Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Nabádal strhnout vlajku Ukrajiny, dostal podmínku. Příště může shořet, řekl

Česko

  11:48aktualizováno  11:58
Aktivistovi Jaroslavu Popelkovi, který v polovině března na protivládní demonstraci v Praze vyzýval ke stržení ukrajinské vlajky z Národního muzea, v úterý uložil Obvodní soud pro Prahu 1 za podněcování k trestnému činu čtyřměsíční podmínku se zkušební dobou na rok a půl. Na 18 měsíců mu zároveň zakázal pobyt na území Prahy. Rozhodnutí není pravomocné. „Příště může vlajka i shořet, když to nepůjde jinak,“ řekl u soudu Popelka.

Popelka před rozsudkem řekl, že se cítí nevinen a výzva ke stržení vlajky je podle něj jen přestupek. Dodal, že on a jeho uskupení považují za nevhodné, aby na Národním muzeu visela vlajka cizího státu.

Symbol podle něj vadí mnoha lidem, snahu o odstranění dal do souvislosti se svým názorem, že za vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 může Ukrajina.

„Já jsem pamětník roku 1968 a dobře si pamatuju, kdo k nám tehdy přijel,“ uvedl pro redaktora iDNES.cz Popelka. „My jsme jim říkali Rusáci a když jsme je oslovili, řekli nám, že jsou Ukrajinci. V roce 1968 k nám přijeli Ukrajinci a Asiaté a oni také odhlasovali v politbyru, které tehdy mělo absolutní moc v sovětském svazu, invazi. Tam bylo z dvanácti členů politbyra sedm Ukrajinců a jenom jeden zástupce Ruska,“ prohlásil Popelka.

„Když po vzrušené diskusi došlo k hlasování, tak všech sedm Ukrajinců zvedlo ruku a Asiaté se k nim připojili. Lotyš se zdržel a jediný, kdo byl proti, byl Rus. Rus byl proti invazi do Československa,“ dodal Popelka.

Podle Popelky je ukrajinská vlajka na Národním muzeu urážkou. „Za invazi v osmašedesátém jsou zodpovědní Ukrajinci, provedli to jejich vojáci spolu s Asiaty. Ukrajinci stříleli do našich lidí a stříleli taky do Národního muzea a to, že tam dnes visí jejich vlajka, považuji za minimálně nevhodné, spíš je to provokace a urážka a ponížení našeho národa,“ uvedl.

Popelka svůj výstup pro novináře zakončil tím, že on a jeho uskupení opakovaně vyzývali k odstranění vlajky, což se však nestalo a prohlásil, že budou dál pokračovat v usilování o to, aby se odstranila. „Když to nepůjde po dobrém, tak to půjde jinak,“ řekl s úsměvem. Na dotaz redaktora iDNES.cz, zda po zlém odpověděl, že ano a pro upřesnění dodal, že „vlajka může i shořet, pokud to nepůjde jinak.“

Podle soudkyně chtěl Popelka vyburcovat dav

„Vaším primárním zájmem bylo strhnout dav, strhnout lidi za účelem násilného proniknutí do budovy Národního muzea,“ konstatovala soudkyně Eva Švíglerová. Jako stěžejní důkazy označila především kamerové záznamy. „Je zřejmé, že vaším zájmem bylo vyburcovat dav, eskalovat situaci, eskalovat napětí a tím podněcovat k trestnému činu,“ doplnila. Jednáním podle ní Popelka překročil hranice svobody slova.

Popelka podle státní zástupkyně 11. března na demonstraci na Václavském náměstí nazvané Česko proti bídě i po jejím skončení podněcoval dav k tomu, aby vtrhl do budovy Národního muzea a sundal z ní vlajku Ukrajiny, vyvěšenou na znamení solidarity se zemí čelící ruské agresi.

„Pojďte všichni k muzeu, jdeme dovnitř,“ provolával podle žalobkyně. „Navrhuji po skončení tohoto shromáždění odstranit z Národního muzea ukrajinskou vlajku,“ prohlašoval také. Do Národního muzea se po demonstraci pokusilo vniknout několik stovek účastníků, kteří chtěli vlajku sundat.

Žalobkyně v závěrečné řeči upozornila na to, že Popelka nepodněcoval k násilným činům. Vzhledem k vyhrocené situaci po demonstraci, kdy nadále vybízel k odstranění vlajky, musel být ale srozuměn s tím, že může v důsledku jeho jednání být spáchán trestný čin výtržnictví. Mimo podmínky muži navrhla dvouletý zákaz pobytu v Praze, protože podle ní v činnosti i nadále pokračuje. Popelkův obhájce odmítl, že muž spáchal trestný čin. Pokud by vlajka byla stržena, nešlo by podle něj o výtržnictví, ale o přestupek.

Do vězení půjdou jiní, komentoval svůj trest

„Hlavně, že je to podmínka, která není pravomocná, hned jsme se odvolali a já můžu dokončit to, co je potřeba, než rozsudek nabude právní moci, jinak bych nemohl,“ řekl po verdiktu Popelka.

„Je to z jejich strany celkem chytré opatření (zákaz pobytu v Praze, pozn. red.), ale já současný režim moc nerespektuju, je mi to jedno, nezáleží mi na jejich rozhodnutí a budu si dělat dál to, co uznám za vhodné,“ uvedl Popelka a na dotaz reportéra iDNES.cz, zda by respektoval pravomocný rozsudek odpověděl: „Myslím, že ne. Budu dál jezdil do Prahy, ale pražští policisté už se mě znají, takže si dávají avízo, že jsem tady a že bude asi nějaký problém. Jsem rád, že rozsudek není pravomocný a policie na mě nemůže.“

„Za komunistů jsem byl ve vězení pětkrát nebo šestkrát, já se vězení nebojím a myslím, že do něj nepůjdu. Do vězení půjdou jiní,“ dodal Popelka.

V souvislosti s březnovou demonstrací se policie zabývala více případy. Obvodní soud by měl řešit případ muže, který podle policie po demonstraci poškodil projíždějící auto s ukrajinskou SPZ. V polovině května za veřejné schvalování válečných zločinů potrestal půlroční podmínkou s odkladem na dva roky jednatřicetiletého muže.

Podle nepravomocného rozsudku měl na sobě na demonstraci nášivky s písmenem Z a logem ruské Wagnerovy skupiny. Muži soud také na rok zakázal pobyt na území Prahy, měl by navíc zaplatit 12 000 korun jako peněžitý trest.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...