14. listopadu 2007 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jazyk je srdeční záležitost

Markéta Pravdová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Markéta Pravdová | foto: Lidové noviny

Vedoucí oddělení jazykové kultury a jazykové poradny ÚJČ Markéta Pravdová se svým týmem připravila gramatickou a pravopisnou část kurzu LN.

* LN Na co se lidé ptají nejčastěji?

Většina dotazů se týká pravopisu a „nových“ Pravidel českého pravopisu z roku 1993. Ale lidé se ptají i na výslovnost, skloňování a časování nebo na to, co slovo znamená, jaký je jeho původ, zda je jeho užití vhodné v určitém kontextu. Vzhledem k obrovskému počtu dotazů nyní naše oddělení jazykové kultury pracuje na projektu Jazyková poradna na internetu, jehož cílem je poskytnout komplexní internetovou příručku češtiny. Společně s Českou televizí také připravujeme pravidelný cyklus O češtině.

* LN Vypadá to tedy, že vztah Čechů k rodnému jazyku je velmi intimní. To je dobrá zpráva...

Čeština je srdeční záležitost. Už to spojení mateřský jazyk, které souvisí se slovem matka, dokazuje, že jazyk máme u srdíčka.

* LN Nemáte přesto dojem, že čeština upadá?

Nemyslím, že by to s dnešní češtinou bylo tak zlé. Kdybychom se vrátili o několik generací zpátky, setkali bychom se s nářky nad úpadkem jazyka také. Upadá možná úroveň obecné znalosti jazyka, zvláště pravopisu, ale rozhodně ne jazyk samotný. Bylo by mylné se domnívat, že k ovládnutí jazyka stačí pouze zvládnutí pravopisných zásad. Kultura jazyka spočívá především v tom, jak umíme jazyk užívat, zda dokážeme formulovat své myšlenky do slov a přizpůsobit styl jazykového projevu situaci. Přestože se na jednu stranu objevuje značná benevolence vůči dodržování jazykových norem, která je patrná dokonce i ve veřejných médiích, lze na druhou stranu pozorovat i růst prestiže národního jazyka a rostoucí tlak na jeho ovládání v nejrůznějších sférách, např. politické, kulturní a třeba i komerční.

* LN Jakým způsobem mohou lidé kontaktovat Jazykovou poradnu?

Můžou nám psát dopisy, telefonovat každý všední den od 9 do 12 hodin a úplně nejlepší je, pokud pošlou e-mail, protože pak máme větší prostor k tomu, abychom mohli daný jazykový problém prověřit či o něm dohledat více informací. Někdy je dost složité se k nám dovolat, protože denně volá průměrně čtyřicet, někdy však i devadesát lidí. Dennodenně dostáváme také okolo čtyřiceti e-mailových dotazů a některé z nich mají třeba deset dílčích poddotazů.

* LN Kolik lidí tady na těch 40 telefonátů a 40 e-mailů denně máte?

Na poradenskou práci je denně vyhrazeno maximálně pět lidí.

***

PhDr. Markéta Pravdová, Ph. D.

* Spolu se svým oddělením připravila část kurzu Čeština v práci, která se věnuje gramatice a pravopisu, rubriku „Užitečné tipy“ a „Nešvary a zlořády?“.

* Vystudovala filozofii a český jazyk a literaturu na FF UK a mediální studia na FSV UK.

* Vydala knihy „McDonald's -tak trochu jiná kultura?“, Praha 2006, a „O češtině“, Praha 2007 (kolektiv autorů, M. Pravdová je spoluautorkou stejnojmenného cyklu v TV)

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...