Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Je dobře, že Nečas odstoupil, Kubu nekomentuji, říká Pospíšil

Česko

  10:00
PRAHA - Premiér Petr Nečas (ODS) v neděli večer oznámil, že rezignuje na svou funkci. Jenže tím jednání uvnitř jeho strany neskončilo. Grémium občanských demokratů jednalo až do časných ranních hodin. Po jeho skončení server Lidovky.cz hovořil s jedním z kandidátů na uvolněné premiérské křeslo - exministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem "Situace ve straně před Nečasovou rezignací nebyla klidná," říká v rozhovoru pro Lidovky.cz místopředseda ODS.

Místopředseda ODS Jiří Pospíšil. foto: ČTK

Lidovky.cz: Máte za sebou jednání grémia, které se protáhlo až do ranních hodin. Jaký je jeho výsledek?
Bavili jsme se o dalším postupu. V jednu odpoledne zasedne výkonná rada, která má v dané věci rozhodnout. Pro nás je důležité, a to je ten hlavní závěr, že chceme pokračovat ve vládním projektu. Byli bychom rádi, kdyby se podařilo vytvořit vládu složenou ze současných vládních stran. Chtěli bychom dokončit program této vlády. Za sebe mohu říci, že bych rád uvedl v život nový občanský zákoník. V případě, že pane vláda, padne dvanáct let mé práce vniveč.

Vše o nočním Nečasově konci

Lidovky.cz: Vaše vyjádření při příjezdu na koaliční jednání je vnímáno v rámci ODS jako nejostřejší. Zmínil jste, že více než polovina ODS v Plzeňském kraji stojí proti premiérovi.
Nejostřejší? Řekl jsem jen fakta. Plzeňská ODS, alespoň podle informací, které mám od delegátů, takto vnímala situaci. A vidíte, že pan premiér Nečas situaci vyhodnotil obdobně a rozhodl se rezignovat. Předpokládám, že ani v jiných částech ODS ta situace nebyla úplně klidná.

Lidovky.cz: Vítáte rozhodnutí Petra Nečase?
Ano. A neříkám to z důvodu nějakého zadostiučinění, že jsem byl před více než rokem odvolán z vlády bez zjevných důvodů. Podle toho, jak se ta kauza o víkendu vyvíjela bylo zřejmé, že ustát ji bylo téměř nemožné. Pro mě je důležité, v jaké kondici je ODS. A ta kauza pro ni byla dle mého názoru devastující.

Lidovky.cz: Podle zákulisních spekulací jste pro TOP 09 přijatelnější, než ministr průmyslu Martin Kuba, chcete být premiérem?
Ke jménům kandidátů na premiéra z řad ODS se vůbec nebudu vyjadřovat. To si rozhodne strana a já to budu respektovat.

Lidovky.cz: Podpoříte tedy Martina Kubu?
Já budu podporovat každého kandidáta ODS. 

Lidovky.cz: Nevadí vám jeho pověst "koně" kmotra Pavla Dlouhého z Hluboké nad Vltavou?
V žádném případě se k panu Kubovi nebudu vyjadřovat.

Razie, která vedla k pádu vlády

 • Policie provedla ve čtvrtek rozsáhlou razii. Zasahovala na Úřadu vlády, na pražském magistrátu, v Lesích ČR, ve firmě Kardio Port a provedla přes 30 domovních prohlídek, mimo jiné u šéfky Nečasova kabinetu Jany Nagyové, kmotrů Ivo Rittiga a Romana Janouška či někdejšího žalobce z pražského vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka. ČTĚTE ZDE:
 • Policie zatkla 8 lidí: Janu Nagyovou, vedoucího Úřadu vlády Lubomíra Poula (toho jako jediného neobvinila), bývalé poslance ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu, bývalého náměstka na ministerstvu zemědělství Romana Bočka, bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka, jeho nástupce ve funkci ředitele VZ Milana Kovandu a zpravodajce Jana Pohůnka. Vyšetřovatelům unikl další exposlanec ODS Marek Šnajdr, který se ale sám přihlásil na policii v pátek a byl také zadržen. SOUHRN DNE ČTĚTE ZDE:
 • Policie zabavila množství dokumentů a také až 150 milionů korun (nezveřejnila, v jaké měně) a desítky kilogramů zlata.
Policisté odvážejí obžalovanou Janu Nagyovou z oddělení na Masné ulici v Ostravě k Okresnímu soudu v Ostravě Porubě
 • Policie viní Janu Nagyovou, že zneužila tajnou službu ke sledování tří osob včetně Nečasovy ženy Radky, s niž se premiér rozvádí. Ze zneužití pravomoci veřejného činitele viní vedle ní i Páleníka, Kovandu a Pohůnka, kteří sledování posvětili. ČTĚTE ZDE:
  Nagyovou obvinila policie i z korupce. Měla organizovat uplácení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra, prostředníkem měl být Boček. ČTĚTE ZDE:
  Naopak Rittiga, Janouška, bývalého šéfa odboru městského investora Jiřího Tomana či vlivného člena ODS Tomáše Hrdličku, o nichž se mluví v usnesení o trestním stíhání Nagyové, policie nezadržela, nevyslechla, ani neobvinila. Rittig, Janoušek a Hrdlička byli v době razie v zahraničí. SOUHRN DNE ZDE:
 • Soud poslal do vazby sedm obviněných: Nagyovou, Tluchoře, Fuksu, Šnajdra, Bočka, Páleníka a Pohůnka. Kovanda se doznal a soud ho ponechal na svobodě. SOUHRN DNE ZDE:
 • V neděli večer ohlašuje premiér Petr Nečas demisi. Končí s ním celá vláda. VÍCE ZDE:
Autor: