Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie -1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Cenzura na čínský povel? Osobnosti komentují neodvysílanou Show Jana Krause

Michael Žantovský | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michael Žantovský | foto: Lidové noviny

PRAHA Televize Prima ve středu večer neodvysílala plánovaný díl Show Jana Krause s Jiřím Bradym a ministrem kultury Danielem Hermanem a dalšími osobnostmi, například Annou K. nebo Helenou Třeštíkovou. Místo toho pustila jiný díl pořadu ze záznamu. Podívejte se na nejzajímavější reakce ze sociálních sítí.

Neodvysílání aktuálního dílu Show Jana Krause na Primě ve středu večer vyvolalo silné reakce na sociálních sítích. Prima se hájí, že jí díl nebyl dodán včas. Ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský si pokládá otázku, zda šlo o cílenou cenzuru.

Místo dílu s Bradym nasadila Prima díl, kde vystupuje mimo jiné herec Jakub Prachař. Jeho sestra Mariana Prachařová se k tomu vyjádřila na twitteru.


Pořad televize poutala na svých stránkách ještě ve středu večer, kdy se díl měl vysílat. Poté uvedla, že se vysílat nebude, ale že je k dispozici na webu Primy. Ani tam ale pořad nejde dohledat. Ve čtvrtek ráno byly k vidění jen krátké upoutávky na oficiálním účtu pořadu na YouTube.

Neodvysílání komentoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček pro Český rozhlas Plus. Podle něj z toho články budou obviňovat prezidenta Miloše Zemana.

Dalším z hostů v avizované Show Jana Krause byla Anna K. „TV Prima právě neodvysílala Show Jana Krause. Společně s dalšími osobnostmi i s mojí kapelou jsme se v úvodu dílu vyjádřili k pátečnímu státnímu svátku a udělování státních vyznamenání a podpořili jsme pana Jiřího Bradyho a Daniela Hermana, kteří byli se mnou hostem pořadu. Máme obavu, že v médiích ubývá prostoru, kde se lze svobodně vyjádřit. Mrazí nás z toho,“ uvedla zpěvačka ve svém facebookovém profilu.

Kytarista Roman Helcl, který doprovází v kapele Annu K., uvedl na svém facebookovém účtu, že by společnost už měla něco udělat. „Včera jsem měl intenzivní pocit, že navazuji na svého otce, který bojoval proti komunismu a v Hranicích vedl po listopadových událostech Občanské fórum. Společně se zakladateli Občanského fóra a dalšími osobnostmi jako jsou Jan Ruml, David Ondříček, Dan Bárta, Jiřina Šiklová, Helena Třeštíková, Pavel Liška, Táňa Fišerová nebo Michael Žantovský jsme se v úvodu Show Jana Krause (kde jsem byl s Annou K.), vyjádřili k pátečnímu státnímu svátku a udělování státních vyznamenání. Kromě toho jsme podpořili první hosty pořadu Jiřího Bradyho a Daniela Hermana. TV Prima celý díl stáhla a vysílá reprízu jiného. Je to hrubý zásah do svobody projevu, která zapadá do „nové“ plíživé normalizace, která nás zachvacuje. Není čas už s tím konečně něco udělat?“ napsal na svůj profil.

Podle oficiálního vyjádření televize Prima nastal problém s první částí pořadu, která podléhá regulaci televizního vysílání. „Televize Prima by ráda odvysílala celý pořad tak, jak byl natočen. Podléhá však přísné zákonné regulaci televizního vysílání. Nelze vyloučit, že by úvodní část pořadu byla vyhodnocena RRTV jako porušení zákonné povinnosti objektivity a vyváženosti,“ uvedla Prima.

Oficiální vyjádření televize Prima k neodvysílání dílu Show Jana Krause s Jiřím...

Oficiální vyjádření televize Prima k neodvysílání dílu Show Jana Krause s Jiřím Bradym a Danielem Hermanem.

Umístění na oficiální internetové stránky pořadu by se tato regulace týkat neměla. Podle Primy je tak zveřejnění kompletního dílu na webu v rukách produkce Show Jana Krause.

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

ZE ŽIVOTA: Gábina propojila dospělácký svět s tím dětským. Přečtěte si její příběh
ZE ŽIVOTA: Gábina propojila dospělácký svět s tím dětským. Přečtěte si její příběh

Gábina Hrdina (37 let) je hrdou matkou dvou dětí – Zoe (9 let) a Vincenta (7 let). Mezi její koníčky patří hudba, tanec, zpěv a pozitivní lidé....