Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Zemřel Jaroslav Bašta. Poslanci a bývalému velvyslanci bylo 75 let

Kandidát na prezidenta Jaroslav Bašta (2. ledna 2023) foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Zemřel poslanec SPD Jaroslav Bašta. Bylo mu 75 let, dlouhodobě se léčil z těžké nemoci. Zprávu o úmrtí redakci iDNES.cz potvrdila mluvčí hnutí Barbora Šťastná. „Odešel člověk pevných zásad a jeden z posledních aktivních politiků předlistopadového disentu,“ uvedlo SPD. Zemřelého poslance by ve Sněmovně v klubu strany měl nahradit Marcel Dlask, správní ředitel chvaletické elektrárny.
  9:18aktualizováno  9:55

„S hlubokým zármutkem jsme přijali zprávu o odchodu našeho člena, poslance Jaroslava Bašty, který nás po dlouhé a zákeřně těžké nemoci neočekávaně opustil ve věku 75 let. Česká republika ztrácí osobnost, kterou bude těžké nahradit. Pro hnutí SPD je to obrovská ztráta,“ sdělila mluvčí.

Poslancem SPD byl Bašta od roku 2021. V roce 1996 byl zvolen poslancem za ČSSD, tuto funkci zastával do roku 2000. Byl také ministrem bez portfeje ve vládě Miloše Zemana. Mezi lety 2000 a 2010 působil jako český velvyslanec v Rusku a na Ukrajině.

V loňské volbě prezidenta republiky Bašta kandidoval s podpisy 20 poslanců klubu hnutí SPD. Mezi osmičkou kandidátů byl nejstarší. V prvním kole skončil na pátém místě, když získal 4,45 procenta hlasů, a do druhého kola volby tak nepostoupil.

Bašta vystudoval gymnázium v Žatci, na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze studoval historickou archeologii. Právě na vysoké škole se angažoval ve studentském Hnutí revoluční mládeže, za což byl v roce 1970 zatčen a v roce 1971 poslán do vězení. Následně pracoval až do pádu komunismu jako dělník a technik. Podepsal Chartu 77.

Po sametové revoluci působil mimo jiné ve vedení tajných služeb, v lustrační komisi a zapojil se do politického života.

Zatím posledním poslancem, který zemřel během svého mandátu, byl v březnu 2021 poslanec ODS Jiří Ventruba, jenž byl hospitalizován s těžkým průběhem covidu-19.

Baštu by měl ve Sněmovně nahradit správní ředitel chvaletické elektrárny Marcel Dlask.

Jaroslav Bašta v pořadu Rozstřel:

14. prosince 2022

Autoři: ,