně pochvaloval.

„Petr o Liborovi mluvil moc dobře a dost stál o to, aby s námi jel,“ vysvětluje Jaroš. „ A protože za Petra dám ruku do ohně a beru ho jako mimořádně spolehlivého a bezvadného parťáka, Libora jsem nakonec oslovil. Sešli jsme se a já mu nejdřív řekl čtyři věci, kvůli kterým s ním nechci jet. Všechno jsme si ale nakonec v klidu vyříkali, takže věřím, že nám to bude klapat.“

Zmíněná elitní trojice se před pár dny vydala na krátké soustředění do Rakouska, kde lezla hlavně v ledových stěnách.

Po návratu si Jaroš Maška i Uhra pochvaloval. „Nepochybuju o tom, že v Karákóramu budou mít perfektní kondičku, přičemž o jejich výkonnosti není třeba ani mluvit.“

S výpravou odletí i televizní moderátor Stanislav Bartůšek, který by měl zprostředkovat dokonce přímý přenos ze stěny.

„Budeme se snažit, abychom divákům doma nabídli obrázky z co možná největší výšky. Nejlépe z osmi tisíc metrů...,“ doufá Jaroš.

***

Dvě osmitisícovky, na které se Jaroš letos chystá

Gasherbrum I (Pákistán/Čína) 8068 m. n. m.

Gasherbrum II (Pákistán/Čína) 8035 m. n. m.

Které osmitisícovky budou na Jaroše ještě čekat

K2 (Pákistan/Čína) 8611 m. n. m.

Lhotse (Nepál/Čína) 8516 m. n. m.

Annapurna (Nepál) 8091 m. n. m.

8000 m nadmořem

Sběrač osmitisícovek Radek Jaroš

Pětačtyřicetiletý rodák z Nového Města na Moravě vyhlásil, že chce být prvním Čechem, který vystoupí na všech 14 nejvyšších vrcholů světa. Má už lepší bilanci než další slavný horolezec Josef Rakoncaj, který se ale na rozdíl od Jaroše hned dvakrát dostal na vrchol K2. Při expedici na sedmou nejvyšší

horu světa Dhaulagiri zachránil Jaroš se Zdeňkem Hrubým dva polské horolezce postižené výškovou nemocí. Při sestupu ještě pomohli dvěma zcela vyčerpaným Španělům. Statečné činy, které byly v náročných podmínkách na hranici sebeobětování, ocenil Český olympijský výbor udělením ceny Fair play.

Devět osmitisícovek, které Jaroš zdolal

Mount Everest (Nepál/Čína) 8850 m. n. m., v roce 1998 Kančendženga (Nepál/Indie) 8586 m. n. m., v roce 2002 Broad Peak (Pákistán/Čína) 8047 m. n. m., v roce 2003 Čo Oju (Nepál/Čína) 8188 m. n. m., v roce 2004 Šiša Pangma (Čína) 8027 m. n. m., v roce 2004

Nanga Parbat (Pákistán) 8125 m. n. m., v roce 2005 Dhaulagiri (Nepál) 8167 m. n. m., v roce 2008 Makalu (Nepál/Čína) 8485 m. n. m., v roce 2008 Manaslu (Nepál) 8163 m. n. m., v roce 2009

Rádi bychom televizním divákům nabídli přímý přenos třeba i z osmi tisíc metrů

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!