Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Prima neodvysílala Show Jana Krause s Bradym a Hermanem

Česko

  22:44aktualizováno  27. října 7:45
Televize Prima ve středu večer neodvysílala předem avizovanou Show Jana Krause s Jiřím Bradym a ministrem kultury Danielem Hermanem. Místo toho pustila jiný díl pořadu ze záznamu.

Fotografie z internetových stránek televize Prima foto: Ministerstvo kultury

Pořad přitom televize ještě večer poutala na svých stránkách. Lze zde vidět krátký rozhovor s Bradym a Hermanem. „Zde nejde o střet s prezidentem, jde o střet pravdy a lži,“ říká například ministr kultury Herman.

„Dnešní večer zahájí poněkud překvapivě celá plejáda osobností, které pronesou svá stručná osobní přání ke svátku Dne vzniku Československé republiky 28. října, a uvedou tak další, hned dva vzácné hosty – kanadského podnikatele českého původu, který měl být letos z rukou prezidenta oceněn Řádem Tomáše Garrigua Masaryka, Jiřího Bradyho a jeho synovce a shodou okolností také českého ministra kultury, Daniela Hermana,“ píše dále televize na svých stránkách.

Show Jana Krause na stránkách televize Prima

Pořad se přitom normálně natočil. To potvrdili serveru Lidovky.cz i samotní účastníci. Jedním z nich byl například novinář a spolupracovník Lidových novin Jan Macháček, který byl jednou z osobností, jež díl zahájily a pronesly stručná přání ke Dni vzniku Československé republiky 28. října.

„Mezi hosty byl Jan Ruml, Janek Ledecký, Dan Bárta, Michael Kocáb, Martha Issová, Helena Třeštíková, Jiřina Šiklová nebo Bára Štěpánová. Hlavními hosty byl pan Brady a Herman. Když jsem se na pořad chtěl podívat, tak se objevil nápis, že nebyl dodán včas,“ popsal Macháček.

Oficiální poutání na pořad jsou stále dostupná na Youtube:

Podle Macháčka už při natáčení moderátor Jan Kraus upozorňoval, že s pořadem „mohou být problémy.“ Ve 21.35 se tak v televizi objevila repríza staršího pořadu doplněná upozorněním, že se bude vysílat archiv, protože tvůrci pořadu ho nedodali včas.

„Dramaturgyně pořadu Show Jana Krause Simona Matásková mi před chvíli potvrdila, že i dnešní díl byl televizi Prima dodaný včas a v pořádku a že se ona sama až z televize dozvěděla, že ho Prima nenasadila a dává reprízu starého dílu. Shání informace,“ uvedl na Facebooku Jiří Kubík ze Seznam,.cz.

Na facebookových stránkách televize je upoutávka na středeční díl, kde je ale z hlavních hostů pouze zpěvačka Anna K. Na youtubovém kanálu show jsou stále k vidění krátké upoutávky přes pozvané osobnosti.

Ta na postup Primy reagovala na svém facebooku. „TV Prima právě neodvysílala Show Jana Krause. Společně s dalšími osobnostmi i s mojí kapelou jsme se v úvodu dílu vyjádřili k pátečnímu státnímu svátku a udělování státních vyznamenání a podpořili jsme pana Jiřího Bradyho a Daniela Hermana, kteří byli se mnou hostem pořadu. Máme obavu, že v médiích ubývá prostoru, kde se lze svobodně vyjádřit. Mrazí nás z toho,“ uvedla zpěvačka.

Autocenzura, míní osobnosti

Jeden z dalších hostů, socioložka Jiřina Šiklová míní, že mohlo jít o autocenzuru. „Myslím si, že to nebyla oficiální cenzura, ale že to zastavila sama Prima. Nechtěla pořad zřejmě zveřejnit, aby se neuváděla v rozpaky. Je to příznak až přílišné vstřícnosti vůči panu prezidentovi Zemanovi,“ uvedla pro Lidovky.cz. „Považovala jsem za důležité se takto sejít. Takže jsme kvůli tomu odmítla spoustu akcí, abych se do divadla, kde se pořad natáčí, dostala,“ doplnila dále. Sama byl jednou z těch, kteří se před kamerou vyjádřili k hradní politice.

Stanoviska osobností podle Šiklové mohla vzbudit obavy. „Sešlo se nejméně padesát lidí, kteří přišli hlavně kvůli panu Bradymu a bylo řečeno také to, že se staví proti postupu prezidenta v tomto případě. Bylo to řečeno jasně a nahlas. Shromáždili se kolem pana Krause a Bradyho a tyto názory říkali jednoznačně. V ostatních to tedy mohlo vzbudit obavy. Pak by šlo o autocenzuru. Nebo to udělali na základě příkazu. A kdyby to tak skutečně bylo, pak si myslím, že by to nebylo takto vstřícné,“ sdělila Šiklová.

Co sama před televizní kamerou řekla? „Řekla jsem, ať se nazaměřujeme na Zemana, že chce na sebe jen upozornit, aby si získal další popularitu.“

Celý spor se rozhořel kvůli návštěvě tibetského duchovního dalajlámy. Toho v Praze přijal ministr Herman a někteří další politici. Herman pak uvedl, že právě kvůli schůzce prezident Miloš Zeman odmítl udělit 28. října státní vyznamenání jeho strýci Jiřímu Bradymu, který přežil pobyt v nacistických koncentračních táborech. Původně to přitom prý Bradymu Hrad avizoval. To ale Zeman popírá. Vše si můžete přečíst zde.

Autoři: ,