Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Soud opět uložil podmínku Popelkovi za šíření výzev ke stržení ukrajinských vlajek

Česko

  7:59aktualizováno  9:15
Obvodní soud pro Prahu 1 uložil ve čtvrtek Jaroslavu Popelkovi opět podmínku za šíření poplašné zprávy. Loni v listopadu měl v dopise adresovaném Národnímu muzeu žádat o odstranění ukrajinské vlajky, jinak hrozí násilí a na budovu se bude střílet zápalnými střelami. Rozsudek zatím není pravomocný.

Obvodní soud pro Prahu 1 Popelkovi již v únoru uložil půlroční podmínku se zkušební dobou na 18 měsíců za šíření poplašné zprávy. Odvolací soud Městského soudu v Praze ale v květnu rozhodnutí zrušil a vrátil případ prvoinstančnímu soudu k opětovnému projednání. Nyní Obvodní soud znovu Popelkovi uložil stejný trest.

„Soud je zcela jasně přesvědčený, že obžalovaný věděl, co činí. Obžalovaný svým jednáním jasně ukázal, co je jeho cíl, symbol ukrajinské vlajky chtěl pryč a dělal to všemi způsoby, co ho napadly. Ze všech střípků má soud za to, že si pan obžalovaný zcela jasně tuto zprávu vymyslel, aby tam vlajka nebyla,“ uvedl předseda senátu Lukáš Svrček.

Policie podle něj neměla žádné zprávy, že by se někdo chystal vtrhnout do Národního muzea, aby vlajku strhli. Proto je podle soudu zpráva poplašná.

Státní zástupkyně Katarína Kandová si ponechala lhůtu na odvolání. Naxera se o odvolání poradí se svým klientem. Na soud se totiž Popelka nedostavil. Jeho obhájce Norbert Naxera omluvil jeho nepřítomnost ze zdravotních důvodů.

„Sdělil právnické osobě Národnímu muzeu poplašnou zprávu. Je zřejmé, že bezpečnostní sbor neměl zprávy, že by hrozilo to, co popsal. Zpráva je tak skutečně nepravdivá,“ uvedla v závěrečné řeči státní zástupkyně Katarína Kandová.

Dodala, že Popelka čerpal z informací, u kterých nedokázal uvést zdroj a specifikovat je.

Podle obžaloby měl Popelka poslat loni v listopadu ručně psané dopisy adresované Úřadu vlády, Národnímu muzeu či policii. Po muzeu požadoval, aby byla sundaná vlajka alespoň na 17. listopadu, kdy měly na demonstraci přijet podle něj desetitisíce lidí.

„Získali jsme informace, že některé radikální skupiny se chystají vniknout násilím do budovy Národního muzea a odstranit vlajku Ukrajiny, popř. použít zápalné střely. V zájmu zabránění násilí a případného poškození budovy vás prosíme o sejmutí uvedené vlajky alespoň na kritický den 17. listopadu,“ napsal v dopise.

Proti vlajkám Ukrajiny bojuje dlouhodobě

Původně obžaloba zmiňovala jako možnou poplašnou zprávu i dopis policii, ve kterém žádal odstranění ukrajinské vlajky z budovy Úřadu vlády a dalších veřejných míst. „V případě, že tak neučiní, Holešovská výzva vyzve občany na shromáždění 17. listopadu a své příznivce, aby sami odstranili symboly fašistického režimu,“ uvedl podle obžaloby v dopise.

Kandová při čtvrtečním jednání navrhla tuto část obžaloby vypustit. „Aby za každou cenu docílil stržení vlajky, tak sděloval poplašné zprávy. Ty měly vést k závažnému znepokojení použitím zápalných střel,“ dodala Kandová.

Kandová stále na dříve uloženém trestu trvala, zároveň požadovala, aby měl Popelka zákaz vstupu do Prahy na 12 měsíců.

„Popelka se dozvěděl o tom, že to skutečně některé skupiny chtějí udělat. Ty lidi znal jen od vidění, těžko říct, jestli to měli skutečně v úmyslu. Stržená vlajka navíc nevyvolává žádné velké znepokojení, není to oznámení bomby,“ uvedl v obhajobě Naxera, který požadoval pro Popelku zproštění viny.

Popelku v pondělí Obvodní soud pro Prahu 1 zprostil obžaloby za podněcování k trestnému činu. Muž na jaře vyzval hromadným e-mailem k tomu, aby lidé vzali tyče, háky i žebříky a vlajky začali sundávat.

V roce 2013 najel Popelka autem během demonstrace Holešovské výzvy před Úřadem vlády na policistu a lehce ho zranil. Dostal za to půlroční podmínku. Toto odsouzení už má v trestním rejstříku zahlazené.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...