Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Česko

Za výzvy ke stržení ukrajinské vlajky dostal podmínku, soud zamítl odvolání

Jaroslav Popelka u Městského soudu v Praze. Popelka podle policie na březnové protivládní demonstraci vyzýval ke stržení ukrajinské vlajky z Národního muzea. (13. června 2023) foto: Jakub Stadler, MAFRA

Pražský Městský soud zamítl odvolání aktivisty Jaroslava Popelky, který v červnu dostal za podněcování k výtržnictví čtyřměsíční podmínku. Popelka v polovině března na protivládní demonstraci v Praze vedl dav, který vyzýval ke stržení ukrajinské vlajky z Národního muzea. Rok a půl se navíc nesmí zdržovat v Praze. Rozsudek je pravomocný.
  10:58aktualizováno  11:45

Popelka se k soudu nedostavil, jeho obhájce Norbert Naxera přišel o necelých deset minut později. „Klient nedorazí, vyjádřím se po jednání,“ řekl Naxera při příchodu.

Podle Naxery výzva k odstranění vlajky není trestným činem.„Jedná se o přestupek nebo k jeho podněcování. Stržení vlajky není trestný čin. Pokud by se jednalo o vlajku za 10 tisíc, pak by se jednalo o poškozování cizí věci. Tím, že k tomu vyzýval, nemohl se dopustit žádného trestného činu,“ uvedl při obhajobě Naxera.

Dodal, že zákon chrání pouze českou vlajku, nikoli ukrajinskou. Podle Naxery nešlo o výtržnictví, protože Popelka nevyzýval k útoku na policii. Podotkl, že Popelka výzvami vyjadřuje nesouhlas s vládou a jejím směřováním zahraniční politiky, tedy podporou Ukrajiny.

Soud ale Popelkovo odvolání zamítl. „Obžalovaný nabádal k činu, který nešel spáchat jinak než násilně. S tímto musel být obžalovaný srozuměn, musel vědět, že přes policii a zamčené dveře se k vlajce nelze dostat jinak než pomocí trestné činnosti,“ zdůvodnil soudce Václav Kašík.

Soudce dodal, že trest je adekvátní, jelikož se Popelka netají tím, že ve svém boji s vlajkami bude pokračovat.

„Popelka nevěděl, že mu v tom budou bránit policisté a nevyzýval k použití násilí. Přijde mi, že jsme se vrátili do padesátých let, kdy byli lidé perzekvováni za politický názor,“ řekl Naxera po jednání.

Popelka při červnovém jednání uvedl, že se cítí nevinen a čin je podle něj maximálně přestupek. Podle něj je ukrajinská vlajka na Národním muzeu urážkou.

„Za invazi v osmašedesátém jsou zodpovědní Ukrajinci, provedli to jejich vojáci spolu s Asiaty. Ukrajinci stříleli do našich lidí a stříleli taky do Národního muzea a to, že tam dnes visí jejich vlajka, považuji za minimálně nevhodné, spíš je to provokace a urážka a ponížení našeho národa,“ uvedl.

Popelka dodal, že se dál se svým uskupením Holešovská výzva budou snažit o odstranění vlajky z Národního muzea.

Podle obžaloby Popelka 11. března na demonstraci na Václavském náměstí nazvané Česko proti bídě, kterou organizoval aktivista Jindřich Rajchl, podněcoval dav ke stržení ukrajinské vlajky.

Dav při potyčce zranil policisty

Demonstranti před Národním muzeem skandovali „Sundejte tu vlajku, nebo ji sundáme sami“. Proti nim zasáhla policie, která následně zajistila osmnáct lidí. Dva příslušníci byli při potyčce s davem zraněni.

Není to první trest, který Popelka v souvislosti s ukrajinskými vlajkami dostal. V červenci mu byla za šíření poplašné zprávy Obvodním soudem pro Prahu 1 vyměřena půlroční podmínka. Loni v listopadu měl v dopise adresovaném Národnímu muzeu žádat o odstranění ukrajinské vlajky, jinak hrozí násilí a na budovu se bude střílet zápalnými střelami.

V roce 2013 najel Popelka autem během demonstrace Holešovské výzvy před Úřadem vlády na policistu a lehce ho zranil. Dostal za to půlroční podmínku. Toto odsouzení už má v trestním rejstříku zahlazené.

13. června 2023

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!